Jump to content

[Α11] Δελτίο δομικής τρωτότητας αυθαιρέτων


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι και καλό μήνα! Διαβάζω όλες τις απαντήσεις για τη συμπλήρωση του ΔΕΔΟΤΑ

αλλά δυστυχώς τα πράγματα περιπλέκονται ακόμα περισσότερο.Χρειάζομαι την βοήθεια σας!!!!

 

Έχω σε ένα αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου, χωρίς οικοδομική άδεια, 2 αποθήκες και μια ξύλινη πέργκολα.

1) Αποθήκη-1 είναι κατηγορία 3 Ε=12τμ <15τμ και ύψος 2,20μ<2,50μ

2) Αποθήκη-2 είναι κατηγορία 4 Ε=8τμ είναι προκάτ με μεταλλικά πανέλα

3) Ξύλινη πέργκολα είναι Λοιπή Παράβαση

 

Ως χρήση στον 4178 βάζω Υπηρεσίες ή Άλλη Κατοικία, ?

ΔΕΔΟΤΑ συντάσσω μόνο για την Αποθήκη-2, αφού η Αποθήκη-1 είναι κατηγορία 3?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το νο.2 έχω την εντύπωση ότι η κατηγορία ειναι 5 και όχι 4 όπως λες, με το σκεπτικό ότι στο γήπεδο δεν υπάρχει οικ. άδεια.

 

Δεν χρειάζεται να εκπονήσεις ΔΕΔΟΤΑ για τις κατασκευές που αναφέρεις καθότι η χρήση αυτών δεν περιλαμβάνεται στο άρθρο 1 του ΦΕΚ 405/Β/20-2-14.

 

Τελικά μετά από προσεκτικότερο διάβασμα του ΦΕΚ η αποθήκη χρειάζεται ΔΕΔΟΤΑ. Ειναι στις εξαιρέσεις του άρθρου 2, άρα απλά δεν χρειάζεται ΜΣΕ.

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ας δει ο συνάδελφος μήπως τον συμφέρει να βάλει μαζί τις αποθήκες κατηγορία 5 ώστε να μην έχει ξεχωριστό πρόστιμο για την κατηγορία 3 τα 500 Ε.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση! Δεν έχω κάνει υπαγωγή στο Σύστημα των Αυθαιρέτων οπότε δεν γνώριζα αν θα έπρεπε να συντάξω ΔΕΔΟΤΑ.

 

Pavlos33: Έχω ελέγξει αν με συμφέρει να τις βάλω μαζί και είναι καλύτερα να τις βάλω ξεχωριστά, αν και είναι ελάχιστη η διαφορά!

 

Θα υπογράψω κάποια Υπεύθυνη Δήλωση όπου θα αναφέρω ότι η χρήση των κατασκευών δεν περιλαμβάνεται στο άρθρο 1 του ΦΕΚ 405/Β/20-2-14?

Η χρήση που πρέπει να επιλέξω είναι Υπηρεσίες ή Άλλη Κατοικία?

Link to comment
Share on other sites

Στο έλεγχο πληρότητας εφόσον ζητείται ΔΕΔΟΤΑ ανεβάζεις ενημερωτικό σημείωμα ότι δεν απαιτείται βάσει της σχετικής απόφασης περί ΔΕΔΟΤΑ.

Η χρήση για την καταχώρηση στην πλατφόρμα των αυθαιρέτων είναι η 3δ (υπηρεσίες).

 

Να με συγχωρεί ο συνάδελφος διότι η απάντηση μου στηρίχθηκε στη σκέψη ότι η αποθήκη εξαιρούνταν λόγω κατηγορίας, αλλά με την κατηγορία 5 δεν θα εξαιρεθεί η αποθήκη από τη σύνταξη ΔΕΔΟΤΑ.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Περιπτωση κατα την οποια, λογω νομιμοποιησης (προς εκδοση ΟΑ) θα απαιτηθει μελετη στατικης επαρκειας, ομως λογω χρησης (κατοικια) απαιτειται μονο ΔΕΔΟΤΑ.

Εφοσον εκδοθει η ΟΑ, στο συστημα ανεβαζεται και ΔΕΔΟΤΑ ή τη θεωρημενη μελετη στατικης επαρκειας η οποια υποβληθηκε για την εκδοση της ΟΑ?

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση άδειας νομιμοποίησης εντός τριετίας απαιτεί μόνο την καταβολή του παράβολου. Η συνέχεια με την υποβολή μελετών στην ΥΔΟΜ κατά τα γνωστά. Όταν εκδοθεί η άδεια, γίνεται ηλεκτρονικό αίτημα για να προχωρήσει η δήλωση σε οριστική υπαγωγή αφού ανέβει στο σύστημα η  άδεια. Δεν έχεις να υποβάλεις τα δικαιολογητικά που απαιτούνται, όπως όταν γίνεται υπαγωγή αυθαιρεσιών.

Link to comment
Share on other sites

μόνο την άδεια θα χρειαστείς όταν εκδοθεί.

Και λογικά αν το δεις πέρα από τις απαιτήσεις, αφού εκδίδεται άδεια δεν έχει κανένα νόημα η διαδικασία που ακολουθείται στη υπαγωγή με τα σχέδια δικαιολογητικά κλπ, διότι όλα αυτά έχουν κατατεθεί στην υπηρεσία η οποία εξέδωσε την άδεια.

Το μόνο που κάνεις όταν φτάσει η στιγμή είναι να κάνεις ηλεκτρονικό αίτημα και να ανεβάσεις την άδεια στο σύστημα, ώστε να προχωρήσει η δήλωση από κατάσταση υπαγωγής σε οριστική υπαγωγή και να μπορείς μετά να εκδίδεις βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.