Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α11] Δελτίο δομικής τρωτότητας αυθαιρέτων


Recommended Posts

Ένα ΔΕΔΟΤΑ εφόσον δεν έχεις στατικά ανεξάρτητα κτήρια.

 

Αντιγράφω από τις οδηγίες :

2) Για την κατασκευή αυθαιρέτων προσθηκών ή κτιρίων έχουν χρησιμοποιηθεί κι άλλοι δομικοί τύποι οι οποίοι εκ των πραγμάτων δεν μπορούν να συμπεριληφθούν στους υπόψη συνοπτικούς και απλοποιητικούς Πίνακες. Σε τέτοιες περιπτώσεις (π.χ. συνδυασμού υλικών και συστημάτων), η επιλογή του Δ.Τ. γίνεται κατά την εκτίμηση του συντάκτη του Δ.Ε.ΔΟ.Τ.Α.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχουμε και λέμε...

 

1. Κατοικία Α με ανοιχτό Η/Χ1 (κατασκευάστηκε αργότερα).

2. κατοικία Β , χτισμένη κολλητά στην κατοικία Α.

3. Αποθήκη Α, Χτισμένη κολλήτα στην κατοικία Β

4. Αποθήκη Β, χτισμένη κολλήτα κ μπροστά από την αποθήκη Α.

5. Χώρος (μάλλον Η/Χ2) κατασκευασμένος από ξύλο κ στέγη από κεραμύδι, μπροστά από αποθήκη Α.

 

Ερώτηση:

Θα έχω 4 ΔΕΔΟΤΑ (κατοικία Α, κατοικία Β, Αποθήκη Α Αποθήκη Β, Η/Χ2)  ή 

             5 ΔΕΔΟΤΑ (κατοικία Α , κατοικία Β, Αποθήκη Α Αποθήκη Β, Η/Χ2) ή

             6 ΔΕΔΟΤΑ (κατοικία Α κατοικία Β, Αποθήκη Α Αποθήκη Β, Η/Χ2, Η/Χ1)

Link to comment
Share on other sites

...τότε βάσει του ΦΕΚ/405/Β/20-2-14 καθώς και με αυτά που περιγράφεις θα έκανα 2 ΔΕΔΟΤΑ για τα 2 ανεξάρτητα στατικά κτίσματα με χρήση κατοικία.

 

Βάσει της παρ.2 του άρθρου 1 του ΦΕΚ δεν προκύπτει η εκπόνηση ΔΕΔΟΤΑ για τις αποθήκες, επίσης οι η/χ που περιγράφεις μου φέρνουν σαν στέγαστρα οπότε δεν χρειάζονται και γι αυτά ΔΕΔΟΤΑ.

 

Τελικά μετά απο προσεκτικότερο διάβασμα είμαι της άποψης ότι καλύτερα να κάνεις ΔΕΔΟΤΑ και για τις αποθήκες.

 

Και αυτό γιατί η χρήση 'αποθήκες΄ δεν περιλαμβάνεται στο άρθρο 2 του ΦΕΚ/405/Β άρα επειδή δεν χρειάζεται Μ.Σ.Ε., χρειάζεται ΔΕΔΟΤΑ.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Σε αυθαίρετη κατοικία χώρις οικοδομική αδειά προ του 1975 άρα κατηγορία 1,

έχουν μεταγενέστερα "κολλήσει" δύο αποθηκευτικοί χώροι  κατηγορία 5.

Η κατοικία είναι απο Ω.Σ ενω οι αποθήκες απο Φ.Τ.

Με βάση τα παράπάνω και εφόσον δεν υφίσταται αρμός μεταξύ των κατασκευών 

συντάσω δεδοτά και για τα δύο???Συμπληρώνω ένα δελτίο? αν ναι βάζω όλο το κτίριο

κατ 5?Η δύο ένα για Ω.Σ και ένα για Φ.Τ. Σε περίπτωση που ήταν ανεξάρτητες  αποθήκες (αντισεισμ.αρμός)

και δεδομένου κατηγορίας 1 

θα συμπήρωνα δεδοτά μονο για τις αποθήκες 

Link to comment
Share on other sites

...τότε βάσει του ΦΕΚ/405/Β/20-2-14 καθώς και με αυτά που περιγράφεις θα έκανα 2 ΔΕΔΟΤΑ για τα 2 ανεξάρτητα στατικά κτίσματα με χρήση κατοικία.

 

Βάσει της παρ.2 του άρθρου 1 του ΦΕΚ δεν προκύπτει η εκπόνηση ΔΕΔΟΤΑ για τις αποθήκες, επίσης οι η/χ που περιγράφεις μου φέρνουν σαν στέγαστρα οπότε δεν χρειάζονται και γι αυτά ΔΕΔΟΤΑ.

 

Τελικά μετά απο προσεκτικότερο διάβασμα είμαι της άποψης ότι καλύτερα να κάνεις ΔΕΔΟΤΑ και για τις αποθήκες.

 

Και αυτό γιατί η χρήση 'αποθήκες΄ δεν περιλαμβάνεται στο άρθρο 2 του ΦΕΚ/405/Β άρα επειδή δεν χρειάζεται Μ.Σ.Ε., χρειάζεται ΔΕΔΟΤΑ.

Σε ευχαριστώ συνάδελφε.

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτώσεις αυθαιρέτων, στις οποίες οι κατασκευές είναι λυόμενα, κατασκευασμένα με τοίχους που έχουν στον πυρήνα τους ξύλινες κατακόρυφες διατομές (5cm x 7cm) ανά κάποια απόσταση και εξωτερικά περιβάλλονται είτε από ΗΡΑΚΛΙΤ, είτε από τσιμεντοσανίδα, με τελική επίστρωση από σοβά, ενώ φέρουν ξύλινη στέγη τι αντιστοίχιση μπορούμε να κάνουμε με το Δομικό Τύπου του Δ.Ε.ΔΟ.Τ

Εχω ακριβώς αυτήν τη περίπτωση-κλασσικό λυόμενο πάνω σε πλατφόρμα από τσιμεντόλιθους και ελαφρά οπλισμέν μπετό?

Εχει να προτείνει κανείς κάτι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα  απορίες 

1. Οταν εχω μια λοιπη παράβαση μονο και τπτ άλλο  ΔΕΔΟΤΑ κάνω?? 

2. Σε  Πρατηρίου Υγρών Καυσίμων εχω αυθαιρεσια σε μικρό Β.Χ. εκτός του κυρώς κτίσματος.... τι γινεται εκεί με ο ΔΕΔΟΤΑ 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η άδεια έδειχνε αποθήκη πρατηρίου και η παράβαση ποια είναι? 

Υ.Γ Συμπλήρωσε την ειδικότητα στο προφίλ σου. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.