Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Εγώ έχω την εξής περίπτωση:

  • 2όροφο κτίσμα -200 τμ- με επικρατούσα χρήση κατοικίας προ του '75 (κατηγορία 1) ->500€
  • αχυρώνα-ισόγειο βοηθητικής χρήσης χώρο 49τμ (κατηγορία 2)- 300€
  • φούρνο-υπόστεγο που εφάπτεται στον 1ο όροφο της 2οροφης κατοικίας (κατηγορία 3)->500€

Τι παράβολο θα πληρώσει αρχικά ο Πελάτης;;;; 500€;;; Μήπως επειδή τακτοποιούνται συνολικά 250τμ>>50τμ θα βγει παράβολο 1000€. Η έκπτωση της εφαπαξ εξόφλησης πάει στο σύνολο του ποσού, δηλ. συνολικό πληρωτέο ποσό: 1300€*80%;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το παράβολο θα βγει από τα τ.μ. που θα γράψεις ως ΥΔ, κοινώς στα κουτάκια.

Η εκπτώσεις πηγαίνουν στο σύνολο του προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

Το παράβολο θα βγει από τα τ.μ. που θα γράψεις ως ΥΔ, κοινώς στα κουτάκια.

Η εκπτώσεις πηγαίνουν στο σύνολο του προστίμου.

Δηλαδή όταν πρόκειται για:

μία κατοικία 160μ2 (χωρίς Ο.Α.) προ του '75,

αχυρώνα 49μ2 και

αποθηκευτικούς χώρους 30μ2 (με μειωτικό συντελεστή),

 

τότε σε αυτήν την περίπτωση τι παράβολο πληρώνω;;; Τα 500€ για κατοικίες προ του 75 πάνε περίπατο;; Να υπολογίζω 2000€ παράβολο επειδή έχω Υ.Δ. >200μ2 στο ίδιο ακίνητο;;; 

Link to comment
Share on other sites

Τα 160τμ προ '75 δεν συνυπολογίζονται στα τμ που θα καθορίσουν το παράβολο. Αυτό θα προκύψει από τις υπόλοιπες επιφάνειες, δηλαδή 49+30=79τμ άρα παράβολο 1000 ευρώ (ή 500 αν είναι κύρια και μοναδική).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συναδελφοι

Μια ερωτηση για καποιον που να γνωριζει η να το εχει δοκιμασει.

Εχω περιπτωση κολλητου φιλου που ο πατερας του εβγαλε αδεια ανεγερσης για 2οροφο με ημιυπογειο, εντος σχεδιου, δεκαετια 1990 και αντ αυτου το ημιυπογειο (υπογειο ονομαζεται στην αδεια, στην τομη φαινεται ημιυπογειο) σηκωθηκε στο υψος του εδαφους και επι της ουσιας εχουμε κατασκευη τριοροφου (ισογειο και 2 οροφου συν κεραμοσκεπη)

Η καθε πλακα ειναι περιπου 190 τ.μ.

Το ημιυπογειο τακτοποιηθηκε με 3843 πληρωνοντας εφαπαξ παρακαλω 17.500€, οποτε με συμφερει ασυγκριτα περισσοτερο να τακτοποιησω ολοκληρωτικα και να συμψηφισω τα προστιμα, δεδομενου οτι η ΥΔ του υπογειου με την ΥΥ, αναλυτικους και οτι αλλο υπαρχει μεσα στο οικοπεδο δεν υπερβαινουν το καταβληθεν ποσον.

 

Το ερωτημα μου ειναι το εξης: Θετοντας 190τ.μ. υπερβαση δομησης για το υπογειο, με την αναλογη υπερβαση υψους βεβαιως βεβαιως, βγαζει 2.000€ παραβολο.

Υπαρχει η δυνατοτητα (α-λα 4014) να θεσω μικροτερο εμβαδον για να πληρωθει μικροτερο παραβολο και υστερα να τοποθετηθουν τα ακριβη τετραγωνικα ωστε να βγουν τα σωστοτερα νουμερα, τα οποια με συμψηφισμο παλαιοτερων προστιμων θα μου μηδενισουν το εναπομειναν?

Η το συστημα θα "διαβασει" επι της ουσιας το τρικ και θα δωσει αλλα 1500€ παραβολου?

 

Το εχει δοκιμασει κανενας να με πει?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Απλως σκεφτειτε πως μετα την πληρωμη του πρωτου 500αρικου και την τοποθετηση των σωστων νουμερων, θα βαλω τα παλαιοτερα καταβληθεντα και θα το μηδενισω

Με μηδεν υπολοιπο παλι θα μου βγαλει να πληρωσω το παραβολο?

 

Και, Ιασονα, μιας και εξεφρασες μεγαλη σιγουρια, μετα σου βγαζει το εναπομειναν παραβολο?

Μη γινει κανα χαζο και μου βγαλει υστερα να πληρωσω 2000€ παραβολο ενω εχω ηδη πληρωσει 500αρικο....

 

Τουλαχιστον αν δε γινεται και μετα μου βγαλει να πληρωσω το εναπομειναν, ε τι ειχα τι εχασα...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου το βγάλει εκ των υστέρων!!

Διαβάζει τ.μ. και βγάζει παράβολο.

Το έφτιαξαν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.