Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έχω ένα σπίτι και αποθήκη πριν το 1975 που είναι 215τμ.

έχω και μια προσθήκη της κατοικίας 40τμ. που έγινε αργότερα (1980).

και κάτι άλλες παραβάσεις που πάνε με αναλυτικο.

Είναι άλλη κατοικία

Το παράβολο που θα πληρώσω θα είναι

1) 500ευρώ (δηλαδή μόνο τα 40 τμ. με την νέα προσθήκη ) ή

2) 1000ευρώ (υπολογίζονται αθροιστικά τα τμ 215+40=255τμ, δηλ κατηγ1+κατηγ2);

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα πληρώσεις 500 για τα 40τμ επειδή τα 215 της κατηγορίας 1 δεν συνυπολογίζονται. Αλλιώς θα πλήρωνες 2000 (και όχι 1000)!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πληρώσεις 500 για τα 40τμ επειδή τα 215 της κατηγορίας 1 δεν συνυπολογίζονται. Αλλιώς θα πλήρωνες 2000 (και όχι 1000)!

Δίκαιο έχεις 2000! Ευτυχώς όμως που είναι 500ευρώ :smile: .

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συναδελφοι

Μια ερωτηση για καποιον που να γνωριζει η να το εχει δοκιμασει.

Εχω περιπτωση κολλητου φιλου που ο πατερας του εβγαλε αδεια ανεγερσης για 2οροφο με ημιυπογειο, εντος σχεδιου, δεκαετια 1990 και αντ αυτου το ημιυπογειο (υπογειο ονομαζεται στην αδεια, στην τομη φαινεται ημιυπογειο) σηκωθηκε στο υψος του εδαφους και επι της ουσιας εχουμε κατασκευη τριοροφου (ισογειο και 2 οροφου συν κεραμοσκεπη)

Η καθε πλακα ειναι περιπου 190 τ.μ.

Το ημιυπογειο τακτοποιηθηκε με 3843 πληρωνοντας εφαπαξ παρακαλω 17.500€, οποτε με συμφερει ασυγκριτα περισσοτερο να τακτοποιησω ολοκληρωτικα και να συμψηφισω τα προστιμα, δεδομενου οτι η ΥΔ του υπογειου με την ΥΥ, αναλυτικους και οτι αλλο υπαρχει μεσα στο οικοπεδο δεν υπερβαινουν το καταβληθεν ποσον.

 

Το ερωτημα μου ειναι το εξης: Θετοντας 190τ.μ. υπερβαση δομησης για το υπογειο, με την αναλογη υπερβαση υψους βεβαιως βεβαιως, βγαζει 2.000€ παραβολο.

Υπαρχει η δυνατοτητα (α-λα 4014) να θεσω μικροτερο εμβαδον για να πληρωθει μικροτερο παραβολο και υστερα να τοποθετηθουν τα ακριβη τετραγωνικα ωστε να βγουν τα σωστοτερα νουμερα, τα οποια με συμψηφισμο παλαιοτερων προστιμων θα μου μηδενισουν το εναπομειναν?

Η το συστημα θα "διαβασει" επι της ουσιας το τρικ και θα δωσει αλλα 1500€ παραβολου?

 

Το εχει δοκιμασει κανενας να με πει?

 

Ευχαριστω!

συνάδερφος είχε τακτοποιηση με τον Ν.4014/11 κατοικίας 70τ.μ. ως αλλη κατοικια, οποτε παραβολο 1000ευρω. Επιλογη πληρωμης προστιμου Ν.4013 με δοσεις. Επειδη ο ιδιοκτητης ειχε καταθεσει χαρτια για την συνταξιοδοτηση και ως γνωστον μεσολαβουν καποιοι μηνες μεχρι να καταβληθεί. δεν ειχε χρηματα για το 1000 και εφαρμοστηκε το γνωστο κολπο, με τα λιγοτερα τετραγωνικα στην αρχη, εκδώθηκε παράβολο των 500 και έγινε διορθωση τετραγωνικών μετά την καταβολή του παραβόλου. Κατά την μεταφορα της δήλωσης στον Ν.4178/13, ενώ περίμενε να του ζητήσει συμπληρωματικό παράβολο, κατι τέτοιο δεν εγινε. Δεν ειναι ακριβώς ίδια υπόθεση με την περίπτωση σου βεβαια, οποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος με το παραδειγμα που σου αναφερω

Edited by Moldovanis
Link to comment
Share on other sites

Moldovanis στην περίπτωση που αναφέρεις προφανώς όταν έγινε η μεταφορά είχε ήδη υπερκαλυφθεί το 1000άρικο από τις δόσεις και γι' αυτό δεν ζήτησε εξτρά παράβολο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα, εδωσα σε πελατη να πληρωσει το παραβολο (2000 ευρω) και ακομα δεν το εχει πληρωσει.

Μεχρι ποτε μπορει να το πληρωσει ή θα πρεπει να εκδωσω νεο παραβολο?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να το πληρώσει όποτε θέλει όσο βεβαίως ισχύει ο 4178. Τότε που θα το πληρώσει (και ταυτοχρόνως και το ανταποδοτικό τέλος υπέρ ΤΕΕ) θα ενταχθεί και στον συγκεκριμένο νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κανω δυο ερώτηση σχετικά με τα παράβολα.

 

1) Στην περίπτωση που έχουμε δυο φύλλα καταγραφής ενα με 45 τ.μ. Υ.Δ. Που παει προς έκδοση οικοδομικής άδειας και ενα με αναλυτικο προυπολογισμο που παει προς ρύθμιση. Το παράβολο θα ειναι 500€ γιατί βγαίνει απο τα τ.μ. Στην συνέχεια μόλις το περάσουμε σε υπαγωγη αφού πληρωθεί το παράβολο και εκ δώσουμε την νομιμοποίηση για τα 45 τ.μ. Θα βγάλει υπόλοιπο προς πληρωμή ή οχι...?

2) στην ίδια περίπτωση με πάνω απλα έχουμε ενα ακόμα φύλλο καταγραφής με κατηγορία 3 που παει προς νομιμοποίηση, αφού πληρώσουμε κι εδώ το 500αρικο , στην συνέχεια θα βγάλει και υπόλοιπο προστίμου..?

 

Αν έχει τύχει σε κάποιον , ευχαριστω εκ των προταιρων , γιατί δεν ξέρω πως θα το αντιμετωπίσει το σύστημα και δεν ξέρω τι να πω στον πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το παράβολο ΣΥΠΟΘΑ πως εκδίδεται ηλεκτρονικά;

Ποιόν φορέα Δημοσίου βάζουμε;

Πρέπει να μπούμε taxis με τους κωδικούς του πελάτη ή μπορούμε και με τους δικούς μας,

και να συμπληρώσουμε τα στοιχεία του σε κάποια φόρμα;

thnx!

Ξέρουμε κάτι πάνω σ’αυτό το ερώτημα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.