Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

έχω μια περίπτωση με 80% αναπηρία και τα τμ του ακινήτου είναι 78τμ και έχει υπέρβαση ύψους. Το πρόστιμο βγαίνει πολύ χαμηλά τύπου 150Ε αλλά το παράβολο είναι 2000Ε. Δεν γίνεται έκπτωση στο παράβολο σωστά, ακόμα και στο 80% αναπηρία?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

έχω μια περίπτωση ενός οικοπέδου το οποίο περιέχει ένα αυθαίρετο κτίσμα-κατοικία και ένα αυθαίρετο γκαράζ από πρόχειρα υλικά(φύλλα αλουμινίου).Ο ιδιοκτήτης θέλει να τακτοποιήσει την κατοικία και να κατεδαφίσει το γκαράζ.Θέλω λοιπόν να βγάλω πρώτα την άδεια κατεδάφισης και μετά να κάνω την ρύθμιση.Αλλά έχω κολλήσει στο εξής: Πρέπει να πληρώσει ένα παράβολο στον Ν.4178 και μετά να εκδοθεί η άδεια.Όταν βάζω τα μέτρα όμως στο σύστημα και επιλέγω προς έκδοση οικοδομικής άδειας μου βγάζει στον υπολογισμό του προστίμου μηδέν.Αν επιλέξω προς ρύθμιση μου υπολογίζει πρόστιμο.Ξέρει κανείς να με βοηθήσει πώς να κάνω αυτήν την διαδικασία??

Link to comment
Share on other sites

Τι την θες την άδεια κατεδάφισης ?! Τέλος πάντων. Όταν βγάζεις άδεια νομιμοποίησης ή κατεδάφισης δεν βγαίνει πρόστιμο....Πληρώνεις το παράβολο και το τέλος ΤΕΕ, προχωράς την δήλωση, την περαιώνεις, πας με το έντυπο περαίωσης στην πολεοδομία και βγάζεις την άδεια. Λογικό δεν είναι να μην βγαίνει πρόστιμο ?!

 

Εσύ θες στην ίδια δήλωση να βάλεις και την κατοικία για ρύθμιση ? Λογικά δεν γίνεται. Θα κάνεις άλλη δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω τίποτα από τα παραπάνω.

ετοιμάζεις έναν ωραιότατο φάκελο με τη δήλωση 4178 και όλα τα σχετικά,

και πας στην πολεοδομία και ζητάς προθεσμία απομάκρυνσης αυθαιρέτων

(θέλω να πιστεύω ότι όλες οι κατασκευές είναι προ 2011. Αλλιώς δεν υπάγονται)

 

Στη δήλωση έχει ένα φ/κ προς ρύθμιση (κατοικία) κι ένα φ/κ "προς κατεδάφιση" (γκαράζ)

 

Τόσο απλά

Link to comment
Share on other sites

Αν κανει μια δηλωση δεν θα τικαρει το 'προς εκδοση οικ αδειας'..? Πως θα προχωρησει σε ρυθμιση μετα ?

υπάρχει ειδικό "τικάρισμα" για την κατεδάφιση αυθαιρέτων. Το κόστος είναι 1 500άρικο. (γι' αυτό το φκ)

Και μετά πας με τις ειδικές διατάξεις της παρ.4 αρ.4 ΝΟΚ, που λέει για κατεδάφιση αυθαιρέτων.

Ούτε άδειες ούτε τίποτα. Έχει μια ειδική διαδικασία

Κι ούτε μπορείς να κάνεις περισσότερες δηλώσεις για την ίδια αυτοτελή κατά τη γνώμη μου.

Πολλοί θα σου πουν ότι μπορείς. Είναι στο χέρι σου να ερμηνεύσεις το σχετικό εδάφιο.

Σκέψου όμως τις παρενέργειες αν γίνονταν άπειρες δηλώσεις για κάθε αυτοτελή.

Edited by apier
Link to comment
Share on other sites

Τι την θες την άδεια κατεδάφισης ?! Τέλος πάντων. Όταν βγάζεις άδεια νομιμοποίησης ή κατεδάφισης δεν βγαίνει πρόστιμο....Πληρώνεις το παράβολο και το τέλος ΤΕΕ, προχωράς την δήλωση, την περαιώνεις, πας με το έντυπο περαίωσης στην πολεοδομία και βγάζεις την άδεια. Λογικό δεν είναι να μην βγαίνει πρόστιμο ?!

 

Εσύ θες στην ίδια δήλωση να βάλεις και την κατοικία για ρύθμιση ? Λογικά δεν γίνεται. Θα κάνεις άλλη δήλωση.

Το ξέρω ότι δεν βγαίνει πρόστιμο αλλά πληρώνεις μόνο το παράβολο.Αυτό που ρωτάω είναι αν θα έπρεπε να μου δείχνει το παράβολο (500 ευρώ) ή όχι.Ουσιστικά αν κάνω εγώ την δήλωση και βάλω προς έκδοση άδειας πηγαίνοντας την σε υπαγωγή, τότε θα μου βγάλει το παράβολο??

Link to comment
Share on other sites

προχωράνε όλα κανονικά, απλά για να κλείσει πρέπει αν βγει η άδεια

 

αλλά σου ξαναλέω: δεν είναι αυτή η διαδικασία. Αν το κάνεις έτσι θα πληρώσει και πρόστιμα και άδεια χωρίς λόγο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.