Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Έχει εξοφληθεί όλο και πήγα να ολοκληρώσω την δήλωση και μου βγάζει αυτό το αρχείο που επισυνάπτω

Αν προχωρήσω θα μου βγάλει να πληρώσω ή όχι;

 

Ευχαρισ

prostimo.pdf

Edited by χαιδω
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι δεν θα βγάλει τίποτε άλλο! Υπερκαλύπτεται το νέο παράβολο από το πρόστιμο. Το υπέρ ΤΕΕ πάει ...."το χασαν" (δεν το έχουν φτιάξει στο σύστημα).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !!  Δωστε λιγο προσοχή!!!

Σημερα περασα δηλωση στο συστημα .Βασει συνολικων τετραγωνικών (αλλη κατοικια) θα επρεπε να μου βγαλει παραβολο 2000 και τεε 40 και συμφωνα με τα οσα γράφονται στην αρχικη σελιδα του τεε για τις προθεσιμες -παραβολο πληρωμη ως 8-10 και 1η δοση ως 10-2-2017..  Δηλώνω πληρωμη  1η δοση το 30% και συνεχεια δοσεις/6μ.

 

Λοιπον ... μου βγαζει παραβολο 500 ευρω , τεε 15 και πληρωμη παραβολου ως 8-2-2017.

​Τι γινεται ?????????????????????????? ΕΚΤΟΣ συνάδελφοι αν εχουν περασει στο συστημα ηδη τα ποσα (παραβολων) και ημερομηνίες  που αντιστοιχουν   στον νέο νομο. Γιατι με τον νέο νομο το παραβολο μου βγαινει 500 ευρω και εκπωση 20% αν υπαχθεί ως 8-2-2017 (πληρωμη παραβολου δλδ που μου βγαζει) 

 

 

UPDATE!

Μαλλον το βρηκα με διαφορα τεστ .Για το παραβολο παιζει ρολο οι συνολικες επιφανειας αναλογα την παλαιοτητα .Δηλαδη αν τα μ2 της παλαιότητας προ 1975 είναι περισσοτερα από τα μ2 της παλαιότητας 2004+ τοτε παρολο που σαν συλονο ξεπερνουν τα 100 , το παραβολο είναι 500 .Ενώ στην αντιθετη περιπτωση είναι 2000.Ισως πολλοι συνάδελφοι όπως και εγω να μην το είχαμε προσεξει . Το θεμα όμως παραμενει με την ημερομηνια πληρωμης του παραβολου

Edited by dorita2271
Link to comment
Share on other sites

το βαζω εδω θεωρωντας οτι ταιριαζει πιο καλα!

 

σε τακτοποιηση 4178/13

 

που μπηκε (συμψηφισα) και ο 3843/10 πληρωσα μονο παραβολο για την υπαγωγη και τπτ αλλο (το προστιμο του 3843 ηταν αρκετο και πιο μεγαλο απο αυτο του 4178 και ετσι οικονομικα ειμαι οκ)

 

σε περαιτερω διερευνηση απεδειχθει οτι ο πελατης δε δικαιουται κυρια και μοναδικη κατοικια αλλα αλλη κατοικια, ακομα ομως και σε αυτη τη περιπτωση αλλαζει το προστιμο και ειμαι και παλι καλυμενος απο τον 3843

 

αυτο ομως που αλλαζει και δε ξερω και αν καλυπτομαι ειναι το τελος υπαγωγης απο 500 σε 1000.

 

αν λοιπον κανω εκ νεου υπαγωγη με την ''αλλη κατοικια'' θα πρεπει να πληρωθει το νεο παραβολο:

1.επιπλεον 500 ?

2.ολο 1000?

3.η τιποτα?

 

(θα μπορουσε να το κανει κανεις και σκοπιμα τωρα που το σκεπτομαι ολη αυτη τη διαδικασια... :mrgreen: )

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε να σου βγάλει επιπλέον παράβολο 500ευρώ.

Όμως λόγω αδυναμίας του συστήματος έχω διαπιστώσει ότι σε μεταγενέστερες διορθώσεις πάντα θεωρεί το επιπλέον ποσό που προκύπτει ως πρόστιμο και δεν σου βγάζει επιπλέον εντολή για παράβολο. (κακώς)

Μπορείς να το τσεκάρεις. Κάνε την αλλαγή και πάτα υπαγωγή να δεις τι σου βγάζει στο παραθυράκι.

(Δεν είχα σκεφτεί ποτέ αυτή την περίπτωση αλλά πιθανά όντως να μπορεί κάποιος λόγω αδυναμίας του συστήματος να το κάνει σκόπιμα)

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάντα καλό ό,τι κι αν μαθαίνεις, όποτε και να το μαθαίνεις! Ποιός ξέρει.....

Link to comment
Share on other sites

το βαζω εδω θεωρωντας οτι ταιριαζει πιο καλα!

 

σε τακτοποιηση 4178/13

 

που μπηκε (συμψηφισα) και ο 3843/10 πληρωσα μονο παραβολο για την υπαγωγη και τπτ αλλο (το προστιμο του 3843 ηταν αρκετο και πιο μεγαλο απο αυτο του 4178 και ετσι οικονομικα ειμαι οκ)

 

σε περαιτερω διερευνηση απεδειχθει οτι ο πελατης δε δικαιουται κυρια και μοναδικη κατοικια αλλα αλλη κατοικια, ακομα ομως και σε αυτη τη περιπτωση αλλαζει το προστιμο και ειμαι και παλι καλυμενος απο τον 3843

 

αυτο ομως που αλλαζει και δε ξερω και αν καλυπτομαι ειναι το τελος υπαγωγης απο 500 σε 1000.

 

αν λοιπον κανω εκ νεου υπαγωγη με την ''αλλη κατοικια'' θα πρεπει να πληρωθει το νεο παραβολο:

1.επιπλεον 500 ?

2.ολο 1000?

3.η τιποτα?

 

(θα μπορουσε να το κανει κανεις και σκοπιμα τωρα που το σκεπτομαι ολη αυτη τη διαδικασια... :mrgreen: )

 

 

το βαζω εδω θεωρωντας οτι ταιριαζει πιο καλα!

 

σε τακτοποιηση 4178/13

 

που μπηκε (συμψηφισα) και ο 3843/10 πληρωσα μονο παραβολο για την υπαγωγη και τπτ αλλο (το προστιμο του 3843 ηταν αρκετο και πιο μεγαλο απο αυτο του 4178 και ετσι οικονομικα ειμαι οκ)

 

σε περαιτερω διερευνηση απεδειχθει οτι ο πελατης δε δικαιουται κυρια και μοναδικη κατοικια αλλα αλλη κατοικια, ακομα ομως και σε αυτη τη περιπτωση αλλαζει το προστιμο και ειμαι και παλι καλυμενος απο τον 3843

 

αυτο ομως που αλλαζει και δε ξερω και αν καλυπτομαι ειναι το τελος υπαγωγης απο 500 σε 1000.

 

αν λοιπον κανω εκ νεου υπαγωγη με την ''αλλη κατοικια'' θα πρεπει να πληρωθει το νεο παραβολο:

1.επιπλεον 500 ?

2.ολο 1000?

3.η τιποτα?

 

(θα μπορουσε να το κανει κανεις και σκοπιμα τωρα που το σκεπτομαι ολη αυτη τη διαδικασια... :mrgreen: )

 

Κανονικά θα έπρεπε να σου βγάλει επιπλέον παράβολο 500ευρώ.

Όμως λόγω αδυναμίας του συστήματος έχω διαπιστώσει ότι σε μεταγενέστερες διορθώσεις πάντα θεωρεί το επιπλέον ποσό που προκύπτει ως πρόστιμο και δεν σου βγάζει επιπλέον εντολή για παράβολο. (κακώς)

Μπορείς να το τσεκάρεις. Κάνε την αλλαγή και πάτα υπαγωγή να δεις τι σου βγάζει στο παραθυράκι.

(Δεν είχα σκεφτεί ποτέ αυτή την περίπτωση αλλά πιθανά όντως να μπορεί κάποιος λόγω αδυναμίας του συστήματος να το κάνει σκόπιμα)

 

Είναι πάντα καλό ό,τι κι αν μαθαίνεις, όποτε και να το μαθαίνεις! Ποιός ξέρει.....

αλλαξα σε ολα τα φ.κ. σε αλλη κατοικια καθως και στη κεντρικη σελιδα σε αλλη κατοικια προωθω και βγαινει το εικονιδιο...

εχω συνολικα πληρωσει 4950 σαν ποσο.

 

τι λετε?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Παιδιά καλησπέρα,

 

αε ακίνητο που είχε υπαχθεί στον Ν3843, πληρώθηκε τμήμα του προστίμου 20.000€, αλλά η διαδικασία δεν περαιιώθηκε ποτέ.

Τώρα κάνω υπαγωγή στον Ν4178.

 

α) Μπορώ να συμψηφίσω το ποσό που είχε πληρωθεί με τον Ν3843 ανεξαρτήτως της ημερομηνίας πληρωμής των δόσεων?

 

β) Ο ιδιοκτήτης δεν έχει αποδεικτικά πληρωμής των παραβόλων. Επειδή δεν θυμάμαι την διαδικασία πληρωμής στον Ν3843, ήταν απαιτητή η πληρωμή του παραβόλου για να πληρώσει κανείς την δόση όπως και στον Ν4178?

Διότι αν είναι έτσι μπορώ να δηλώσω και τα ποσά των παραβόλων ως πληρωμένα, διαφορετικά αφού δεν έχω τα αποδεικτικά δεν μπορώ να τα δηλώσω. Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

α) ναι μπορείς.

β) τα παράβολα ήταν απαιτητά για την υποβολή της αίτησης. Ζητάς τον φάκελο και βγάζεις αντίγραφα από εκεί.

Τα παράβολα αποτελούσαν τμήμα το προστίμου, άρα συμψηφίζεις όσες δόσεις έχει πληρώσει και τα παράβολα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.