Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α12] Επιτροπή Ελέγχου αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Δεν μπορώ να υποθέσω ποιά είναι τα αποδεικτικά δικαιώματος υπαγωγής των αιτούντων της παραγράφου 2στ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα να ρωτήσω αν η επιτροπή του άρθρου 12 απαιτείται σε κάθε πρόχειρη κατασκευή ή μόνο των αυθαίρετων κτισμάτων των άρθρων 13 και 14.

 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 5 months later...

Προς τους γνωστες της Θεσσαλονικης και δη της Ανω Πολης :


 


Εχω αυθαιρετες κατασκευες προς τακτοποιηση σε διαμερισμα οικοδομης του 1994


Βρισκεται σε ενα στενο παραλληλο της Ολυμπιαδος απο πανω, θεωρητικα ειναι Ανω Πολη


Η Ανω Πολη θεωρειται παραδοσιακος οικισμος


Θεωρειται ΟΛΗ η Ανω Πολη παραδοσιακος οικισμος ή καποια τμηματα αυτης μοναχα?


 


Και αν ναι, τοτε τι κλικαρω στο αντιστοιχο πεδιο?


Εντος παραδοσιακου οικισμου/τμηματος πολης ΜΕ η ΧΩΡΙΣ διαδικασια επιτροπης?


 


Που τα μαθαινω ολα αυτα?


 


Και επισης παρατηρω πως ειτε κλικαρω ΜΕ διαδικασια επιτροπης ειτε ΧΩΡΙΣ, μου βγαζει προαπαιτουμενη την αποφαση της επιτροπης...


Που ανατρεχω για ολα αυτα? Και πως μαθαινω αν χρειαζεται επιτροπη αρχιτεκτονικου ελεγχου η οχι?


Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

Προς τους γνωστες της Θεσσαλονικης και δη της Ανω Πολης :

 

Εχω αυθαιρετες κατασκευες προς τακτοποιηση σε διαμερισμα οικοδομης του 1994

Βρισκεται σε ενα στενο παραλληλο της Ολυμπιαδος απο πανω, θεωρητικα ειναι Ανω Πολη

Η Ανω Πολη θεωρειται παραδοσιακος οικισμος

Θεωρειται ΟΛΗ η Ανω Πολη παραδοσιακος οικισμος ή καποια τμηματα αυτης μοναχα?

 

Και αν ναι, τοτε τι κλικαρω στο αντιστοιχο πεδιο?

Εντος παραδοσιακου οικισμου/τμηματος πολης ΜΕ η ΧΩΡΙΣ διαδικασια επιτροπης?

 

Που τα μαθαινω ολα αυτα?

 

Και επισης παρατηρω πως ειτε κλικαρω ΜΕ διαδικασια επιτροπης ειτε ΧΩΡΙΣ, μου βγαζει προαπαιτουμενη την αποφαση της επιτροπης...

Που ανατρεχω για ολα αυτα? Και πως μαθαινω αν χρειαζεται επιτροπη αρχιτεκτονικου ελεγχου η οχι?

 

 

Είναι το ΦΕΚ 197/Δ'/02.04.1979. Κατέβασε το pdf από το www.et.gr και δες τους τομείς Ι & ΙΙ εκεί είναι ο παραδοσιακός οικισμός. Μπορεί να είσαι και εκτός...

 

Επίσης δες τους όρους δόμησης του τοπογραφικού διαγράμματος της οικ. άδεις λογικά θα τα γράφει και εκεί.

 

Τέλος μπαίνεις και στο gis.thessaloniki.gr κλικάρεις την οδό που σε ενδιαφέρει και διαλέγεις όρους δόμησης, λογικά θα το έχει και εκεί.

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Υπάρχει δυνατότητα ένστασης γενικότερα κατά οποιασδήποτε απόφασης της διοίκησης, αλλά είναι απαραίτητο να φτάσεις μέχρι εκεί; Οι επιτροπές είναι σαν τα υπόλοιπα ΣΑ, με την διαφορά ότι δεν είναι εξουσιοδοτημένα να δίνουν παρεκλίσεις από τους μορφολογικούς κανόνες της περιοχής, γιατί αυτό βασικά ελέγχουν.

Θα μπορούσες με κουβέντα ανεπίσημη να πας νέα πρόταση μετά με τροποποιήσεις, αν και νομίζω ότι αυτοί σου λένε τι θα πρέπει να κάνει ο ιδιοκτήτης.
Αν θεωρείς ότι έχουν κάνει λάθος στην επιβολή εργασιών και κάποιες δεν είναι απαραίτητες, συζήτησέ το μαζί τους και μετά αν απαιτηθεί τους εκθέτεις και εγγράφως τις απόψεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.