Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Οι περιπτώσεις όταν το αυθαίρετο βρίσκεται σε παραδοσιακό οικισμό/τμήμα πόλης, σύμφωνα με το νόμο (παρ.1 και 2 άρθρου 12) και την εγκύκλιο 3/13 είναι οι εξής 4:

 

1. ...      2. ...

3. Εντός παραδοσιακού >5000 κατοίκων με ολοκλήρωση πριν τον χαρακτηρισμό (αρθ.12 παρ.1 - περ.β ΣΤ.44 παρατ.1 εγκ.3/13)

[ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΕΚΤΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΥ αφού δεν απαιτείται ούτε έκθεση αρχιτέκτονα, ούτε επιτροπή και κάνουμε απλώς σχετική αναφορά στην τεχνική έκθεση]

 

4. Εντός παραδοσιακού >5000 κατοίκων με ολοκλήρωση μετά τον χαρακτηρισμό (αρθ.12 παρ.1 - περ.γ ΣΤ.44 παρατ.1 εγκ.3/13)

[ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΕΝΤΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΥ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΔ. ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ώστε να ενεργοποιηθεί στο σύστημα η απαίτηση για έκθεση αρχιτέκτονα]

 

 

Τμημα πολης

Εχω αυθαιρετο ακινητο σε παραδοσιακο με χαρακτηρισμο το 79.

Το αυθαιρετο ισογειο (πχ 50τ.μ) ειναι με εκθεση αυτοψιας του 74 (προ 75) που δεν ολοκληρωθηκε.

Εχει ομως αυθαιρετη προσθηκη οροφου (πχ 20τ.μ.) του 2004.

 

1) μπορω να δηλωσω και τα δυο μαζι ή πρεπει ξεχωριστα(50τμ-20τμ);

2) θα δηλωσω οτι ειμαι σε παραδοσιακο (λογο της πριν το χαρακτηρισμο αυθαιρεσιας ή οχι);

3) περνάει επιτροπη;

4) χρειαζεται αρχιτεκτονας για την τεχ.εκθεση

5) που βρισκω και ποιοι ειναι οι μορφολογικοι οροι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Μαζί

2. Ναι (αφού έχεις και αυθαίρετο μετά τον χαρακτηρισμό)

3. Η παράθεση που κάνεις αφορά οικισμό >5000 κατοίκων. Αν ισχύει αυτό τότε δεν έχεις επιτροπή

4. Ναι εφόσον ισχύει το 3. Η έκθεση θα αφορά μόνο το μετά τον χαρακτηρισμό τμήμα

5. Από το ΠΔ του χαρακτηρισμού και την ΥΔΟΜ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα τη γνώμη σας όσον αφορά μια αυθαίρετη κατασκευή που έχω σε παραδοσιακό < 2000 κατοίκων ο οποίος είναι χαρακτηρισμένος από το 1978.

Η αυθαιρεσία είναι μια κατασκευή δίπλα στην κύρια είσοδο στην περίφραξη. Δηλαδή ενός τοιχίου από μπετό με επένδυση πέτρας για την τοποθέτηση του ρολογιού της ΔΕΗ. Αυτό πρέπει να περάσει επιτροπή?

Ευχαριστώ

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

λογικά ΝΑΙ

(εδώ μέχρι και η διαμόρφωση οδών κατά μια εγκύκλιο περνούσαν από ΕΠΑΕ

-πρατήρια βενζίνης εντός απαγορεύονταν κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπερα, εκανα δηλωση αυθαιρετου και δεν ηξερα οτι ο οικισμος ειναι παραδοσιακος και εβαλα απλα εντος οικισμου. Εχει πληρωθει το 30%, πως διορθωνεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι...

Σας παρακαλώ, έχω μια ερώτηση :

Εάν η επιτροπή του άρθρου 12 , σε δήλωση του ν.4178/13, δεν εγκρίνει την αίτηση ένταξης στον νόμο λόγω "...μη ένταξης στο μορφολογικό περιβάλλον κλπ κλπ..." μετά από πόσο χρονικό διάστημα ο μηχανικός του ΤΕΚ (υπάρχει καταγγελία στην ΥΔΟΜ κ φάκελος αυθαιρέτου) ακυρώνει την δήλωση ? Υπάρχει γραμμένο σε κάποιο άρθρο του Ν.4178/13 ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
On 5/23/2017 at 10:04 AM, GriGaS said:

Σε τακτοποίηση αυθαιρέτου εντός παραδοσιακού τμήματος άνω των 5000 κατοίκων με επιλεγμένο το "εντός παραδοσιακού χωρίς διαδικασία επιτροπής" στα αρχεία μου ζητάει "Θετική απόφ. της επιτροπής του αρθ. 12 του Ν. 4178 ή Θετική απόφ. αρμόδιου Κεντρ. Συμβ. Αρχιτεκτονικής (ΚΕΣΑ) ή Συμβ. Αρχιτεκτ.".

 

Από όσο κατάλαβα, εκεί βάζουμε την τεχνική έκθεση της παρ.1 του άρθρου 13 περί συμμόρφωσης με τους γενικούς μορφολογικούς κανόνες;

Έχει κάποιος απάντηση εδώ για τον Ν.4178/13 όπου μου ζητάει κι εμένα αυτό το αρχείο ενώ έχω επιλέξει ΧΩΡΙΣ διαδικασία επιτροπής;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.