Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα μετά από καιρό !!

 

 

Η ιστορία έχει ως εξής:

 

Έχω κάνει δήλωση στο 4178 για αυθαίρετο σε παραδοσιακό οικισμό > 5000 κατ. Το αυθαίρετο πήγε αναγκαστικά στην πολεοδομία για διαγραφή προστίμου.

 

Αφού μας πήρε 6 μήνες να κατανοήσουν ότι δεν χρειάζεται επιτροπή τώρα ζητάνε την "τεχνική έκθεση αρμόδιου" μηχανικού.

 

Η πρώτη ερώτηση είναι γιατί την ζητάνε στην πολεοδομία για την διαγραφή του προστίμου?

 

Θεωρώ πως είναι δικαιολογητικό του συστήματος το οποίο οφείλω να ανεβάσω. Το αυθαίρετο είναι ενταγμένο με ή χωρίς τις ευλογίες της πολεοδομίας εξαρτώμενες από την συγκεκριμένη τεχνική έκθεση.

 

 

Τέλος πάντων λέω δεν βαριέσαι θα το πάω και αυτό για να ξεμπλέξω και μου σκάνε το παραμυθάκι ότι η συγκεκριμένη έκθεση θέλει υπογραφή από αρχιτέκτονα...

 

Πως η λέξη αρμόδιος μηχανικός μεταφράζεται σε αρχιτέκτονα, όταν έχει διευκρινιστεί επανειλημμένα πως η υπογραφή αρχιτέκτονα είναι απαραίτητη για νέες μελέτες σε παρ. οικισμούς και όχι αποτυπώσεις όπως στην προκειμένη??

 

 

Και όταν τελικά βρεθεί ένας αρχιτέκτονας να υπογράψει δεν θα πρέπει να μπει στη δήλωση σαν μηχανικός και στις αμοιβές της δήλωσης??

 

 

Και όλο αυτό αν δεν λέγεται συν-υπογραφή των δηλώσεων σε παρ. οικισμούς από αρχιτέκτονα πως λέγεται και γιατί δεν το είπε εξ αρχής ο νόμος όπως έκανε ο 4030 για τις νέες μελέτες??

 

 

Πήρα κάποιες απαντήσεις απ’ το τεε που χρειάζονταν ηχογράφηση και στην τρόικα… Φυσικά δεν μου έκαναν έκπληξη.

 

 

Όλη η ιστορία με αρχιτέκτονα μου κοστίσει δεν μου κοστίσει 50€, αλλά είναι το γαμώτο να νομοθετεί και να ερμηνεύει ο καθένας….

 

 

Αύριο ελπίζω να πάρω απαντήσεις απ το υπεκα !!

 

 

Ακούω γνώμες…. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

....

 

Όλη η ιστορία με αρχιτέκτονα μου κοστίσει δεν μου κοστίσει 50€, .....

 

......

 

 

Ακούω γνώμες…. 

 

 

Γνώμες για το 50€ ?

Link to comment
Share on other sites

 

, αλλά είναι το γαμώτο να νομοθετεί και να ερμηνεύει ο καθένας….

Απορω γιατι απορεις....εφοσον γνωριζει οτι στην Ελλαδα ετσι γινεται εδω και χρονια.

 

Η δικια μου περιπτωση.

Σε παραδοσιακο τμημα πολης >5000 κατοικων (η πολη) εχω αυθαιρετο του 49. (πχ ισογειο 50τμ)

Το 74 εχω κατασκευη προσθηκης οροφου αλλα 20τμ, χωρις αδεια ....αλλα με εξαιρεση απο κατεδαφιση (1974).

Ο χαρακτηρισμος του παραδοσιακου εγινε το 79

Αχρονολογητα (λογω θανατου.....αρα και πληροφοριων) εχω προσθηκη στο οροφο χωρις αδεια αλλα 5τ.μ (μεταξυ 93-97).

τι κανω?

1)το ισογειο, λογω προ 55, δεν το κανω τιποτα?

2)το ανωγειο 20τμ (εξαιρ.74) λογω χαρακτ παραδ 79, παω με προ 75...σωστα?

3)το πιο νεο (93-97) τι το κανω ? επιτροπη, τεχ.εκθεση, αρχιτεκτων κατηγορια?

Link to comment
Share on other sites

@ Didonis φαντάζομαι πως είσαι από την μερίδα των μηχανικών που θεωρείς πολύ λίγα τα 50€ αφορολόγητα κατά έγκριση της πολεοδομίας που δεν ζητά συν-υπογραφή της δήλωσης και συμμετοχή του αρχιτέκτονα στις αμοιβές. Όλο αυτό για υπόθεση πραγματικά μιας σφραγίδας και μιας πραγματικά ανεύθυνης υπογραφής, αισθητική ένταξη θα υπογράψει όχι πύραυλο της NASA. Ενώ είναι καλά τα 50€ καθαρά για ενεργειακό πιστοποιητικό που σου τρώει μια μέρα.

 

Εγώ πάλι είμαι της άποψης πως για ένα τόσο απλό ζήτημα δεν χρειάζεται η υπογραφή κάποιου άλλου για κάτι που έκανα εγώ βάσει νόμου χωρίς να μου αφαιρεί κανένας ρητά το δικαίωμα στην υποψία ότι μπορεί να χρειάζεται αρχιτέκτονας μέσα από ερμηνείες - προϊόντα διανοητικής διαστροφής.

 

@gio 

1) είναι πριν το 1955 δεν σε απασχολεί.

2) καταρχήν κοίτα μήπως είναι στον 720/77, εφόσον δεν είναι στον 720/77 και είναι κατοικία είναι κατηγορία 1, σε άλλη περίπτωση θα ήταν κατηγορία 2 επειδή όμως υπάρχει το 3) θα είναι κατηγορία 4 ή 5 με συντελεστή παλαιότητας 0.15 !!

Ως εδώ δεν χρειάζεται επιτροπή παρά μόνο τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού σαν αυτή που ζητάνε εμένα οπότε καλού κακού βάλε στο λογαριασμό σου και ένα αρχιτέκτονα (εγώ θα τον πληρώσω απ' την τσέπη μου).

3) το 93-97 θα είναι κατηγορία 4 ή 5 απαιτεί τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού έχει συντελεστή παλαιότητας 0.8 και ανάλογα από την ύπαρξη ή μη οικοδομικής άδειας και των εγκεκριμένων από αυτή μεγεθών ύψους σ.δ. & σ.κ. θα βγει η κατηγορία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ελεγχος ποσοστου 10% γινεται με βασει τα επιτεπομενα στοιχεια δομησης ή με τα πραγματοποιουμενα στοιχεια δομησης;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ήρθε η επιτροπή, έγιναν οι επεμβάσεις, έγινε αυτοψία, όλα καλά.

και μου φέρνουν μία δήλωση του συναδέλφου που χειρίστηκε την όλη υπόθεση, η οποία όμως μου δημιουργεί μερικά ερωτήματα:

1. υπάρχει κάποιος ειδικός λόγος σε παραδοσιακό οικισμό να υπολογίζουμε τα μπαλκόνια ως βοηθητικούς χώρους και όχι ως λοιπές κατασκευές;

2. υπάρχει κάποιος ειδικός λόγος κάθε λοιπή παράβαση να έχει δικό της φκ (και δικό της 500άρικο);

3. υπάρχει κάποιος ειδικός λόγος να συγκρίνουμε τους αναλυτικούς με 5000 και όχι με 15000 ;

 

Ομολογώ ότι δεν έχω κάνει καμία δήλωση σε παραδοσιακό οικισμό, αλλά διαβάζοντας το κείμενο του Νόμου δεν βρίσκω κάτι σχετικό με τα παραπάνω.

Επιπλέον ερώτημα: στις δηλώσεις εκτός παραδοσιακού, βάζουμε ένα φκ για τα διατηρούμενα και ένα φκ για τα καθαιρούμενα. Ισχύει το ίδιο και στους παραδοσιακούς;

Βάζουμε σε αυτό το φκ την κατηγορία "κατεδάφιση" ή όχι;

 

Τα ρωτάω όλα αυτά γιατί η δήλωση όπως την έχει η συνάδελφος κοστίζει 4500, ενώ όπως την βλέπω εγώ κοστίζει 2000 περίπου.

Είναι κρίμα. Και επειδή η συνάδελφος είναι νέα, λέω μήπως έχει κάνει λάθος η κοπέλα και καεί τζάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας!
Σε έναν παραδοσιακο οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων εκδίδετε οικοδομική άδεια η οποία ανφερει τη κατασκευή ενός ισογείου κτίσματος. Στην πράξη κατασκευάζεται και δεύτερο ισόγειο σε διαφορετική στάθμη αλλα όμορο του πρώτου. Ο ιδιοκτήτης λόγω μη συμμορφωσής του με τους περιορισμούς του παραδοσιακού οικισμού υπαγεται στις διατάξεις του 4178. Και εδω είναι το ερωτημά μου. Στην υπαγωγή συμπεριλήφθηκε όλο το ακίνητο και ο ιδιοκτήτης πλήρωσε πρόστιμα για όλο σαν να μήν είχε εκδώσει οικοδομική άδεια.
Το θεωρείτε σωστό? και αν όχι ποια διαταξη του νομου το απαγορεύει?
Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

apier,αυτά που περιγράφεις στο 1,2,3 απλά δείχνουν παραβάσεις υπολογισμένες με Ν4014 και όχι Ν4178.
Εγώ απλά δεν κατάλαβα ποιός σου έφερε τι.Μήπως είσαι μηχανικός του αγοραστή και ελέγχεις το ακίνητο του πωλητή και την τακτοποίηση που έχει γίνει σε αυτό?
Αν αυτό που σου έφεραν είναι η τακτοποίηση από Ν4014,να τους πεις οτι πρέπει να υπαχθούν στο Ν4178 και οτι η βεβαίωση θα είναι του Ν4178,ο Ν4014 μας τελείωσε.Αντιστοίχως θα αλλάξουν τα Φ.Κ,τα πρόστιμα κ.τ.λ
Αυτό καταλαβαίνω εγώ οτι μάλλον έχει γίνει,με βάση αυτά που αναφέρεις.Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω να σου πω...
 

Link to comment
Share on other sites

apier,αυτά που περιγράφεις στο 1,2,3 απλά δείχνουν παραβάσεις υπολογισμένες με Ν4014 και όχι Ν4178.

Εγώ απλά δεν κατάλαβα ποιός σου έφερε τι.Μήπως είσαι μηχανικός του αγοραστή και ελέγχεις το ακίνητο του πωλητή και την τακτοποίηση που έχει γίνει σε αυτό?

Αν αυτό που σου έφεραν είναι η τακτοποίηση από Ν4014,να τους πεις οτι πρέπει να υπαχθούν στο Ν4178 και οτι η βεβαίωση θα είναι του Ν4178,ο Ν4014 μας τελείωσε.Αντιστοίχως θα αλλάξουν τα Φ.Κ,τα πρόστιμα κ.τ.λ

Αυτό καταλαβαίνω εγώ οτι μάλλον έχει γίνει,με βάση αυτά που αναφέρεις.Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω να σου πω...

 

περίπου όπως τα λες είναι. Μόνη διαφορά, ότι σε επαφή του ιδιοκτήτη με τη συνάδελφο, του είπε ότι πράγματι το πρόστιμο θα είναι μεγαλύτερο με 4178,

και επιπλέον του έχει τυπώσει δήλωση ένταξης στον 4178 με τα παλιά (όπως ήταν στον 4014 υποθέτω) 

Αυτό που λες κι εσύ καταλαβαίνω, αλλά επειδή δεν έχω κάνει δήλωση σε παραδοσιακό έλεγα μήπως υπάρχει κάτι ειδικό που δεν το ξέρω.

Δεν μ' αρέσει να το παίζω έξυπνος στον αέρα και να τη λέω σε συναδέλφους χωρίς να ξέρω εγώ τι μου γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα βασικά λίγο,γιατί τώρα αναφέρεις οτι το πρόστιμο βγαίνει μεγαλύτερο με 4178,ενώ στο προηγούμενο post σου έλεγες οτι έβγαινε 4500-2000=2500 ευρώ ΦΤΗΝΟΤΕΡΗ με 4178,αν κατάλαβα καλά από τα γραφόμενά σου και σύμφωνα με την περιγραφή των παραβάσεων που μας κάνεις.Ό,τι και να ισχύει στην τελική,προκειμένου να διασφαλίσεις τα συμφέροντα του πελάτη σου (αγοραστή) θα ζητήσεις αυτά που πρέπει να γίνουν,δηλαδή ΣΩΣΤΗ υπαγωγή στο Ν4178.Εγώ αυτό θα έκανα,θα ενημέρωνα και σχετικά τον πελάτη μου (αγοραστή) αν γινόταν όλα σωστά,θα έδινα το ΟΚ για να προχωρήσει η αγοραπωλησία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.