Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας συνάδελφοι,

έχω κάνει μία δήλωση στο σύστημα του ΤΕΕ για αυθαίρετη κατασκευή εντός παραδοσιακού οικισμού ΜΕ διαδικασία επιτροπής. Η επιτροπή έγινε και η απάντηση ήταν θετική. Προσπάθησα και εγώ σήμερα να προχωρήσω τη δήλωση μου απο Αρχική Υποβολή σε κατάσταση Υπαγωγής, ομως μου εμφανίζει μνμ  "Δεν είναι δυνατή η υπαγωγή δήλωσης σε παραδοσιακό οικισμό, διατηρητέο. " Είναι η πρώτη τέτοιου είδους περίπτωση που αναλαμβάνω και όπως καταλαβαίνετε οι αμφιβολίες είναι πολλές. Διάβασα βέβαια στην εγκύκλιο 3 του νόμου " Παρ. 2α : Υποβάλλονται τα δικαιολογητικά της παρ. 2 του άρθρου 12 του ν.4178/13 , σύμφωνα με τα οποία αποφαίνεται η αρμόδια επιτροπή και με τη θετική κρίση της ενημερώνει τον αρμόδιο φορέα διαχείρισης του συστήματος, σύμφωνα με τα οριζόμενα στη παρ.3." Απλά έχουν περάσει κάμποσες μέρες. Να συνεχίσω να περιμένω μεχρι να ενημερώθει το σύστημα και η δηλωση μου και να με αφήσει να την προχωρήσω ή έχω καταλάβει κάτι λάθος? 

 

Ευχαριστώ πολύ

Υ.Γ : Παιδιά ή εγώ δεν έχω μάθει να διαβάζω καλά το νόμο (λογικό εάν ισχύει γιατι είμαι πολύ φρέσκος στο επάγγελμα) ή απλά οι υπέυθυνοι που τους γράφουν είναι πιο άσχετοι απο εμένα. Και δεν το λέω για τη συγκεκριμένη περίπτωση που περιγράφω, έχω συναντήσει διάφορα αλλά..Πραγματικά δεν εξηγείται αλλιώς

Link to comment
Share on other sites

Φίλε johny,

Για να προχωρήσει η δήλωση σε υπαγωγή,πρέπει να τους ανεβάσεις την θετική απόφαση της επιτροπής.Αν αυτό το έχεις ήδη κάνει, σε 2-3 μέρες θα μπορείς να προχωρήσεις.Δοκίμαζε κατά διαστήματα και κάποια στιγμή θα δείς ότι σε αφήνει να προχωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω μία δήλωση σε παραδοσιακό οικισμό με πληθυσμό > 5000 κατοίκους, άρα σύμφωνα με τον νομο, αν καταλαβαίνω καλά, απαιτείται μόνο σχετική τεχνική έκθεση. Αυτή η Τ.Ε. σαν αρχείο που υποβάλλεται ? Μαζί με την Τ.Ε. μηχανικού ? 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

εχω ''κολλησει'' στην εκδοση βεβαιωσης περι μη αυθαιρεσιων σε κτιριο με Ο.Α του '86 αλλα με αλλαγες στις οψεις του.(στη προσοψη υπαρχει υφιστ. παραθυρο ενω στα σχεδια της αδειας οχι και στη δυτικη οψη υπαρχουν 2 παραθυρα στην αδεια ενω στην πραγματικοτητα οχι) . Βρισκομαστε σε παραδοσιακο οικισμο και χαρακτηρισμενο αρχαιολογικο χωρο ολος ο οικισμος.  

Κατα τα λοιπα η αδεια ειναι ενταξει...

 

Εσεις θα δινατε βεβαιωση..??

Link to comment
Share on other sites

όχι. Σ' εμένα είναι προφανές ότι θέλει ρύθμιση ή αποκατάσταση.

Δες λίγο τις κηρύξεις και τα σχετικά. Λέει κάτι για όψεις κλπ ελέγχους;

Link to comment
Share on other sites

Moλις πηρα στο help desk και μου απαντησανε οτι μπορω να δωσω κανονικα βεβαιωση...δε ξερω τι να κανω..Ποιες κυρηξεις εννοεις? περι παραδοσιακου οικισμου?

Link to comment
Share on other sites

βασίζονται στο γεγονός ότι δεν επηρεάζουν την έκδοση βεβαίωσης παραβάσεις που δεν σχετίζονται με δόμηση, κάλυψη, ύψος κλπ.

ΟΜΩΣ, μπορεί να τον γράψει η πολεοδομία για αυθαίρετες εργασίες εκτός αδείας; Μάλλον μπορεί.

Υπάρχουν εγκεκριμένες όψεις από ΕΠΑΕ, τοπικό, αρχαιολογία οτιδήποτε;

Γι' αυτό σου λέω κοίτα τις κηρύξεις (και του παραδοσιακού και της αρχαιολογίας)

Άρα λοιπόν έχουμε ένα "αυθαίρετο" που μπορεί να πάρει βεβαίωση.

Εμένα προσωπικά δεν μου στέκει αυτό το σχήμα. 

Link to comment
Share on other sites

Όντως,αν δεν έχεις παραβάσεις σε δόμηση,κάλυψη,ύψος μια χαρά τη δίνεις τη βεβαίωση.Εγώ θα την έδινα και 100% καλυμένος θα ήμουν.ΔΕ βεβαιώνω οτι δεν έχει αυθαιρεσίες,βεβαιώνω οτι δεν έχει αυθαιρεσίες που επηρρεάζουν σε δόμηση,κάλυψη,ύψος... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.