Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι!Έχω δύο ερωτήματα που αφορούν αυθαίρετο σε παραδοσιακό οικισμό.

1.Όταν έχω επέκταση ενός αυθαιρέτου στο κοινόχρηστο χώρο του οικισμού (εκτός του οικοπέδου μου) αλλά ο οικισμός μου δεν έχει εγκεκριμένο κοινόχρηστο χώρο μπορώ αυτό το κομμάτι να το τακτοποιήσω και να το εντάξω στο οικόπεδο μου με διορθωση συμβολαίων αφού τακτοποιήσω?

2.Ο δικός μου οικισμός είναι κάτω των 2000 κατοίκων και η αυθαίρετη προσθήκη έγινε μετά το 1978 όποτε και αναγνωρίστηκε.Όμως οι αυθαίρετες κατασκευές μου ξεπερνάνε το 10% της επιτρεπόμενης δόμησης.Μπορώ μία από αυτές να την θέσω προς κατεδάφιση ώστε να μπορέσω να τακτοποιήσω τις υπόλοιπες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά μόλις σήμερα υπέβαλα την δήλωση σε παραδοσιακό οικισμό με πληθυσμό > 5000 κατοίκους, αλλά το σύστημα παρά το ότι του δήλωσα την περίπτωση υποβολής χωρίς την έγκριση της επιτροπής του αρθρ. 12 πάλι μου ζητά στα απαιτούμενα για να κλίσει η δήλωση την απόφαση της επιτροπής. Ορέ θα μας τρελάνουν τελικά?

Σύμφωνα με τον νόμο, αν καταλαβαίνω καλά, απαιτείται μόνο σχετική τεχνική έκθεση από Αρχιτέκτονα που να αναφέρεται ότι το κτήριο είναι εναρμονισμένο συμφώνα με τους ειδικούς όρους βάσει του ΦΕΚ για τους ειδικούς όρους δόμησης δηλ. έχει στέγη με κεραμίδια παράθυρα ξύλινα κλπ.

Ο συνάδελφος KOSTAS56 αναφέρει "μια παρομια περίπτωση που δεν χρειάζεται να περάσει από επιτροπή από το ΤΕΕ μου είπαν ότι στο σύστημα παρόλο που ζηταει αρχείο για απόφαση επιτροπής να γράψω μια τεχνική έκθεση και να βάλω αυτή..........."

Άρα τι κάνω γράφω την τεχνική έκθεση και την ανεβάζω στο αντίστοιχο κουτάκι και το σβήνει και όλα καλά όλα ωραία? Αυτό θα το δω βέβαια μόλις το κάνω. Να δω αν το δέχεται και θα ενημερώσω. Αυτά τα ολίγα μέχρι στιγμής. Ες αύριο τα σπουδαία!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε παρακαλώ. Συνεχίζουμε ακάθεκτοι.

Ρίχτε μια ματιά στον σύνδεσμο που ακλουθεί!!

 

http://www.nooz.gr/economy/neos-giros-taktopoiisis-gia-780000-au8aireta

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

Σχετικά με την  αίτηση που υποβάλλω για την έγκριση της επιτροπής, αρθ. 12. Υπάρχει κάποιο αρχείο ενδεικτικό για τι πρέπει να αναφέρει;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι, σε παραδοσιακό τμήμα πόλης > 5000 κατοίκων όπου δεν πληρούνται οι μορφολογικοί κανόνες των ειδικών διατάξεων, υπάρχει κάτι που μπορεί να γίνει για την αυθαιρεσία? Σκέφτηκα κατι κατσαπλιαδικό του στυλ "βρέθηκε το τάδε το οποίο ο ιδιοκτήτης δηλώνει υπεύθυνα ότι θα το αλλάξει με την καταβολή του προστίμου ώστε να συμφωνεί με τους ειδικούς μορφολογικούς όρους"...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να που μου έτυχε κ εμένα περίπτωση σε Παραδοσιακό Οικισμό..!

Κτίσμα, εντός παραδοσιακού οικισμού <2000κατ., περίπου 70 τ.μ., κτισμένο με τσιμεντόλιθους γύρω στο 1982-84 (ο οικισμος χαρακτηρίστηκε ως παραδοσιακός το 1995), δηλωμένο στο Ε9 ως αγροτικές αποθήκες......αλλά στην πραγματικότητα χρησιμποιείται ως κατοικία.

Θα το πάω μόνο με τ.ε. μηχανικού για αισθητική ένταξη ή θα πρέπει να περάσει τελικά και από επιτροπή?

Edited by Irini
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα και απο μένα, 

όπως όλοι πιστεύω δεν έχουν διαβάσει το άρθρο 13 για τις αυθαιρετες κατασκευές σε παραδοσιακο οικισμό, ήρθε η ώρα μου λοιπόν και θα ήθελα να με βοηθήσετε

 

Λοιπόν, οικισμός Μέλαμπες, Νομό Ρεθύμνης, (Μεσαίας Πολιτιστικής Αξίας), 

 

Το κτήριο είναι κατοικία και έχει κατασκευαστεί το 2008 χωρίς άδεια, βάσει του Φεκ 728/δ/1995 χαρακτηρίστηκε ο οικισμός παραδοσιακός

 Υπάρχει τρόπος να ενταχθεί το ακίνητο προς τακτοποίησης..???

 

Ευχαριστώ 

Edited by l_zrs
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

λοιπόν, έχω μία περίπτωση για τακτοποίηση, όπου:

α) βρίσκομαι εντός παραδοσιακού οικισμού

β) η μόνη παράβαση μου είναι μία εξωτερική σκάλα και 2 ημιπαίθριοι χώροι

όλα καλά ώς εδώ, το πρόβλημα μου όμως είναι τα υπόλοιπα,

γ) δεν έχει κατασκευαστεί η στέγη που προβλεπόταν στην οικοδομική άδεια ,και

δ) τα κουφώματα είναι αλουμινίου.

Γνωρίζει κανείς σχετικά?αυτές οι αυθαιρεσίες τακτοποιούνται?πώς, με αναλυτικό?

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται συν/φε να δηλωθούν 

αλλά μπορεί να σου επιβάλλει η επιτροπή 

την κατασκευή της στέγης και την αντικατάσταση κουφωμάτων

ώστε τελικά το κτίριο να εναρμονιστεί με τα παραδ δεδομένα 

Link to comment
Share on other sites

σε συνέχεια των παραπάνω δες 

http://ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=4tbNhFhO14U%3d&tabid=777&language=el-GR

 

Στις περιπτώσεις ωστόσο των παραδοσιακών οικισµών, το συλλογικό όργανο που
επιλαµβάνεται στις περιπτώσεις αυθαιρέτων κατασκευών, είναι η επιτροπή του άρθρου 12 του ίδιου
νόµου, η οποία εξετάζει τη µορφολογική και αισθητική ένταξη ολοκληρωµένων αυθαιρέτων
κατασκευών στο σύνολο του κτιρίου και του δοµηµένου περιβάλλοντος, ειδικά δε για τις
περιπτώσεις ολοκληρωµένων αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων της παρ. 2 του άρθρου 13 του
ν.4178/13, µπορεί να επιβάλλει την εκτέλεση εργασιών προσαρµογής στους ισχύοντες
µορφολογικούς όρους και περιορισµούς του παραδοσιακού οικισµού,
κατά τα οριζόµενα στην παρ.5
του άρθρου 25 του ν.4178.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.