Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί έχω πελαγώσει . Πλήρωσα το παράβολο για υπαγωγή στο νόμο ( εντός παραδοσιακού οικισμού /με διαδικασία με επιτροπής ) και ενώ περιμένω να εμφανιστεί και το υπόλοιπο πρόστιμο και να προχωρήσει η μεταβίβαση δεν γίνεται τίποτα ( εμφανίζει μνμ << δεν ειναι δυνατή η υπαγωγή δήλωσης σε παραδοσιακό οικισμό ) .

Ειχα την εντύπωση διαβάζοντας το νόμο ότι με την εξόφληση του 30% του προστίμου μπορω να προχωρήσω στην έκδοση βεβαίωσης και την διαδικασία της επιτροπής του άρθρου 12 την αναλαμβάνει ο νεος ιδιοκτήτης με ειδική μνεία στο συμβόλαιο ( μήπως έκανα πατάτα γιατί επέλεξα εφ' άπαξ καταβολή του προστίμου με έκπτωση 20% και όχι 30% επι τον συνολικών δόσεων ;) .

Ανχος πολυ γιατί στον τόπο που εργάζομαι ακόμα να γίνει η αντίστοιχη επιτροπή του Ν4014/2011 . Σας παρακαλω αν κάποιος συνάδελφος εχει σχετική εμπειρία στο θεμα ας με διαφωτίσει .

Ευχαριστω προκαταβολικά .

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω πως θα το αντιμετώπιζα εγώ.Κάνοντας μια βεβαίωση στα σχόλια της οποίας θα ανέφερα ότι αφορά την δήλωση υπαγωγής με Α/Α.............

για την οποία εκκρεμεί η απόφαση της επιτροπής.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε παραδοσιακο οικισμο< 2000 κατ.,.1 Εχω 2 αποθηκες (με ημερομηνια κατασκευης μετα την ημερομηνια ενταξης)
πανε κι αυτες με 500άρικο η περνανε απο επιτροπη?με περορισμο 10% κτλ

2.Επισης σε οικια προ 75 εχει αντικατασταθει η στεγη(ολο το κτισμα χωρις αδεια) ,πως το χειριζομαι?

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

1. επιτροπή έχεις. Οι αποθήκες λογικά δε ξεπερνούν ως νέες αυθαίρετες κατασκευές κατά 10% τους όρους δόμησης.

 

2. Είναι θέμα λεπτό... έχεις το κύριο σώμα του κτιρίου ως προ 1975 και τη στέγη μετά

Μία λύση ίσως θα ήταν 2 ΦΚ.

Ένα για προ 1975

και ένα άλλο με αναλυτικό και 1-2 παραβάσεις.

Γιατί στην πραγματικότητα παραβίασες 2 φορές τον νόμο.

μία προ 1975, μία μετά.

Link to comment
Share on other sites

τελικά έχει καταφέρει κανένας να ερμηνεύσει τι εννοούν με τον όρο " ανεξάρτητων νέων κατασκευών " ??? Κάθε πολεοδομια δίνει δική της εξήγηση του τύπου κάνε ότι καταλαβαίνεις, θα βγεί η επιτροπή και βλέπουμε. Δηλαδή να κάνεις υπαγωγή και αν δεν γίνεται να τρέχεις και εσύ και ο ιδιοκτήτης.Εγω εχω μία πολύ μπερδεμένη υπόθεση σε παραδοσιακό οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων.Με υπέρβαση 62τ.μ , αλλά είναι προσθήκη σε παλαιό κτίσμα με  ο.α του 1986.Και κάτω απο αυτό λόγο κλίσης οικοπέδου έχει φτιάξει και άλλα 43 τ,μ !!! Σύνολο πάνω απο 100 τ.μ.Εγώ τώρα εντάσομαι στην παρ.6 του Αρ.13

   " 6. Σε παραδοσιακούς οικισμούς μικρότερους των 2.000
     κατοίκων δεν επιτρέπεται η υπαγωγή στις διατάξεις του
     παρόντος ανεξάρτητων νέων κατασκευών πέραν των
     τυχόν υφισταμένων κτισμάτων μετά την κήρυξη του
     οικισμού ως παραδοσιακού οι οποίες έχουν υπέρβαση
     μεγαλύτερη του 10% οποιουδήποτε όρου δόμησης. " ?? Αν είναι έτσι λογικά δεν μπορώ να μπώ στην λενταξη σύμφωνα με τον νόμο και όπως πολύ καθαρά φαίνεται στο κατατοπιστικό διάγραμμα του συναδέλφου γιατί η η υπέρβαση είναι πάνω απο 10%. Επίσης η υπέρβαση είναι επι των όρων δόμησης της περιοχής ή της ο.α ??

Όπως και αν το έχω ψάξει δεν βγάζω άκρη ούτε με τις πολεοδομίες ούτε με συναδέλφους ούτε με  το ΥΠΕΚΑ...χαμός κάποιος καμια ιδέα??

Link to comment
Share on other sites

επιτέλους δώθηκε διευκρίνιση τι εννούν ανεξάρτητη νέα κατασκευή..πέραε τόσος καιρός απο τον 4014 ακόμα το ψάχναμε, το έχει στις διευκρινίσεις της εγκυκλίου 3, είναι σαφές πλέον....να ρωτήσω κάτι ακόμα και αν μπορεί να απαντήσει ίσως ο συνάδελφος που έφτιαξε τα διαγράμματα, σε περιπτώσεις που δέν έχουμε ανεξάρτητες νέες κατασκευες, αλλά υπέρβαση όρων πάνω απο 10% τί γίνεται ??Όταν  μετά τον χαρακτηρισμό ώς παραδοσιακού εχουμε αυθαιρεσίες σε υφιστάμενο κτίσμα με ο.α και μάλιστα ο οικισμός <2000 κατοίκων?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τον ypoxondrios

 

«Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί έχω πελαγώσει . Πλήρωσα το παράβολο για υπαγωγή στο νόμο ( εντός παραδοσιακού οικισμού /με διαδικασία με επιτροπής ) και ενώ περιμένω να εμφανιστεί και το υπόλοιπο πρόστιμο και να προχωρήσει η μεταβίβαση δεν γίνεται τίποτα ( εμφανίζει μνμ << δεν είναι δυνατή η υπαγωγή δήλωσης σε παραδοσιακό οικισμό ) .Είχα την εντύπωση διαβάζοντας το νόμο ότι με την εξόφληση του 30% του προστίμου μπορώ να προχωρήσω στην έκδοση βεβαίωσης και την διαδικασία της επιτροπής του άρθρου 12 την αναλαμβάνει ο νέος ιδιοκτήτης με ειδική μνεία στο συμβόλαιο ( μήπως έκανα πατάτα γιατί επέλεξα εφ' άπαξ καταβολή του προστίμου με έκπτωση 20% και όχι 30% επι τον συνολικών δόσεων  .Ανχος πολύ γιατί στον τόπο που εργάζομαι ακόμα να γίνει η αντίστοιχη επιτροπή του Ν4014/2011 . Σας παρακαλώ αν κάποιος συνάδελφος έχει σχετική εμπειρία στο θέμα ας με διαφωτίσει .
Ευχαριστώ προκαταβολικά .»

 

Έχω μιλήσει με το ΥΠΕΚΑ και με το ΤΕΕ και μου απάντησαν ότι δεν υπάρχει αρμόδιος για να μου απαντήσει. Αν κάποιος συνάδελφος έχει αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα ή ξέρει κάτι πάνω στο θέμα ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρώτα γίνεται η απονομή και μετά ξεκινάει το πρωτάθλημα.

 

Για να το σοβαρέψουμε,

και εγώ πιστεύω ότι την βεβαίωση την υπογράφει μόνο ο Αρχιτέκτονας.

Όχι Σταύρο,δεν ισχύει αυτό,σε καμία περίπτωση

Υπογραφή Α.Μ απαιτείται όπως ξεκάθαρα αναφέρει η παρ 2 του Αρθ8 του Ν4030 για ΑΔΕΙΕΣ ΔΟΜΗΣΗΣ.Επίσης σύμφωνα με την απόφ.55174 15-110-2013 για τη διαδικασία και τα δικαιολογητικά της ΕΕΜΚ,για συγκεκριμένες Εργασίες Μικρης Κλίμακας σε παραδοσιακούς απαιτείται υπογραφή ΑΜ.

Ούτε η τακτοποίηση,ούτε η τεχνική έκθεση κ.λ.π είναι ΑΔΕΙΑ ΔΟΜΗΣΗΣ ή ΕΕΜΚ.Σε λίγο θα ακούσουμε οτι θέλει και υπογραφή Α.Μ για να γίνει ΠΕΑ σε παραδοσιακό...

Η νομοθεσία είναι ξεκάθαρη,ήμαρτον με το ξεχείλωμά της...

 

Υ.Γ Πολλά φιλιά my man... :)

 

 

 

 

 

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

Όχι Σταύρο,δεν ισχύει αυτό,σε καμία περίπτωση

Υπογραφή Α.Μ απαιτείται όπως ξεκάθαρα αναφέρει η παρ 2 του Αρθ8 του Ν4030 για ΑΔΕΙΕΣ ΔΟΜΗΣΗΣ.Επίσης σύμφωνα με την απόφ.55174 15-110-2013 για τη διαδικασία και τα δικαιολογητικά της ΕΕΜΚ,για συγκεκριμένες Εργασίες Μικρης Κλίμακας σε παραδοσιακούς απαιτείται υπογραφή ΑΜ.

Ούτε η τακτοποίηση,ούτε η τεχνική έκθεση κ.λ.π είναι ΑΔΕΙΑ ΔΟΜΗΣΗΣ ή ΕΕΜΚ.Σε λίγο θα ακούσουμε οτι θέλει και υπογραφή Α.Μ για να γίνει ΠΕΑ σε παραδοσιακό...

Η νομοθεσία είναι ξεκάθαρη,ήμαρτον με το ξεχείλωμά της...

 

Υ.Γ Πολλά φιλιά my man... :)

 

 

 

 

 

νομιζω οτι κανεις λαθος...τακτοποιηση μπορει να κανει μηχανικος ο οποιος μπορει να υπογραψει αναλογη μελετη στο προς τακτοποιηση ακινητο....

αρα μαλλον θελει α.μ. για να προχωρησει η διαδικασια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.