Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Συνάδελφε δεν κάνω...Δε θέλω όμως να αναλωθώ σε περαιτέρω συζήτηση και να #$$%%^ το topic.Ας κάνει ο καθένας ό,τι νομίζει
Φιλικά ΠΑΝΤΑ :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ξαδερφάκι,

η άποψη μου είναι ότι ο "αρμόδιος μηχανικός" είναι ο Αρχιτέκτων....

Και το στηρίζω τόσο στον 4030 όσο και στο εξής:

η Τ.Ε. του αρμόδιου μηχανικού όπως λέει ο 4178 αντικαθιστά την επιτροπή του άρθρου 12.

Για λόγους... συντόμευσης της διαδικασίας.

Η επιτροπή λοιπόν του 12 αποτελείτε εξ' ολοκλήρου από Αρχιτέκτονες.

 

Και για να μην υπάρξει παρεξήγηση.

Μιλάμε ΜΟΝΟ για την Τ.Ε. για την αισθητική ένταξη.

Την υπαγωγή μπορεί να την κάνει όποιος μηχανικός έχει δικαίωμα να κάνει 4178.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ αγορίνα μου,όταν ξανάρθoυμε με το καλό Σαλόνικα,όσο οι γυναίκες θα λένε τα δικά τους εμείς απλά θα παίζουμε τις μπουνιές... :P
:grin: :grin: :grin:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμβολαιογραφικής φύσης η ερώτηση λόγω ιδιότητας. Έχω βεβαίωση περαίωσης του άρθρου 24 παρ.14 του Ν.4014 (ολοκληρωμένη υπαγωγή. Τελευταία ενημέρωση : 11-02-2013) και τη βεβαίωση του άρθρου 23 παρ.4 του Ν.4014 ότι στο ακίνητο οι αυθαίρετες κατασκευές εμπίπτουν σε μια από τις εξαιρέσεις της παρ. 2 του άρθρου 23 του Ν.4014 και δεν υπάγονται σε καμία από τις περιπτώσεις της παρ.3. Το ακίνητο βρίσκεται εντός παραδοσιακού οικισμού και έχει αυθαιρεσία (γκρέμισμα τοίχου στον όροφο και μετατροπή του χώρου σε εσοχή - μπαλκόνι και αλλαγές στις εσωτερικές διαρρυθμίσεις). Η Επιτροπή του άρθρου 24 παρ. 9 του Ν.4014, μετά την πληρωμή του παραβόλου, με απόφαση της, έκανε δεκτή την αίτηση του ιδιοκτήτη (στις 11-01-2013) για ένταξη του αυθαιρέτου στον παραδοσιακό οικισμό στις διατάξεις του άρθρου 24 του Ν.4014/2011. Ο 4178 στο άρθρο 13 παρ. 4 λέει ότι η μεταβίβαση σε ακίνητα με αυθαίρετες κατασκευές για τα οποία απαιτείται έγκριση της Επιτροπής του άρθρου 12 του 4178, μπορεί να πραγματοποιηθεί μετά την υποβολή των δικαιολογητικών της παρ.2α του άρθρου 13 του 4178 και την καταβολή ποσοστού 30% του συνολικού ποσού του προστίμου, τη δε υποχρέωση ολοκλήρωσης της διαδικασίας αναλαμβάνει ο νέος κύριος με σχετική μνεία στο συμβολαιογραφικό έγγραφο. Στη συγκεκριμένη περίπτωση έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία (με τη βεβαίωση ολοκληρωμένης υπαγωγής και την απόφαση της Επιτροπής) με τον αντισυνταγματικό 4014 που εκτός αυτού καταργήθηκε από τον 4178 αυτοδικαίως, με την επιφύλαξη των οριζόμενων στον 4178 (για τη συγκεκριμένη περίπτωση δε βλέπω κάποιες μεταβατικές διατάξεις). Ο 4178 δεν λέει τι συμβαίνει για τους παραδοσιακούς οικισμούς στους οποίους ήδη έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία. Η λογική φυσικά και δε συμφωνεί με τα ΄΄ωραία΄΄ του 4178. Στη μεταφορά από τον 4014 στον 4178 για την έκδοση της βεβαίωσης τι γίνεται;;;;;; Εμείς οι συμβολαιογράφοι δε χρησιμοποιούμε το σύστημα του ΤΕΕ και δεν αντιλαμβανόμαστε ακριβώς τι γίνεται στην ηλεκτρονική διαδικασία (μέσα στο σύστημα).....Εν πάσει περιπτώσει η λογική λέει άλλα, ο Νόμος λέει όμως να γράψω ότι ο νέος κύριος αναλαμβάνει την ολοκλήρωση της διαδικασίας που προβλέπεται στο άρθρο 13. (Ενώ η ίδια διαδικασία ολοκληρώθηκε ΗΔΗ με τον αντισυνταγματικό και καταργηθέντα 4014). Θέλει νέα απόφαση μετά την έκδοση της βεβαίωσης βάσει του 4178;;;;; Τι δεν καταλαβαίνω;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι να ρωτήσω το εξής:
Στην παρ 4 του αρθ 13 αναφέρει οτι η μεταβίβαση γίνεται μετά την εξόφληση ποσοστού 30% του ειδικού προστίμου και την υποβολή των δικαιολογητικών της παρ 2α του παρόντος άρθρου.Τη δε ολοκλήρωση της διαδικασίας αναλαμβάνει ο νέος κύριος κ.λ.π
1)Αν το παράβολο υπαγωγής >30% του προστίμου δεν υπάρχει πρόβλημα σωστά? (π.χ παράβολο 1000 ευρώ,συνολικό πρόστιμο 1600 ευρώ)
2)Ως δικαιολογητικά εννοεί ΜΟΝΟ αυτά των παραγράφων 1,10 και 11 του άρθρου 11 ή ΚΑΙ την αίτηση προς την επιτροπή του άρθρου 12 με συνημμένα τα δικαιολογητικά της παρ 2 του άρθ12?Στον Ν4014 ήταν ξεκάθαρα μόνο τα 3 πρώτα,η λογική επίσης λέει εδώ το ίδιο αλλά άντε να βγάλεις άκρη με τον τρόπο που γράφουν τη νομοθεσία.Και αν ο συμβολαιογράφος ζητήσει και αυτά του άρθ 12?

Υ.Γ Προφανώς υπάρχει πίεση χρόνου + οτι πραγματικά παλεύω να τους κάνω (δικηγόρους,συμβολαιογράφο,πωλητή,αγοραστή) να συνεννοηθούμε-συμφωνήσουμε στο το χρειάζεται αλλά...

Υ.Γ2:Τώρα παρατήρησα και την παρ 4 του αρθ12 η οποία νομίζω ξεκαθαρίζει τα πράγματα μιλώντας μόνο για τα δικαιολογητικά 1,10 και 11 του άρθρου 11.επίσης το ίδια λέει και η εγκύκλιος των συμβολαιογράφων στη σελίδα 13... :)

Edited by Greenick
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι να ρωτήσω το εξής:

Στην παρ 4 του αρθ 13 αναφέρει οτι η μεταβίβαση γίνεται μετά την εξόφληση ποσοστού 30% του ειδικού προστίμου και την υποβολή των δικαιολογητικών της παρ 2α του παρόντος άρθρου.Τη δε ολοκλήρωση της διαδικασίας αναλαμβάνει ο νέος κύριος κ.λ.π

1)Αν το παράβολο υπαγωγής >30% του προστίμου δεν υπάρχει πρόβλημα σωστά? (π.χ παράβολο 1000 ευρώ,συνολικό πρόστιμο 1600 ευρώ)

2)Ως δικαιολογητικά εννοεί ΜΟΝΟ αυτά των παραγράφων 1,10 και 11 του άρθρου 11 ή ΚΑΙ την αίτηση προς την επιτροπή του άρθρου 12 με συνημμένα τα δικαιολογητικά της παρ 2 του άρθ12?Στον Ν4014 ήταν ξεκάθαρα μόνο τα 3 πρώτα,η λογική επίσης λέει εδώ το ίδιο αλλά άντε να βγάλεις άκρη με τον τρόπο που γράφουν τη νομοθεσία.Και αν ο συμβολαιογράφος ζητήσει και αυτά του άρθ 12?

 

Υ.Γ Προφανώς υπάρχει πίεση χρόνου + οτι πραγματικά παλεύω να τους κάνω (δικηγόρους,συμβολαιογράφο,πωλητή,αγοραστή) να συνεννοηθούμε-συμφωνήσουμε στο το χρειάζεται αλλά...

 

Υ.Γ2:Τώρα παρατήρησα και την παρ 4 του αρθ12 η οποία νομίζω ξεκαθαρίζει τα πράγματα μιλώντας μόνο για τα δικαιολογητικά 1,10 και 11 του άρθρου 11.επίσης το ίδια λέει και η εγκύκλιος των συμβολαιογράφων στη σελίδα 13... :)

Γιατί να ζητήσει ο συμβολαιογράφος δικαιολογητικά του αρ.12 ή του αρ.11 ή οποιουδήποτε άρθρου. Δεν μας αφορά (ως συμβολαιογράφους). Σας αφορά (ως μηχανικούς)....Ο συμβολαιογράφος θέλει τη βεβαίωση του άρθρου 3 παρ. 1α iii (αν έχει πληρωθεί το 30% του ενιαίου προστίμου) και να γράψει ΄΄Το ακίνητο βρίσκεται σε παραδοσιακό οικισμό. Γίνεται μνεία ότι την ολοκλήρωση της διαδικασίας αναλαμβάνει ο νέος κύριος, σύμφωνα με το άρθρο 13 παρ.4 του Ν.4178΄΄, ελλείψει οποιασδήποτε μεταβατικής διάταξης σε σχέση με το θέμα των εγκρίσεων από την Επιτροπή (εγώ τουλάχιστον δεν βλέπω στο Νόμο να υπάρχει κάτι σχετικό). Και επαναλαμβάνω την από πάνω ερώτηση. Κι αν η διαδικασία ολοκληρώθηκε με τον 4014 και εκδόθηκε και η απόφαση της Επιτροπής; Πάλι θα γράψω για ολοκλήρωση της διαδικασίας από το νέο κύριο βάσει του 4178 παίρνοντας φυσικά βεβαίωση 4178; Άρα ο νέος κύριος θα πρέπει να ξαναυποβάλλει αίτηση στην Επιτροπή του αρ.12; Σας ευχαριστώ για όποια απάντηση δώσετε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, διαβάζοντας αυτά που λέει ο περιοδεύων θίασος στις ημερίδες και τα σεμινάρια που πάει, όπως διάβασα σε άλλο θέμα εδώ μέσα, ότι δηλαδή ΄΄Δεν υπάρχει 4014΄΄ τότε η απορία μου λύνεται εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

επιτέλους δώθηκε διευκρίνιση τι εννούν ανεξάρτητη νέα κατασκευή..πέραε τόσος καιρός απο τον 4014 ακόμα το ψάχναμε, το έχει στις διευκρινίσεις της εγκυκλίου 3, είναι σαφές πλέον....να ρωτήσω κάτι ακόμα και αν μπορεί να απαντήσει ίσως ο συνάδελφος που έφτιαξε τα διαγράμματα, σε περιπτώσεις που δέν έχουμε ανεξάρτητες νέες κατασκευες, αλλά υπέρβαση όρων πάνω απο 10% τί γίνεται ??Όταν  μετά τον χαρακτηρισμό ώς παραδοσιακού εχουμε αυθαιρεσίες σε υφιστάμενο κτίσμα με ο.α και μάλιστα ο οικισμός <2000 κατ

μηπως μαθατε τελικα τι γινεται γιατι αντιμετωπίζω το ίδιο θεμα ? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαφές από την γραμματολογική ανάλυση (Αρθρο 13, 6):

δεν επιτρέπεται η υπαγωγή στις διατάξεις του παρόντος ανεξάρτητων νέων κατασκευών κτλ. κτλ.

Επομένως

για τις  μή ανεξάρτητες νέες κατασκευές :arrow: επιτρέπεται η υπαγωγή στις διατάξεις του παρόντος,κι ας έχουν υπέρβαση > 10%,  βέβαια μετά από έγκριση της επιτροπής.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τον ypoxondrios

 

«Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί έχω πελαγώσει . Πλήρωσα το παράβολο για υπαγωγή στο νόμο ( εντός παραδοσιακού οικισμού /με διαδικασία με επιτροπής ) και ενώ περιμένω να εμφανιστεί και το υπόλοιπο πρόστιμο και να προχωρήσει η μεταβίβαση δεν γίνεται τίποτα ( εμφανίζει μνμ << δεν είναι δυνατή η υπαγωγή δήλωσης σε παραδοσιακό οικισμό ) .Είχα την εντύπωση διαβάζοντας το νόμο ότι με την εξόφληση του 30% του προστίμου μπορώ να προχωρήσω στην έκδοση βεβαίωσης και την διαδικασία της επιτροπής του άρθρου 12 την αναλαμβάνει ο νέος ιδιοκτήτης με ειδική μνεία στο συμβόλαιο ( μήπως έκανα πατάτα γιατί επέλεξα εφ' άπαξ καταβολή του προστίμου με έκπτωση 20% και όχι 30% επι τον συνολικών δόσεων .Ανχος πολύ γιατί στον τόπο που εργάζομαι ακόμα να γίνει η αντίστοιχη επιτροπή του Ν4014/2011 . Σας παρακαλώ αν κάποιος συνάδελφος έχει σχετική εμπειρία στο θέμα ας με διαφωτίσει .Ευχαριστώ προκαταβολικά .»

 

Έχω μιλήσει με το ΥΠΕΚΑ και με το ΤΕΕ και μου απάντησαν ότι δεν υπάρχει αρμόδιος για να μου απαντήσει. Αν κάποιος συνάδελφος έχει αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα ή ξέρει κάτι πάνω στο θέμα ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ πολύ!

 

Επειδή κι εγώ έχω το ίδιο θέμα, έκανα άιτηση στο τεε με την φόρμα που υπάρχει στο site για έκδοση βεβαίωσης 30% σε παραδοσιακούς οικοσμούς κι ακόμα περιμένω.... Λεει ότι τα αιτήματα διεκπαιρεώνονται σε 1-2 μέρες. Έχουν περάσει ήδη 3 αλλά τίποτα. Αν έχω νέα θα ενημερώσω

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.