Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Τελικα μιλησα σημερα με τεε και μου ειπαν οτι χωρις την εγκριση απ´την επιτροπη δεν γινεται τιποτα. Παρ´οτι με την πληρωμη του παραβολου εξοφλουσε το προστιμο, δεν γινεται να βγαλει τη βεβαιωση χωρις την εγκριση της επιτροπης

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικα μιλησα σημερα με τεε και μου ειπαν οτι χωρις την εγκριση απ´την επιτροπη δεν γινεται τιποτα. Παρ´οτι με την πληρωμη του παραβολου εξοφλουσε το προστιμο, δεν γινεται να βγαλει τη βεβαιωση χωρις την εγκριση της επιτροπης

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!

 

Έχω μια υπόθεση με ένα αυθαίρετο σε παραδοσιακό οικισμό περίπου 500 κατοίκων..

Ο πελάτης έχει βάλει μια μεταλλική πόρτα στην είσοδο της αυλής του και του  

έγινε καταγγελία οπότε θέλει να τη νομιμοποιήσει..

Πρέπει να πάω μέσω του 4178 και να το εντάξω στην κατηγορία 3 με παράβολο 500€ ή

μπορει να γίνει και με τροποποίηση της οικοδομικής άδειας??

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μιλησα σημερα με τεε και μου ειπαν οτι χωρις την εγκριση απ´την επιτροπη δεν γινεται τιποτα. Παρ´οτι με την πληρωμη του παραβολου εξοφλουσε το προστιμο, δεν γινεται να βγαλει τη βεβαιωση χωρις την εγκριση της επιτροπης

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

kat2011 επειδή μπερδεύτηκα λίγο με την περίπτωση σου, εξήγησέ μου σε παρακαλώ τα παρακάτω γιατί έχω και εγώ μια υπόθεση σε παραδοσιακό που θέλω να πάω με το 30% ώστε να γίνει η μεταβίβαση ΑΜΕΣΑ και να αναλάβει την επιτροπή και το υπόλοιπο 70% ο νέος ιδιοκτήτης.

 

Εσύ πλήρωσες μόνο το 30% ή εξόφλησες άθελα σου ή "αναγκαστικά" το πρόστιμο (π.χ παράβολο>πρόστιμο) ?Αν θες δώσε και αριθμητικά δεδομένα-ποσά σε παρακαλώ.

Εάν έχεις πληρώσει ΜΟΝΟ το 30% τότε πώς είναι δυνατόν το ΤΕΕ να μας λέει οτι ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ ΤΟ ΝΟΜΟ,αλλά κάνει ό,τι του κ@....σει,αναγκάζοντάς μας σε επιτροπή ακόμα και στο 30%?Δεν καταλαβαίνουν τα ΖΩΑ οτι έτσι μπλοκάρουν όλες τις μεταβιβάσεις σε παραδοσιακούς και οτι το 30% ήταν ένα παράθυρο ώστε και ο νόμος να εφαρμοστεί (επιτροπή σε μεταγενέστερη φάση από το νέο ιδιοκτήτη) αλλά και η μεταβίβαση να μπορεί να γίνει άμεσα και όχι ύστερα από 4687281 μέρες που θα της κ@...σει της επιτροπής να συνεδριασει και να αποφανθεί?

 

Να ξέρω στην τελική να πω και εγώ του πελάτη οτι υπάρχει πρόβλημα και ούτε αυτή η λύση δε μας κάνει.Και επειδή έχει μικροπαραβάσεις που μπορεί να τις αποκαταστήσει,ας το κάνει και ας ξεχάσει την τακτοποίηση...

 

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είχα ακριβώς υπ'όψιν μου Σταύρο και γι'αυτό απόρησα με την περίπτωση του συναδέλφου.Δλδ εγώ νομίζω οτι η υπόθεση με το 30% διεκπεραιώνεται μέσω αυτών των αιτήσεων κανονικά.Πιθανόν βέβαια τώρα που το ξανασκέφτομαι η επικοινωνία του συναδέλφου με το ΤΕΕ να ήταν πριν βγουν αυτές οι οδηγίες και γι'αυτό να είχε αρνητική απάντηση...

 

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς αυτά τα αιτήματα Α1 και Α2 επικαλέστηκα κι εγώ, αφου και τέτοια αίτηση έκανα.

Στην περίπτωση μου το παράβολο είναι μεγαλύτερο απ'το πρόστιμο.

Τα εξήγησα όλα στην κυρία που μιλησαμε τηλεφωνικα και στο τελος της είπα ότι μ' αυτόν τον τρόπο

δεν θα γίνονται μεταβιβάσεις σε παραδοσιακούς οικισμούς....Γιατί αν είναι να περιμένουμε την επιτροπή......

Αυτή απλά συμφώνησε μαζί μου στο ότι δεν θα γινονται μεταβιβάσεις....τι να πω.....

Link to comment
Share on other sites

καλά αυτή ήταν γιούχου σίγουρα, αλλά τελικά το αιτημά μου ποτέ δεν διεκπαιρεώθηκε.

Απλά αν κάποιος επικοινωνήσει με τεε ή έχει κάτι νεότερο ας το πει.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε πάλι και ρώτα την.

Αφού δεν διεκπεραιώνονται, γιατί μπορούμε να τα υποβάλουμε;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.