Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α14] Διατηρητέα κτήρια (δικαιολογητικά, διαδικασία ένταξης κ.τ.λ.)


Recommended Posts

θα μπορουσα να υποστηριξω οτι αυτες οι προσθηκες κατ επεκταση μεσα στο ιδεατο στεραιο ειναι παραβιαση του ιδεατου στεραιου αρα υπαγονται στο 10% του υψους,,,,

Εχει διαχειριστει καποιος συναδερφος κατι τετοιο?

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, αν γράφω σε λάθος τόπικ παρακαλώ μετακινείστε το.

 

Έχω ένα διατηρητέο κτίριο στην Ύδρα, έχει εκδοθεί ΦΕΚ το 1990 που λέει ότι είναι διατηρητέο κλπ.

Οι ενοικιαστές θέλουν να το κάνουν κατάστημα οπότε απαιτείται αλλαγή χρήσης. Από χαρτιά, σχέδια κλπ δεν είχαν τίποτα οπότε απευθύνθηκα στην αρμόδια πολεοδομία. 
 

Στην πολεοδομία που λέτε με ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχει αρχείο, τους ρώτησα αν η αρχαιολογία ή κάποια άλλη υπηρεσία έχει και μου απάντησαν όχι, μόνο αν έχει ο ιδιοκτήτης κάτι. 

Όπως σας είπα ο ιδιοκτήτης δεν έχει.

Μπορώ να ψάξω κάπου αλλού για τον φάκελο?
Αν δεν υπάρχει φάκελος, πρέπει να φτιαχτεί πλήρες φάκελος όπου θα πρέπει να πάει και στην αρχαιολογία κλπ ? Έχει κάνει κανείς κάποια παρόμοια διαδικασία να μου εξηγήσει για τι διαδικασία μιλάμε (εύκολη - δύσκολη, χρονοβόρα κλπ) διότι μιλάμε για τελείως διαφορετική αμοιβή αν πρέπει να φτιαχτεί φάκελος για το ακίνητο εξαρχής. 

Link to comment
Share on other sites

δες σε  αυτο,   σαν  αρχη.....

 

 

https://www.google.gr/search?q=%CE%91%CE%94%CE%91:%CE%A9%CE%A71%CE%99%CE%93-%CE%9A%CE%94%CE%95&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=cc4bVtb4Nsu5sQGxsIfIBw

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε διατηρητέο έχω ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ οι οποίες κατεδαφίστηκαν , έχω και τη δήλωση συμμόρφωσης της ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑΣ

πάω να κάνω υπαγωγη με το άρθρο 23 παρ.4 ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΗ και δήλωσα τύπος κτιρίου ΔΙΑΤΗΡΗΤΕΟ, και τώρα μου ζητάει θετικη απόφαση ΚΕΣΑ!!!!!!Μα τι απόφαση, αφού εχει ήδη συμμορφωθεί!

Μήπως δεν έπρεπε να βάλω διατηρητέο και ας είναι?

Link to comment
Share on other sites

Σε διατηρητέο έχω ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ οι οποίες κατεδαφίστηκαν , έχω και τη δήλωση συμμόρφωσης της ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑΣ

πάω να κάνω υπαγωγη με το άρθρο 23 παρ.4 ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΗ και δήλωσα τύπος κτιρίου ΔΙΑΤΗΡΗΤΕΟ, και τώρα μου ζητάει θετικη απόφαση ΚΕΣΑ!!!!!!Μα τι απόφαση, αφού εχει ήδη συμμορφωθεί!

Μήπως δεν έπρεπε να βάλω διατηρητέο και ας είναι?

δεν ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

έχω χαρακτηρισμένο διατηρητέο

που είναι 2 κτίρια με στοα  στην μέση

ο ιδιοκτήτης έχει τους 3ορόφους από το ένα κτίριο και τον β-γ από τον άλλο

στην ουσία δεν του ανήκει το ισόγειο

κατασκευασε με συμφωνη γνωμη του άλλου ιδιοκτητη στο τέλος της στοάς  κλιμακοστασιο με ανελκυστηρα για να ενώσει τις ιδιοκτησίες του (το κάθε κτίριο είχε δικό του κλιμακοστάσιο αρχικά)

 

το ακίνητο έχει υπόλοιπο σ.δ

 

το ερώτημα είναι αφού είναι υπηρεσίες διατηρητεο

τοπογραφικό με εγσα δεν γλυτώνω ούτε με τακτοποιηση ούτε με αδεια

το ίδιο και στατική μελέτη

 

να κάνω ένταξη 4178 και να παω προς άδεια  ή να το εξόφλήσει όλο?

 

 

υγ το ΚΕΣΑ αποταν πληρώσεις το παράβολο και καταθέσεις σε πόσο καιρό ΑΠΑΝΤΑ?

Link to comment
Share on other sites

έχω χαρακτηρισμένο διατηρητέο

που είναι 2 κτίρια με στοα  στην μέση

ο ιδιοκτήτης έχει τους 3ορόφους από το ένα κτίριο και τον β-γ από τον άλλο

στην ουσία δεν του ανήκει το ισόγειο

κατασκευασε με συμφωνη γνωμη του άλλου ιδιοκτητη στο τέλος της στοάς  κλιμακοστασιο με ανελκυστηρα για να ενώσει τις ιδιοκτησίες του (το κάθε κτίριο είχε δικό του κλιμακοστάσιο αρχικά)

 

το ακίνητο έχει υπόλοιπο σ.δ

 

το ερώτημα είναι αφού είναι υπηρεσίες διατηρητεο

τοπογραφικό με εγσα δεν γλυτώνω ούτε με τακτοποιηση ούτε με αδεια

το ίδιο και στατική μελέτη

 

να κάνω ένταξη 4178 και να παω προς άδεια  ή να το εξόφλήσει όλο?

 

 

υγ το ΚΕΣΑ αποταν πληρώσεις το παράβολο και καταθέσεις σε πόσο καιρό ΑΠΑΝΤΑ?

Καταρχήν βοηθειά σου!

Κατα δεύτερον, τι εννοείς να το εξοφλήσει όλο?Υπάρχει πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης?

Εγώ θα το δήλωνα στο 4178 "προς έκδοση ΟΑ" , και μετά με το άρθρο 14 θα έκανα τη διαδικασία .

Το θέμα είναι μπορεί να βγεί άδεια ?Ειναι σύννομα δηλαδή?

Η διαδικασία του άρθρου 14 είναι πολύ επίπονη πάντως. Διαβασε προσεκτικά, μπορεί να χρειαστούν εκ νέου επεμβάσεις - αποκαταστάσεις..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, έχω μια περίπτωση διατηρητέου κτιρίου στην Αθήνα πρό του 1955 (γύρω στο 1920 η κατασκευή), το οποίο αποτελείται απο υπόγειο, ισόγειο, ημιόροφο και Α΄ ορόφο επιφάνειας 72 τμ (καθαρή επιφάνεια) ο κάθε όροφος.

Ο ιδιοκτήτης δήλωνε όλα αυτά τα χρόνια στο Ε9 τις καθαρές επιφάνειες κάθε ορόφου (χωρίς την περιμετρικη τοιχοποιία πάχους 60 εκ.) γιατί έτσι αναγράφονταν στους τίτλους (δεν υπάρχει οικοδομική άδεια). Εφόσον προχωρησα στην αποτύπωση και διαπίστωσα την διαφορά της επιφάνειας κάθε ορόφου, πρέπει :

α) να προχωρήσω σε κάποια υπαγωγή στον 4178 δηλώνοντας τα πραγματικά τετραγωνικά και να πληρώθει κάποιο πρόστιμο λόγω υπέρβαση δόμησης ΚΧ (υπάρχει και η διαδικασία με την ΚΕΣΑ σύμφωνα με το αρθρο 14) ή

β) να δώσω απλή βεβαίωση με τα πραγματικά τετραγωνικά και να προχωρήσει σε αλλαγή δήλωσης του Ε9 ;

Το κτίριο είναι μεσοτοιχία με τα όμορα κτίρια (δεν είναι δυνατόν να έχει γίνει επέκταση κατα μήκος ούτε υπάρχει υπέρβαση καθ'ύψος)

 

Η απορία μου έχει να κάνει με το γεγονός ότι σε τυχόν μελλοντική μεταβίβαση, θα ελεγχθούν οι τίτλοι και η διαφορά των τετραγωνικών θα εξηγείται μέν στην τεχνική έκθεση του πεντασέλιδου της βεβαίωσης του νόμου αλλά δεν γνωρίζω αν θα καλύπτει τον ιδιοκτήτη (και εμένα όσον αφορά την ευθύνη μου ώς Μηχανικός).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, \

μέσα σε οικόπεδο έχω ένα κτίσμα με χρήση καταστήματος,

ένα μύλο (διατηρητέο),

και δυο αποθήκες, όλα σε επαφή.

η αυθαιρεσία του πελάτη είναι ότι τις δυο αποθήκες τις άλλαξε χρήση και τις έκανε κατοικίες και την μια την μεγάλωσε λίγο.

όλα τα κτίσματα είναι από το 1891-1930

 Το διατηρητέο δεν έχει κάποια αυθαιρεσία.

Θα κάνω δήλωση στο 4178/13 με το άρθρο 14.

 

δεν εντάσσονται ούτε στην παράγραφο 1 ούτε στη 2?

 

κάποια γνώμη.?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.