Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α16] Αυθαίρετες κατασκευές Δημοσίου ενδιαφέροντος


Recommended Posts

Εχετε καταλήξει ποιά είναι η διαδικασία ένταξης στο 4178 για δημόσιο κτίριο?

Σε κτίριο με Ο.Α που δεν έχει κλείσει, έγιναν "αλλαγές".

1)Υπάγεται στο νόμο χωρίς πρόστιμο

2)Θέλει αίτηση, τοπογραφικό και τεχνική έκθεση με αναλυτική περιγραφή των τροποποιήσεων

3) ΣΤΑΤΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ

4) Εφόσον μπορούν να νομιμοποιηθούν οι αλλαγές απαιτείται ΚΑΙ άδεια νομιμοποίησης με αρθρο 22 ΓΟΚ??

5)Η σύνδεση με τη ΔΕΗ πώς θα γίνει?

6)Αν πάμε κατευθειαν με νομιμοποίηση και αρθρο 22 ΓΟΚ θα βγούν πρόστιμα?

7)Οταν στο σύστημα δηλώσουμε :Εκδοθείσα Οικοδ. Αδεια προ 28.7.2011 τι υποχρεώσεις έχουμε μετά?

Edited by adamantia1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

adamantia 1 δεν προκύπτει ξεκάθαρα, απο τη διατύπωση του άρθρου 16, η απαίτηση εκπόνησης μελέτης στατικής επάρκειας. Αυτά που είναι σίγουρα είναι το 1 και 2 που γράφεις. Επίσης, συνδυαστικά με το άρθρο 16 θα πρέπει να ληφθεί πολύ σοβαρά υπόψη το άρθρο 2 του νόμου (απαγόρευση υπαγωγής) διότι απο εκεί μπορεί να προκύψουν εκπλήξεις..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγώ καλούμαι να κάνω τακτοποίηση σε ισόγεια κατάστημα, το οποίο αποτελεί τμήμα οικοπέδου που είναι ΚΟΙΝΩΦΕΛΕΣ ΚΛΗΡΟΔΟΤΗΜΑ με ΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ. Δηλαδή όλο το οικόπεδο με τα κτίσματα που έχει μέσα ανήκει σε ίδρυμα το οποίο διαχειρίζεται το Υπουργείο Οικονομικών. Καταλαβαίνετε ότι είναι ακίνητο δημοσίου ενδιαφέροντος? Έχω μπερδευτεί.....

Link to comment
Share on other sites

στην νομαρχια - περιφερεια εχει διευθυνση κληροδοτηματων

 

εκει θα σου πούν  ποιος "διαχειριζεται" το ακινητο και αν  εχει δικαιωμα να σου αναθεσει

 

ή  εάν θα πρεπει να παρει καποια εγκριση...."ανωθεν"

Link to comment
Share on other sites

dimitrisgm , προφορικα το ΥΠΕΚΑ , περιμενω να μου  στειλουν γραπτως απαντηση στο πρωτοκολλημενο αιτημα μου, μου ειπαν οτι προστιμο δεν πληρωνουν μονο οι ναοι , τα υπολοιπα κτισματα που βρισκονται στο ιδιο οικοπεδο με την εκκλησια οπως περιφερειακα κτισματα, πνευματικο κεντρο μου ειπαν οτι θα πληρωνουν προστιμο με το παροντα νομο. Της λεω ειναι δυνατον να πληρωσουν προστιμο οι ενορειες για το σπιτι του παπα ή τις αποθηκες που εχουν διπλα στην ιδια εκκλησια, ποιος θα πληρωσει αυτο το προστιμο ,δεν θα τακτοποιησει κανεις και ποιος θα τολμησει να τα καταδεφισει.

Σμφωνησε μαζι μου και μου ειπε θα  εισηγηθει στον Αλεξιαδη να το δουν το θεμα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

adamantia 1 δεν προκύπτει ξεκάθαρα, απο τη διατύπωση του άρθρου 16, η απαίτηση εκπόνησης μελέτης στατικής επάρκειας. Αυτά που είναι σίγουρα είναι το 1 και 2 που γράφεις. Επίσης, συνδυαστικά με το άρθρο 16 θα πρέπει να ληφθεί πολύ σοβαρά υπόψη το άρθρο 2 του νόμου (απαγόρευση υπαγωγής) διότι απο εκεί μπορεί να προκύψουν εκπλήξεις..

Στις διατάξεις του παρόντος νόμου, κατά παρέκκλιση των οριζομένων στο άρθρο 2 του παρόντος υπάγονται :

 

Πιστεύω συνάδελφοι τα κτησματα που αναφέρει το Αρθρο 16 ότι δεν εμπίπτουν στις διατάξεις του Αρθου 2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αθλητικές δημοτικές εγκαταστάσεις (κερκίδες, γυμναστήριο, αποδυτήρια) όπου παραχωρούνται και σε τοπικούς ερασιτεχνικούς συλλόγους εμπίπτουν στην κατηγορία α της παρ. 1 του άρθρου 16 δηλαδή ιδιοκτησίας Δημοσίου ή στην ί Ο.Τ.Α και αν είναι η δεύτερη απαλλάσσεται από παράβολο (ιδιόχρηση) ή όχι.

 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Χριστόφορε,

να το δουμε λιγο

για το Δημοσιο κλπ  αφορα το 16/1/α'... εως και η'  .

Για τους ΟΤΑ ισχυει το 16/1/θ

Για ολες τις ανω περιπτωσεις δεν καταβαλλεται ...κλπκλπ

 

πλην της περιπτωσης θ' , δλδ επι ΟΤΑ ,  εκτος αν το ιδιοχρησιμοποιει ο ΟΤΑ, οποτε απαλάσσεται.

 

Ειναι καπως απιθανο  να εχει ο ΟΤΑ διαφορα γυμναστικα τμηματα και να    "ιδιοχρησιμοποιεί"   τις εγκαταστασεις.

 

Το προφανες ειναι οτι το παραχωρει σε διαφορους φορείς  για χρηση...

 

Επομενως...

"καταβαλλεται παραβολο κατα τις διαταξεις του νομου εκτος των περιπτωσεων οπου χρησιμοποιουνται για ιδιοχρηση"

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.