Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α16] Αυθαίρετες κατασκευές Δημοσίου ενδιαφέροντος


Recommended Posts

παντως,

για κατασκηνωσεις

 

υπαρχει και αυτο..  το πολυ προσφατο.....

 

http://et.diavgeia.gov.gr/f/ypeka/find/thid:254/from:0/limit:10

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παντως,

για κατασκηνωσεις

 

υπαρχει και αυτο..  το πολυ προσφατο.....

 

http://et.diavgeia.gov.gr/f/ypeka/find/thid:254/from:0/limit:10

 

 

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή. Τις γνωρίζω αυτές τις αποφάσεις και μάλιστα υπάρχουν και άλλες που βγηκαν τα έτη 2011 και 2012.

 

Το θέμα με αυτές τις αποφάσεις είναι ότι βασίζονταν στο άρθρο 18 του Ν.3208 το οποίο είχε προθεσμίες μέχρι και τις 31/12/2013... :sad:

 

Πολλές κατασκηνώσεις ανα την Ελλάδα δεν πρόλαβαν την ημερομηνία διότι οι τεχνικές και νομικές δυσκολίες είναι απο τις ποιό σύνθετες που έχω συναντήσει για την προεργασία που απαιτείται πριν φτάσεις στο θέμα νομιμότητας των κτησμάτων.

 

Σε επαφή που είχα με το ΥΠΕΚΑ τον Νοέμβριο του 2013 σχετικά με παράταση στο αρθρο 18 του 3208 μου είπαν ότι δεν θα δοθεί παράταση διότι τώρα είναι σε ισχύ ο 4178 και έτσι τα κτήσματα των κατασκηνώσεων θα ενταχθούν εκεί.

 

Έτσι τώρα με την ανωτέρω τροποιηποίηση του άρθρου 16 πρέπει να μα διευκρινήσουν ΤΙ ΘΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ.....

 

 

Αυτό για την ιστορία: (Το νέο νομοσχέδιο που έρχεται..... για τα δασικά οικοσυστήματα προβλέπει ρυθμίσεις για κατασκηνώσεις.......ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΥΝΟΜΙΑ.........).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στο Άρθρο 16 αναφέρεται ότι κτίρια του Δημοσίου εντάσσονται στις διατάξεις του Ν. 4178/13 μόνο με υποβολή αίτησης, τοπογραφικού και τεχνικής έκθεσης που περιγράφει τις αυθαίρετες κατασκευές.

Όταν υπάρχει οικοδομική άδεια στο ακίνητο, μπορεί να υποβληθεί Αντίγραφο του Τοπογραφικού της αδείας με προσθήκη των αυθαιρέτων κατασκευών? Η πρέπει σε κάθε περίπτωση να συνταχθεί νέο Τοπογραφικό με σημερινές προδιαγραφές? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κανείς τί γίνεται με τη μελέτη στατικής επάρκειας σε δημόσια κτίρια. Απαιτείται προφανώς, διότι έχω κτίριο εκπαίδευσης (πανεπιστήμιο) αλλά υπάρχει αυτό το ασαφές των "5 ετών" (παρ. 8β, αρ.11) και το ακόμα πιο ασαφές του "πριν την έκδοση πιστοποιητικού ταυτότητας κτιρίου" (παρ.1, αρ.16). Για το πώς θα γίνει δε (π.χ. ΚΑΝΕΠΕ), δεν έχω βρει κάποια διευκρίνιση. 

Σχέδια αρχιτεκτονικά και τεχνική περιγραφή από ΗΜ μηχανικό, δεν χρειάζονται έτσι?

Ευχαριστώ.

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είναι παράλογο, αλλά δε νομίζω να θέλει βεβαίωση στατικής επάρκειας. «(...)υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος μετά την υποβολή: i) αίτησης, ii) τοπογραφικού διαγράμματος και iii) τεχνικής έκθεσης μηχανικού, με αναλυτική περιγραφή των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων(...)». 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Διαβάζω το Άρθρο 16, και ειδικότερα την §1.γ, και καταλαβαίνω τα εξής:

 

  • Ιδιώτης, κύριος ολωσδιόλου αυθαίρετης οικοδομής, στην οποία στεγάζεται αρχαιολογική υπηρεσία (ή αστυνομικό τμήμα κλπ), δεν θα πληρώσει πρόστιμο...
  • Δήμος, σε οικόπεδο του οποίου στεγάζεται Δημοτική επιχείρηση πολιτισμού (ΝΠΙΔ, από αυτές που έχουν προγράμματα για τα παιδιά) θα πληρώσει κανονικά...

Είναι σωστά τα παραπάνω;

Υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω;

 

 

Υ.Γ: Υποθετικά τα παραδείγματα.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι γεια σας.. Τελικά με τα κτίρια της εκκλησίας που δεν είναι όμως λατρευτικοί χώροι (π.χ. σπίτι παπά) γίνεται να νομιμοποιηθούν με καταβολή προστίμου ή δεν υποχρεούνται να καταβάλλουν πρόστιμο? Στην περίπτωσή μου έχω ένα σπίτι ιδιοκτησίας της εκκλησίας σε οικόπεδο όπου βρίσκεται και ο ναός ξεχωριστό από αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

παει στο 16/δ

 

οπως τροποποιηθηκε...

κι οχι στα αλλα περι δημοσιου συμφεροντος..

 

«δ) που ανήκουν σε Ν.Π.Δ.Δ. ή νομικά πρόσωπα του άρθρου 4 του ν. 3647/2008 (Α` 37) και
χρησιμοποιούνται τόσο αυτές όσο και οι βοηθητικοί, συμπληρωματικοί και υποστηρικτικοί  τους
χώροι, ως οργανωμένα και ενιαία σύνολα, για την εξυπηρέτηση λατρευτικών και θρησκευτικών
σκοπών των γνωστών θρησκειών και δογμάτων.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι προς ενημέρωση των ενδιαφερομένων μετά από επικοινωνία με το ΥΠΕΚΑ (helpdesk) αναφορικά με τα αυθαίρετα κτίσματα ιδιοκτησίας εκκλησιών .Εάν δεν είναι λατρευτικοί χώροι πληρώνουν κανονικά πρόστιμο βάση τετραγωνικών και θεωρούνται ως ιδιωτικά κτίρια. Οι ''συμπληρωματικοί και βοηθητικοί χώροι'' πρέπει να είναι συμπληρωματικοί και βοηθητικοί χώροι των Ναών συγκεκριμένα  για να μην πληρώσουν το πρόστιμο και να πανε με το αρθρ. 16 δ. Όλα τα άλλα που χρησιμοποιούνται από τις εκκλησίες ως σπίτια και άλλες χρήσεις πρόστιμο κανονικά.

 

Ερμηνεία του ΥΠΕΚΑ και μάλλον έτσι θα πορευθώ εγώ στο δικό μου θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.