Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α16] Αυθαίρετες κατασκευές Δημοσίου ενδιαφέροντος


Recommended Posts

... πέρα από τον ναό και κάποια άλλα κτίσματα που θεωρώ ώς υποστηρικτικά σ αυτόν (οπότε δεν πληρώνεται το πρόστιμο), ...

Επειδή με ενδιαφέρει (για δικη μου υπόθεση), γιατί τα θεωρείς υποστηρικτικά και τι είδους χρήση έχουν τα άλλα κτίσματα;

 

αφου είναι ένα αγροτεμάχιο...μάλιστα έχει και παραχωρητήριο από το υπουργείο γεωργίας γιατί έιναι σε αναδασμό

Σωστα. Εκανες δοκιμη να βαλεις μονο ενα τυπο για ολα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν έκανα δοκιμή αλλά δεν νομίζω να γίνεται κάτι άλλο, απλά σκέφτομαι αυτό που μου είπες για 2 δηλώσεις και να γράψω κάποιο σχόλιο..όσον αφορά τα υποστηρικτικά κτίρια π΄ροκεται για  τουαλέτες και μία αποθήκη.. μερικοί ίσως θα τα έβαζαν με πρόστιμο , εγω είμαι της άποψης πως σε μία ιερά μονή και αυτά τα κτίρια αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι ώστε να λειτουργεί ώς  οργανωμένο σύνολο και σαφώς είναι χώροι που βοηθούν στην λειτουργία της μονής και επομένως του λατρευτικού χώρου και της θρησκείας που υποστηρίζεται στο χώρο

Link to comment
Share on other sites

Αν βρισκονται ολα μαζι, σε καποιο τυπου αυλοιο χωρο και οχι ξεχωριστα...τοτε καλα κανεις και τα βαζεις ως συνολο. Τωρα για το καφενειο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το καφενειο θα παει με πρόστιμο...αλλα προκύπτει και άλλο πρόβλημα. βρίσκεται μαλλον (γιτι και στο δασαρχειο που μόλις πήγα να ρωτήσω και δεν μου έδωσαν ξεκάθαρη απάντηση) σε καταφύγιο άγριας ζωής, για τα οποία υπάρχει απαγόρευση από το αρθ 2 ιγ.. τι κάνω σ αυτή την περίπτωση? ενταξει οι εκκλησιαστικοί χωροι έχουν απαλλαγή  αλλά το καφενείο?

Link to comment
Share on other sites

οι απαγορεύσεις του άρθ 2 του Ν 4178

δεν ισχύουν για ακίνητα των παρ ιδ ? ( ή εκκλησιών) 

αλλά παρόλα αυτά θέλει πρόσθετο ψάξιμο

σχετικά με τα φλου

... "ανήκει" και ..."χρησιμοποιούνται" !

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα μου είναι πως μεσα στο αγροτεμαχιο της εκκλησιας υπάρχει καφενειο που νοικοιαζεται απο ιδιωτη και προφανως δεν έχει χρήση "λατρευτική" άρα πληρώνει πρόστιμο.. όμως εμπίπτει πιθανώς σε προστατευμένη περιοχή... επομένως πως μπορώ ( αν μπορω) να κάνω την δήλωση? και το δασαρχείο δεν μου έδωσε απαντηση γιατί δεν έχει κα΄ποιο χάρτη παρα μόνο πως τα όρια ξεκινούν απο την θέση τα δε και τάδε... αν προχωρήσω θα κάνω το τοπογραφικό και μετά θα κάνω εγγραφη αίτηση στο δασαρχείο για να μου απαντήσουν πριν κάνω το οτιδήποτε περι τακτοποίησησης...

Link to comment
Share on other sites

δες αυτό και βγάλε αν μπορείς συμπέρασμα!

 

2611_δηλώσεις 4178 εκκλησιαστικών ακινήτων (1).pdf

Link to comment
Share on other sites

το δασαρχειο, τι αρμοδιοτητα εχει??

δες εδω

http://www.ekby.gr/ekby/el/EKBY_PP_el.html

 

και εδω

 

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=433

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

το δασαρχείο είναι αρμόδιος φορέας να μου δώσει σφή απάντηση αν η έκταση μου εμπιπτει στο καταφύγιο αγριας ζωής... ευχαριστώ πολύ και για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Με το αρχειο της εκκλησια που ανεβασε ο ΚΑΝΑ λεει στο τελος:....Οἱ χῶροι λατρευτικῆς ἤ θρησκευτικῆς χρήσεως τῶν περιπτώσεων γ΄ καί δ΄ τοῦ ἄρθρου 16 παρ. 1 τοῦ Ν. 4178/2013 δύνανται νά δηλωθοῦν, ὅπως ἀναφέρει τό ἄρθρο 16 πάρ. 1, «κατά παρέκκλιση τῶν ὁριζομένων στό ἄρθρο 2 τοῦ παρόντος», ἑπομένως ἀκόμη καί ἐάν εὑρίσκονται στίς περιοχές οἱ ὁποῖες ἀπαριθμοῦνται στίς περιπτώσεις α΄ ἕως ιζ΄ τῆς παραγράφου 2 τοῦ ἄρθρου 2 τοῦ Ν. 4178/ 2013.

Αρα μέσα σε δασικες εκτάσεις μπορείς να υπαχθείς στο 4178. Το πρόβλημα σου ειναι η χρήση ττου ακινήτου "καφενειο" που δεν συνάδει με την λατρευτική ή θρησκευτική χρήση.Πρεπει να αποδείξεις την χρηση ώστε να αιτιολογείται η λατρευτικότητα...και πως γινεται αυτο;

Το "ανηκουν" ισχύει...το "χρησιμοποιουνται' ισχύει και αυτο....αλλά...με τι χρήση; Λατρευτικη-θρησκευτικη-αλλο;

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.