Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

ζευγος πολυτεκνων, με 4 παιδια , δικαιουται 4Χ15=60 + 70= 130 τμ. για κυρια κατοικια.

 

Για την υπαγωγη  "της δευτερευουσας κατοικιας"

δλδ αυτης που δηλωνουν σαν "δευτερευουσα"...η οποια ειναι συνηθως μια εξοχικη  ή σε χωριο εν γενει...

δικαιουται μεχρι τα 80 τμ...να πληρωσουν το 50% κλπκλπ

[19/3 και 17/5]

 

Αυτος ο γ' οροφος...δεν φαινεται να μπορει να υπαχθεί  στην "δευτερευουσα" κατοικια..

αφου ειναι στην ιδια οικοδομη με την "κυρια"...

ασε που δεν εχε γινει συσταση ΟΙ..

 

Και ,  το πιο πιθανον ειναι οτι,  δεν την γραφει σαν δευτερευουσα  ουτε στο Ε1...[δεν το ξεκαθαριζεις...]

Και απομενει να δουμε πώς γραφει αυτον το οροφο  στην εφορια...

 

Με δεδομενο οτι ειπες οτι δηλωνει στο Ε1 το ισογειο και τον α' οροφο...

υπαρχει ενα "κενο" ως προς την  χρηση του β' οροφου...

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω Νικο οτι το 0,40 για μοναδικη κατοικια δεν πρεπει να το βαλεις για τα 120 τμ. Εγω θα εβαζα 0,50 (αλλη κατοικια- αφου εχει και αλλες ο ιδιοκτητης) και στα 128 απο την αρχη και μετα 0,20 για την πολυτεκν-ικοτητα

Και η δευτερευουσα, αφου ειναι <80τμ, το ΕΕΠ παιρνει 0,50.

 

Οσο για τον ορισμο της δευτερευουσας....δεν ειμαι σιγουρος. Πιστευω οτι περα απο την πρωτη ΟΛΕΣ θεωρουνται δευτερεουσες. Να ακουσουμε και αλλον συναδελφο.

 

Υ.Γ. στο αρχικο μηνυμα τι εννοεις στο 4.?

Edited by thankafe
Link to comment
Share on other sites

...συμπληρωνω ..καλα τα λεει ο φιλος Δημητρης για το τι εστι δευτερευουσα (αλλου, εξοχικο...) αλλα εχει κανεις τον "φορολογικο" ορισμο της..?

Edited by thankafe
Link to comment
Share on other sites

και να συμπληρωσω...στην   συμπληρωση...του than

 

το 17 που αφορα "ειδικες   ομαδες πληθυσμου" ...μιλαει μονον για"κυρια" κατοικια.

Στ ο αρθρο 19 ζηταει και την "μοναδικη"

 

αρα, στο  ερωτημα  του νικου... για τα διαφορα διαμερισματα, εμβαδου  49 το καθε ενα σε κατω απο 3000 κατοικους...

ναι, δεν μετρανε στην μοναδικη κατοικια ανεξαρτητα ποσου εμβαδου ειναι....

 

και δεν ζητουνται απο το νομο για την περιπτωσεις του αρθρου 17

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

οπωσδηποτε Δημητρη, αλλα τι κανει με τον β οροφο των 64 τμ? θεωρειται δευτερευουσα ή σιγουρος εισαι οτι πρεπει να βρισκεται αλλου αυτη?? 

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι σιγουρος.....εως αποδειξεως του...εναντιον...

 

αλλά θα πρεπει να μας πούν,

αν ο πελατης,,

στο Ε1  εγραφε "σιγουρα" σαν δευτερευουσα κατοικια τον...δευτερο  οροφο της οικοδομης όπου ειχε την κυρια κατοικια του???

 

ή τον εγραφε "κενο"  ή πώς αλλοιώς...

 

οσο για τον υπολογισμο,

[μια και δεν εχουμε περισσοτερα στοιχεια]

και υποθετοντας οτι ολα τα τμ. ειναι αυθαιρετα,

 

παιρνει με 0,20 τα 130 τμ. και τα υπολοιπα κανονικα....με 0,5 ή 0,6 [αν δεν κανω λαθος...]

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι σιγουρος.....εως αποδειξεως του...εναντιον...

 

αλλά θα πρεπει να μας πούν,

αν ο πελατης,,

στο Ε1  εγραφε "σιγουρα" σαν δευτερευουσα κατοικια τον...δευτερο  οροφο της οικοδομης όπου ειχε την κυρια κατοικια του???

 

ή τον εγραφε "κενο"  ή πώς αλλοιώς...

 

οσο για τον υπολογισμο,

[μια και δεν εχουμε περισσοτερα στοιχεια]

και υποθετοντας οτι ολα τα τμ. ειναι αυθαιρετα,

 

παιρνει με 0,20 τα 130 τμ. και τα υπολοιπα κανονικα....με 0,5 ή 0,6 [αν δεν κανω λαθος...]

καλημερα Δημητρη κ ευχαριστω εσενα κ τον than για τις απαντησεις,αλλα μου δημιουργουνται τα εξης ερωτηματα σε συναρτηση με το #395 του Παυλου

 

1.το ΚΥΡΙΑ αφορα τους πολυτεκνους αρα τα 128τμ ειναι κυρια για ζευγος με 4 παιδια

  ομως δεν υπαρχει ΟΙ κ με προβληματιζει (τριοροφη ολη αυθαιρετη ,εκ των οποιων ισογειο64τμ +οροφος64τμ ενιαια κατοικια κ β οροφος 64τμ ανεξαρτητη κατοικια στο Ε1)

 

 

2.ειναι κ μοναδικη?αφου πουθενα αλλου δεν εχει κατοικια>70+30+20 ακομα κ στον επανω οροφο η κατοικια ειναι 64τμ<130τμ

αρα μπορω να βαλω στη χρηση ΚκΜ  0,4?

 

3.για την δευτερευουσα δεν δινεται κανενας περιορισμος αν θα βρισκεται αλλου η στο ιδιο κτιριο η αν θα ειναι εξοχικο κλπ κλπ  αρα γιατι να μη μπει ως δευτερευουσα  τα 64τμ του β οροφου?

 

4.καπου στην 4 εγκ αν θυμαμαι  η στις ερωτοαπαντησεις της Πελοπονησου  λεει οτι χρησιμοποιουμε τον ευνοικοτερο συντελεστη για τις ειδικες ομαδεςΜηπως λοιπον στο #395 που ο Παυλος βαζει συντελεστη κ μοναδικης οπως κ εγω ειναι λαθος?μηπως πρεπει να χρησιμοποιουμε ενα συντελεστη κ οχι παλλαπλασιστικα?

 

 

than το 4 ηταν πλακα :grin:τι ειναι το ΕΕΠ?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

σελ. 20 απο το βιβλιαρακι της εφοριας

http://www.tovima.gr/files/1/2013/05/27/foro.pdf

 

"γραψτε  την ιδιοκατοικηση κυριας ή δευτερευουσας κατοικιας [εξοχικης ή μη εξοχικης]"

 

και  θεωρω απιθανο να δηλωνε σαν δευτερευουσα κατοικια τον β' οροφο...της δικης του οικοδομης

 Δευτερευουσα εχει την -προφανη- εννοια οτι βρισκεται αλλού

και να την δηλωνει. σαν "δευτερευουσα"

..[εξ αλλου αυτο θα  φαινεται και απο το Ε9 και απο τον λογαριασμο της ΔΕΗ..και απο το Ε2..]

 

Για τον συνδυασμο των μειωτικων συντελεστων  "κυριας" και "μοναδικης"

να δουμε πώς εχει αντιμετωπιστει απο αλλους

 

[και  βεβαια να δουμε και αν υπαρχει υπολοιπο σδ..στο οικοπεδο...] ή αν ειναι σε κατω απο 3000 κατοικους.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

σελ. 20 απο το βιβλιαρακι της εφοριας

http://www.tovima.gr/files/1/2013/05/27/foro.pdf

 

"γραψτε  την ιδιοκατοικηση κυριας ή δευτερευουσας κατοικιας [εξοχικης ή μη εξοχικης]"

 

και  θεωρω απιθανο να δηλωνε σαν δευτερευουσα κατοικια τον β' οροφο...της δικης του οικοδομης ???συμφωνα με το πιο πανω

 Δευτερευουσα εχει την -προφανη- εννοια οτι βρισκεται αλλού???πχ στο διπλανο οικοπεδο?στο διπλα ΟΤ?  στο διπλανο χωριο? λεω εγω.... :confused: βεβαια υπαρχει κ το θεμα της μη υπαρξης ΟΙ  ακομα κ για την ΚΥΡΙΑ???

και να την δηλωνει. σαν "δευτερευουσα"

..[εξ αλλου αυτο θα  φαινεται και απο το Ε9 και απο τον λογαριασμο της ΔΕΗ..και απο το Ε2..]

 

Για τον συνδυασμο των μειωτικων συντελεστων  "κυριας" και "μοναδικης"

να δουμε πώς εχει αντιμετωπιστει απο αλλους εχω την ιδια απορια ας μας πει κ αλλος την γνωμη του

 

[και  βεβαια να δουμε και αν υπαρχει υπολοιπο σδ..στο οικοπεδο...] ή αν ειναι σε κατω απο 3000 κατοικους.εχω εξαντλησει ΣΔ κ ειμαι κατω απο 3000

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

διαβαζοντας το #395 του Παυλου το επανατοποθετω  το ερωτημα

πολυτεκνος με 4 τεκνα κ απο 50% με την συζυγο του  εχουν

τριοροφο χωρις συσταση  ΟΙ κ χωρις ΟΑ,με εμβαδο

1)ισογειο 64τμ+α οροφος64τ      =(μια ανεξαρτητη κατοικια  ΚΥΡΙΑ )

2)β οροφος 55τμ  = δευτερευουσα

τελικα  στο Ε9 δηλωνεται ως 1 ακινητο  με 120τμ κατοικια αντι 128 κ  55τμ βοηθ.χωροι ενω ειναι ξεχωριστο διαμερισμα λειτουργικα στον β οροφο

επισης εχουν ενα διαμερισμα 60τμ στην ΑΘΗΝΑ   κ ελαιοκτημα 15στρ εκτος σχεδιου στο νησι

 

οικοπεδο 64τμ  κ σδ 1,2 με μαχ επιφ 150τμ  αρα 100%καλυψη κ υδ ,αραγε το ιδεατο μετραει για ΥΥ την στιγμη που δεν υπερβαινω το max υψος της περιοχης(μιας κ υπαρχει σχεδιο)?

 

υπολογισμος

1φκ 120τμ με συντ.04(μοναδικη) κ 02(πολυτεκνος) η μονο 0,2?καπου στις Ε/Α Πελοπονησου η στην εγκ4 λεει οτι  επιλεγουμε τον ευμενεστερο συντ

              μηπως δεν γινεται συνδυασμος κ των 2  ?

2φκ      8τμ με 02(πολυτεκνος) 

3φκ   55τμ σαν δευτερευουσα ?? μπορει στο ιδιο κτιριο(δεν υπαρχει στο νομο περιορισμος  αλλα εμφανιζεται στο Ε9 σαν ΒΧ σε ενιαιο κτιριο)

 

 

 

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.