Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

καλησπερα!

μια ιδιοκτητρια εγινε πολυτεκνη και τσουπ! θελει τη μειωση.

το κτισμα δεν ειναι κυρια και μοναδικη κατοικια της, αλλα αρθρο 17 παρ.5 λεει για κυρια κατοικια ή δευτερευουσα μεχρι 80τμ. αυτο σημαινει οτι το δικαιουται γι αυτη που δηλωνει ως κυρια;

 

και κατι ακομα, το 70τμ ειναι για την κυρια και μοναδικη η για την κυρια γενικα; ουφφ

 

γενικα ξερει κανεις τι περιορισμοι υπαρχουν εδω;

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρεις τα όσα αναφέρονται και στην Νο 257 Ε/Α του ΤΕΕ.

Εγω προχωρώ κανονικά σε περίπτωση μου και τους προσπερνώ. Αλλωστε ειμαι σε στάδιο που δεν μπορώ να πισωγυρίσω και να χρεώσω στους ανθρώπους δεκαπλάσιο περίπου προστιμο.

Η παρατήρηση μου ήταν στο πως αντιμετωπίστηκαν ή αντιμετωπίζονται τέτοιες περιπτώσεις από συναδέλφους (... για να μην είμαι μόνη μου σε περίπτωση στραβής).

Σε δική μου γραπτή ερώτηση στη ΔΟΚΚ η απάντηση ήταν ότι χρησιμοποιούμε το μειωτικό συντελεστή εφ' όσον γινεται ενιαία φορολογική δήλωση. Στείλε π.μ. αν θέλεις να σου προωθήσω τα mail...

Link to comment
Share on other sites

τελικα συναδελφοι οι εγκυκλιοι που συνεχως βγαινουν κανουν τα πραγματα ασαφη και ρευστα αντι να επιφερουν το αντιθετο αποτελεσμα.

 

οι πολυτεκνοι ειναι για παντα πολυτεκνοι  οπως λεει ο νομος χρονια τωρα η οχι?

 

θα μπερδεψουν τα πραγματα με το ε1

 

που καταληγουμε?  το φορουμ σε τετοια θεματα ειναι απιστευτο εργαλειο γτ οι επιμερους γνωσεις πολλων εδω μεσα αφηνουν εκτεθιμενες τετοιου ειδους εγκυκλιους..

Edited by PERDA
Link to comment
Share on other sites

Μπα, το εκκαθαριστικό έχει!!!!!

Όντως, γιατί στο Ε1 δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο! :)

 

Ζητώ συγγνώμη αν παρεξήγησα το χιούμορ σου!Απλά, όπως όλοι μας, έχω πήξει σε όλο αυτό το "χαρτομάνι" και δυστυχώς δεν έχω τύχει ιδιαίτερης συναδελφικής αλληλεγγύης. Προφανώς δεν πρόκειται για την περίπτωση σας.Και πάλι συγγνώμη.

Εμμμ... δεν μπήκες νωρίτερα εδώ! :)

Με όλα αυτά που διαβάζω και ακούω, χίλιες φορές εδώ μέσα, παρά να κατεβαίνω να ρωτάω στο ΤΕΕ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι, μια ερωτηση κι εγω

 

Ιδιοκτητης διαζευγμενος, με ατομικο εισοδημα 30.000 ευρω, ο οποιος τυχαινει να εχει και τρια παιδια με το μεγαλυτερο 26 ετων.

Ο νομος λεει ατομικο εισοδημα εως 25.000 ή οικογενειακο εως 40.000.

Μπορουμε να πουμε οτι το ατομικό του εισοδημα ειναι και οικογενειακό οποτε πληροί την προυπόθεση οικογενειακού εισοδήματος κατω απο 40.000 και ετσι να παρουμε τη μειωση της μονογονεϊκης οικογενειας?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι, μια ερωτηση κι εγω

 

Ιδιοκτητης διαζευγμενος, με ατομικο εισοδημα 30.000 ευρω, ο οποιος τυχαινει να εχει και τρια παιδια με το μεγαλυτερο 26 ετων.

Ο νομος λεει ατομικο εισοδημα εως 25.000 ή οικογενειακο εως 40.000.

Μπορουμε να πουμε οτι το ατομικό του εισοδημα ειναι και οικογενειακό οποτε πληροί την προυπόθεση οικογενειακού εισοδήματος κατω απο 40.000 και ετσι να παρουμε τη μειωση της μονογονεϊκης οικογενειας?

 

Όχι.

Link to comment
Share on other sites

τελικα συναδελφοι οι εγκυκλιοι που συνεχως βγαινουν κανουν τα πραγματα ασαφη και ρευστα αντι να επιφερουν το αντιθετο αποτελεσμα.

οι πολυτεκνοι ειναι για παντα πολυτεκνοι  οπως λεει ο νομος χρονια τωρα η οχι?

θα μπερδεψουν τα πραγματα με το ε1

που καταληγουμε?  το φορουμ σε τετοια θεματα ειναι απιστευτο εργαλειο γτ οι επιμερους γνωσεις πολλων εδω μεσα αφηνουν εκτεθιμενες τετοιου ειδους εγκυκλιους..

 

Ναι οι πολύτεκνοι είναι ισοβίως πολύτεκνοι.

Μας ενδιαφέρει όμως ΜΟΝΟ ο αριθμός των τέκνων που τους βαρύνουν φορολογικά, για τον υπολογισμό των τ.μ. που δικαιούνται μειωτικού συντελεστή.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

 

Μας ενδιαφέρει όμως ΜΟΝΟ ο αριθμός των τέκνων που τους βαρύνουν φορολογικά, για τον υπολογισμό των τ.μ. που δικαιούνται μειωτικού συντελεστή.

Όχι ότι είναι παράλογο αυτό,

αλλά εγώ το αντιμετωπίζω ως εξής:

την ιδιότητα του την έδωσαν τα n παιδιά που έχει κάνει.

Ασχέτως λοιπόν του αν τα παιδιά είναι ακόμα στο σπίτι ως εξαρτημένα μέλη,

εγώ θα υπολογίσω το n*15.

 

Αν και η γνώμη του Ιάσονα έχει και αυτή λογική, ίσως και περισσότερη...

 

 

Ας το ψάξουμε λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.