Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

 Καλημέρα,

θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας.

Ζευγάρι με οικογενειακό εισόδημα κάτω από 24000 Ε, έχουν:

ο σύζυγος 100 τετραγωνικά μέτρα κατοικία, σε ποσοστό 100% το οποίο και δηλώνουν ως κύρια κατοικία στο Ε1

η σύζυγος 32 τετραγωνικά μέτρα κατοικίας που δηλώνεται στο Ε9 ως ειδικών συνθηκών (99) - στην πραγματικότητα είναι ασκεπές

η σύζυγος έχει ποσοστό αναπηρίας > 65% ( 75%)

θέλουν να τακτοποιήσουν την κύρια κατοικία τους

μπορούν να πάρουν για τα πρώτα 70 τετραγωνικά την μείωση των ΑΜΕΑ >67%? 

μπορεί να δηλωθεί ως πρώτη και μοναδική κατοικία?

μπορεί κάποιος να μου διευκρινίσει πότε ένας σύζυγος επιβαρύνει φορολογικά τον άλλο? 

Link to comment
Share on other sites

Η κατοικία των 100τμ είναι κύρια, αφού έτσι λέει το Ε1 τους και είναι και μοναδική, αφού η άλλη "κατοικία" είναι <70 τμ και μάλιστα δεν είναι καν κατοικία, αλλά γιαπί.

 

Για το εάν μπορεί να πάρει όμως και τη μείωση ΑμεΑ:

Εμείς κοιτάμε το ότι Η σύζυγος έχει 67% και ότι κάνουν ΜΙΑ δήλωση, άρα Η σύζυγος επιβαρύνει ΤΟΝ σύζυγο.

 

Συνεπώς, κρίνω ότι είσαι μέσα στις προϋποθέσεις του μειωτικού συντελεστή. Άρα για τα 70τμ (όλα και όχι μόνο το 50% της συζύγου) βάσεις κύρια και μοναδική με ΑμεΑ και για τα υπόλοιπα 30τμ τα πας ως άλλη κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα! Μια ερώτηση: η εκπτωση 80% στους παλλινοστούντες ομογενείς για τη κύρια κατοικία τους, πιστευτε οτι δίνεται σε όλους τους επαναπατριζόμενους (ελληνοαυστραλους, ελληνοκαναδέζους.....κτλ ) που έχουν γραφεί στα μητρώα αρρένων ή στα δηματολόγια του Δήμου (σύμφωνα με ερωτηση ΤΕΕ 155 ) ????? Είχα την εντύπωση οτι ο ορισμός παλλινοστούντες είχε να κάνει με ποντιους, ρωσοποντιους....απο Σοβιετική ένωση. Τα φωτα σας παρακαλω.....

Ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

Η κατοικία των 100τμ είναι κύρια, αφού έτσι λέει το Ε1 τους και είναι και μοναδική, αφού η άλλη "κατοικία" είναι <70 τμ και μάλιστα δεν είναι καν κατοικία, αλλά γιαπί.

 

Για το εάν μπορεί να πάρει όμως και τη μείωση ΑμεΑ:

Εμείς κοιτάμε το ότι Η σύζυγος έχει 67% και ότι κάνουν ΜΙΑ δήλωση, άρα Η σύζυγος επιβαρύνει ΤΟΝ σύζυγο.

 

Συνεπώς, κρίνω ότι είσαι μέσα στις προϋποθέσεις του μειωτικού συντελεστή. Άρα για τα 70τμ (όλα και όχι μόνο το 50% της συζύγου) βάσεις κύρια και μοναδική με ΑμεΑ και για τα υπόλοιπα 30τμ τα πας ως άλλη κατοικία.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. και εγώ την ίδια εντύπωση έχω. αυτό λέει η λογική μου αλλά με όλα όσα ακούω και διαβάζω τον τελευταίο καιρό αμφιβάλλω για τα πάντα!.

κυρίως με προβληματίζε ότι το ακίνητο ανήκει 100% στον σύζυγο....

Edited by desy
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ανήκει όντως ΣΤΟΝ σύζυγο, αλλά επίσης του ανήκει και Η σύζυγος ( :D ) η οποία γι αυτόν τον λόγο τον βαραίνει φορολογικά!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν η συζυγος ΑΜΕΑ έχει εισόδημα δεν βαρύνει φορολογικά τον σύζυγο....

 

Σύμφωνα λοιπόν με τον Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος στην παράγραφο 1 του άρθρου 7:

1.Θεωρείται ότι βαρύνουν το φορολογούμενο:

α) Ο ή η σύζυγος που δεν έχει φορολογούμενο εισόδημα.

β) Τα ανήλικα άγαμα τέκνα.

γ)  Τα  ενήλικα  άγαμα  τέκνα  τα  οποία  δεν  έχουν  υπερβεί  το  εικοστό  πέμπτο  έτος  της  ηλικίας  τους  και

σπουδάζουν  σε  αναγνωρισμένες  σχολές  ή  σχολεία  του  εσωτερικού  ή  εξωτερικού,  καθώς  και  εκείνα  τα

οποία παρακολουθούν δημόσια ή ιδιωτικά ινστιτούτα επαγγελματικής κατάρτισης στο εσωτερικό.

       Ειδικά,  για  τα  τέκνα  του  προηγούμενου  εδαφίου,  καθώς  και  για  τα  τέκνα  που  δεν  σπουδάζουν,  το

χρονικό  διάστημα  κατά  το  οποίο  θεωρούνται  προστατευόμενα  μέλη  παρατείνεται  μέχρι  και  δύο  έτη,

εφόσον κατά τα έτη αυτά είναι εγγεγραμμένα στα μητρώα ανέργων του Ο.Α.Ε.Δ.

δ)  Τα  άγαμα  τέκνα  τα  οποία  δεν  υπάγονται  στην  προηγούμενη  περίπτωση,  εφόσον  υπηρετούν  τη

στρατιωτική τους θητεία.

ε)  Τα  τέκνα  που  είναι  άγαμα  ή  διαζευγμένα  ή  τελούν  σε  κατάσταση  χηρείας,  εφόσον  παρουσιάζουν

αναπηρία εξήντα επτά τοις εκατό (67%) και πάνω.

στ) Οι ανιόντες και των δύο συζύγων.

ζ)  Οι  αδελφοί  και  οι  αδελφές  και  των  δύο  συζύγων  που  είναι  άγαμοι  ή  διαζευγμένοι  ή  τελούν  σε

κατάσταση χηρείας, εφόσον παρουσιάζουν αναπηρία εξήντα επτά τοις εκατό (67%) και πάνω.

η) Οι ανήλικοι ορφανοί από πατέρα και μητέρα, συγγενείς μέχρι τον τρίτο βαθμό οποιουδήποτε από τους

συζύγους.

 

Έτσι είναι! Αλλά αυτό ακόμα δεν το έχουν πάρει ...."χαμπάρι" ούτε καν στο ΥΠΕΚΑ! Ακόμα από εκεί απαντούν ΝΑΙ εφόσον υποβάλλουν κοινή φορολογική δήλωση! Αυτό θεωρώ ότι, ήταν και το πνεύμα του αρχικού νομοθέτη! Όταν το ...καταλάβουν ίσως το "αλλάξουν" προς τη θετική κατεύθυνση........ Προσωπικώς δεν το λαμβάνω υπόψην μου..... Βεβαίως δεν θέλω να πάρω κανέναν στο ..λαιμό μου.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει συνάδερφος που έχει γραπτή (email) αυτή την απάντηση από το ΥΠΕΚΑ;;

Αν ναι θα το εκτιμούσα αν με ενημερωνε με προσωπικο μήνυμα

Η mardes που κάποια στιγμή ανέφερε πως μπορεί να μου το στείλει δεν μου έχει απαντήσει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.