Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

καλησπέρα!εάν κάποιος κάνει κοινή δήλωση Ε9 με τη γυναίκα του και έχει ποσοστό αναπηρίας 80% παίρνει κανονικά συντελεστή 0.15 ακόμα και εάν το ακίνητο το έχει 50% συνιδιοκτησία μαζί της?

Link to comment
Share on other sites

για άτομα με αναπηρία  80% και άνω, ο νόμος δεν αναφέρει καν το κριτήριο κύριας κατοικίας.Νομίζω πως δεν υπάρχει κάποιο κώλυμα. 

Link to comment
Share on other sites

πολύτεκνος με 4 τέκνα


Για να καλύπτονται οι στεγαστικές ανάγκες και να είναι μοναδική 70+30+20=120τ.μ.


Για να είναι κύρια 70+15+15+15+15=130τ.μ.


Η κατοικία προέκυψε από υπόγειο που έγινε κατοικία και άλλες αυθαιρεσίες κατ επέκταση και έχει εμβαδόν 150τ.μ.


Παίρνω συντελεστή για κύρια και μοναδική για τα πρώτα 120τ.μ. και τα υπόλοιπα 30τ.μ. ως άλλη κατοικία.


Και παίρνει την έκπτωση 80% του πολύτεκνου για τα πρώτα 130τ.μ. και τα υπόλοιπα 20τ.μ. χωρίς έκπτωση.


Μήπως κάποιος έχει γνωμη για το παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα σωστά είναι και τα 150 τ.μ αυθαίρετα.

Μια ιδέα θα είναι να βάλεις τα 120 τ.μ με συντ. 0.40 (μοναδική) και 0.20 (πολυτεκνος)

Ένα δεύτερο φύλλο με 10 τ.μ με συντ. 0.20 (πολύτεκνος)

και ένα τρίτο φύλλο με 20 τ.μ ως άλλη κατοικία χωρίς έκπτωση .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, να ρωτήσω σχετικά με μια περίπτωση ΑΜΕΑ...

 

Ο πελάτης μου έχει βεβαίωση από την Γερμανία όπου του έχουν αναγνωρίσει ποσοστό αναπηρίας 80%, ενώ εδώ του αναγνωρίζουν 67%. Μπορω να χρεισιμοποιήσω το δικαιολογητικό της Γερμανίας, καθώς είναι δημόσιο έγγραφο έστω άλλης χώρας;;;;

 

Έστω ότι δεν γίνεται και πρέπει να παει με το 67% του ποσοστού... Ο νόμος αναφέρει για κύρια κατοικία (για την μείωση), με εμβαδόν 70τμ και προσαύξηση 15τμ για κάθε τέκνο. Τα τέκνα πρέπει να είναι προστατευόμενα, να κάνουν φορολογική δήλωση ή όχι;;; Δηλαδή μέχρι ποια ηλικία μπορούμε να λάβουμε υπόψην τα παιδια, ακόμη και αν έχουν αλλού κατοικίες ή έιναι έγγαμα;;;;

 

Ακόμη, ο πελάτης μου έχει υπόγειο (αποθήκη) 66,85τμ και ισόγειο(κατοικία) 114,8τμ και τρια παιδιά....Η κατοικία είναι κύρια και χωρίς οικοδομική άδεια.

 

Σε αυτή την περίπτωση το υπόγειο μπαίνει χώρις μειωτικό συντελεστή ή ως παρακολούθημα της κύριας κατοικίας πέρνει και αυτό τον μειωτικό;;;;

 

Σας ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!εάν κάποιος κάνει κοινή δήλωση Ε9 με τη γυναίκα του και έχει ποσοστό αναπηρίας 80% παίρνει κανονικά συντελεστή 0.15 ακόμα και εάν το ακίνητο το έχει 50% συνιδιοκτησία μαζί της?

 

Συνάδελφε την ίδια απορία έχω και εγώ και ρώτησα ποιο πριν.

ΙΑΣΟΝΑ προφανως και βαρύνεται φορολογικά ο ένας από τον άλλον αφού είναι αντρόγυνο και κάνουν κοινή δήλωση. 

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω το απόσπασμα του νόμου;

 

"....2. Άτομα με αναπηρία (ΑμεΑ), με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω, καθώς και πρόσωπα που επιβαρύνονται φορολογικά από πρόσωπα με τις παραπάνω ιδιότητες, με ατομικό εισόδημα έως δεκαοκτώ χιλιάδες (18.000) ευρώ ή οικογενειακό εισόδημα έως είκοσι τέσσερις χιλιάδες (24.000) ευρώ, για την υπαγωγή στο άρθρο 8 του παρόντος της κύριας κατοικίας τους καταβάλουν

ποσοστό 20% του ενιαίου ειδικού προστίμου, όπως υπολογίζεται σύμφωνα με το Παράρτημα Α΄ του παρόντος και υποβάλλουν επιπλέον τα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν τη συνδρομή των ανωτέρω προϋποθέσεων. Το ποσοστό της αναπηρίας πιστοποιείται από βεβαίωση / γνωμάτευση, που έχει εκδοθεί από αρμόδια δημόσια αρχή....".
 
Δεν είναι πάντα δεδομένο ότι, τα αντρόγυνα κάνουν κοινή δήλωση, δηλαδή, ότι, ο ένας βαρύνει τον άλλον φορολογικά!!!! Ψάξτο λίγο και θα δεις....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

σε μια τακτοποίηση μου επέδειξαν βεβαίωση του ΙΚΑ που εκδόθηκε για αναπηρική σύνταξη με αναπηρία 67%

επειδή δεν είμαι σχετικός με το θέμα:

 

α) "αναπηρία 67%"  σημαίνει "(ΑμεΑ), με ποσοστό αναπηρίας 67% "  (άρθρο 17) ή μπορεί να έχεις αναπηρία αλλά να μην είσαι ΑμεΑ

Αναζήτησα τον ορισμό των ΑμεΑ  και βρήκα:

Τα ΑµεΑ περιλαµβάνουν άτοµα:
Τυφλά & µε προβλήµατα όρασης(ΑµΠΟ
Κωφά βαρήκοα
Με κινητικές διαταραχές
Με νοητική καθυστέρηση& μαθησιακές δυσκολίες
Με ψυχικές νόσους
Επιληπτικά/ Χανσενικά
Με µακρόχρονες ασθένειες& παραµονή σε ιδρύµατα
Με διαταραχές από οποιαδήποτε άλλη αιτία
 
Ο ιδιοκτήτης σαφέστατα δεν ανήκει σε καμία παραπάνω περίπτωση (άρα είναι ΑΜΕΑ ?)
 
β) η βεβαίωση που εξέδωσε το ΙΚΑ για σύνταξη με καλύπτει?
 
γ) το σπίτι είναι συνιδιοκτησία του άντρα και της γυναίκας.  Μόνο η γυναίκα έχει αναπηρία. Η δήλωση είναι κοινή και το οικογενειακό εισόδημα έως είκοσι τέσσερις χι−
λιάδες (24.000) ευρώ δικαιούμαι την έκπτωση ή όχι?

(νομίζω ναι γιατί επιβαρύνεται φορολογικά από τη γυναίκα)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

β) Κατά πάσα πιθανότητα καλύπτεσαι. Σίγουρα έχει λάβει γνωμοδότηση-βεβαίωση επιτροπής για την αναπηρία. Το ποσοστό να είναι άνω του 67% ενδιαφέρει. Τα αρχικά αμεα δε συμπεριλαμβάνουν μόνο τους ανθρώπους με κινητικά προβλήματα.

Νομίζω ότι το ποσοστό αναπηρίας ή η καταχώρηση της βεβαίωσης, πρέπει να υπάρχει και σε κάποιον κωδικό στη φορολογική δήλωση. Ζήτησέ τη, ή επικοινώνησε με τον λογιστή του. 

γ) το οικογενειακό του εισόδημα να είναι μικρότερο του 24.000 ευρώ. Στη περίπτωσή σου είναι. Η φορολογική επιβάρυνση νομίζω έχει διαφορετική έννοια. Αν δεν κάνω λάθος μπορεί κάποιος σύζυγος, η γονέας προς τέκνο να έχει υπό τη φροντίδα ενός ανθρώπου με αναπηρία και να επιβαρύνεται γι αυτόν. Ενδεχομένως όμως να μην το έχω κατανοήσει και σωστά, οπότε κάνε και αυτή την ερώτηση στο λογιστή. 

για τα αμεα με 67% υπάρχει ο περιορισμός στην κύρια κατοικία για την έκπτωση του 80% (καταβολή το 20% του προστίμου).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.