Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

ερώτημα:

Μελετώντας κάποιος το άρθρο 17 παρ 1 & 2 συμπεραίνει  ότι την έκπτωση 85% και 80%

την δικαιούνται όχι μόνο τα ΙΔΙΑ τα ΑΤΟΜΑ αλλά  και τα  πρόσωπα που επιβαρύνονται φορολογικά από πρόσωπα με τις παραπάνω ιδιότητες

Έστω λοιπόν

Ζευγάρι με 1 παιδί και με 1 γονέα με αναπηρία  80%  (που το επιβαρύνει φορολογικά) 

Το ζευγάρι έχει αυθαίρετα:

1 αποθήκη 100 τ.μ και

μια διώροφη κατοικία με 120τ.μ κατάστημα και 120 κύρια κατοικία (έχει όμως και άλλο 100 τ.μ που το νοικιάζει)

 

Πως θα υπολογισθούν τα πρόστιμα??? 

Όλα με 85% έκπτωση???

 

Ομοίως αν επιβαρύνονταν φορολογικά με 2 γονείς με αναπηρία  >67% 

Θα είχε έκπτωση 80% μόνο  στην κύρια και μέχρι εμβαδού 70+15=85??? 

 

 

Άρθρο 17
Μειώσεις προστίμων σε ειδικές ομάδες πληθυσμού
1. Άτομα με ποσοστό αναπηρίας 80% και άνω, καθώς και πρόσωπα που επιβαρύνονται φορολογικά από πρόσωπα με τις παραπάνω ιδιότητες, για την υπαγωγή στο άρθρο 8 του παρόντος καταβάλουν ποσοστό 15% του ενιαίου ειδικού προστίμου, ,,,,,,,,
EΓK 3

Παρ. 1 : Οι ρυθμίσεις της παραγράφου αυτής εφαρμόζονται για αυθαίρετες κατασκευές και αυθαίρετες αλλαγές χρήσης χωρίς τον περιορισμό κύριας κατοικίας.

Παρ. 1, 2 : Η φορολογική επιβάρυνση ατόμου από άτομο με ειδικές ανάγκες αποδεικνύεται από τα στοιχεία της τελευταίας φορολογικής δήλωσης, η οποία και υποβάλλεται στο πληροφοριακό σύστημα.

2. Άτομα με αναπηρία (ΑμεΑ), με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω, καθώς και πρόσωπα που επιβαρύνονται φορολογικά από πρόσωπα με τις παραπάνω ιδιότητες, ...της κύριας κατοικίας τους καταβάλουν ποσοστό 20%

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε την ίδια απορία έχω και εγώ και ρώτησα ποιο πριν.

ΙΑΣΟΝΑ προφανως και βαρύνεται φορολογικά ο ένας από τον άλλον αφού είναι αντρόγυνο και κάνουν κοινή δήλωση. 

Εφ' όσον αλληλο-επιβαρύνονται παίρνουν συνολική έκπτωση 80%

δηλ δεν ισχύει το άρθρο 19 παρ 4 για αυτούς (θα ίσχυε μόνο στην περίπτωση που το 50% της συν/σίας εξ αδιαιρέτου το είχε π.χ με τον  αδερφός του  και όχι με τη σύζυγό του ή στην περίπτωση που ήταν χωρισμένος)

 

4. Στην περίπτωση συγκυριότητας του ακινήτου, στο οποίο έχει εκτελεστεί η αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί η αυθαίρετη χρήση, οι συντελεστές μειώσεως του προστίμου και του παραρτήματος λαμβάνονται υπόψη για όποιον από τους συγκυρίους πληροί τις σχετικές προϋποθέσεις υποβάλλοντας διαφορετικά φύλλα καταγραφής για την επιφάνεια που αντιστοιχεί στο ποσοστό συνιδιοκτησίας της οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας. (σ.σ αυτό δεν πρέπει λογικά να ισχύει για ανάπηρους με 80% και >67%-δες άρθρο 17 ΕΦΟΣΟΝ φορολ τους επιβαρύνει)

Link to comment
Share on other sites

 

Ζευγάρι με 1 παιδί και με 1 γονέα με αναπηρία  80%  (που το επιβαρύνει φορολογικά) 

Το ζευγάρι έχει αυθαίρετα:

1 αποθήκη 100 τ.μ και

μια διώροφη κατοικία με 120τ.μ κατάστημα και 120 κύρια κατοικία (έχει όμως και άλλο 100 τ.μ που το νοικιάζει)

 

Πως θα υπολογισθούν τα πρόστιμα??? 

Όλα με 85% έκπτωση???

Κατά τη γνώμη μου ναι. Για ποσοστό αναπηρίας 80% και άνω δεν τίθεται κανένα κριτήριο από το νόμο που να αφορά κύρια κατοικία για μας βάλει σε σκέψεις για διαχωρισμό των τετραγωνικών κλπ. Ότι ίσχυε αν έκανε τη δήλωση ο γονέας, τώρα την έκπτωση την λαμβάνει το ζευγάρι το οποίο βαρύνεται φορολογικά από τον γονέα. 

Δεν ξέρω αν είμαι λάθος αλλά λογικό είναι να δίνει τόσο μεγάλο κίνητρο και διευκόλυνση σε άτομα με πολύ υψηλό βαθμό αναπηρίας.

 

Ομοίως αν επιβαρύνονταν φορολογικά με 2 γονείς με αναπηρία  >67% 

Θα είχε έκπτωση 80% μόνο  στην κύρια και μέχρι εμβαδού 70+15=85??? 

Έχω τη γνώμη ότι για αναπηρία 67%, με την προϋπόθεση  του οικογενειακού εισοδήματος να είναι μικρότερο των 24.000 ευρώ, η έκπτωση θα ίσχυε στην κύρια κατοικία σε σχέση με τις στεγαστικές ανάγκες. Αντιλαμβάνομαι ότι όταν το ζευγάρι βαρύνεται φορολογικά από τους γονείς με ποσοστό αναπηρίας 67%, τότε εξετάζουμε το ζευγάρι σαν να είχαν αυτοί το κριτήριο της αναπηρίας. Άρα αν το ζευγάρι δεν έχει παιδιά τότε οι στεγαστικές τους ανάγκες περιορίζονται στα 70 τ.μ της κύριας κατοικίας και δεν υπάρχει έκπτωση. Αν είχαν 2 παιδιά θα είχαμε 100 τ.μ πάλι δεν υπάρχει έκπτωση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Κατά τη γνώμη μου ναι. Για ποσοστό αναπηρίας 80% και άνω δεν τίθεται κανένα κριτήριο από το νόμο που να αφορά κύρια κατοικία για μας βάλει σε σκέψεις για διαχωρισμό των τετραγωνικών κλπ. Ότι ίσχυε αν έκανε τη δήλωση ο γονέας, τώρα την έκπτωση την λαμβάνει το ζευγάρι το οποίο βαρύνεται φορολογικά από τον γονέα. 

Δεν ξέρω αν είμαι λάθος αλλά λογικό είναι να δίνει τόσο μεγάλο κίνητρο και διευκόλυνση σε άτομα με πολύ υψηλό βαθμό αναπηρίας.

εδώ συμφωνούμε.--

Ομοίως αν επιβαρύνονταν φορολογικά με 2 γονείς με αναπηρία  >67% 

Θα είχε έκπτωση 80% μόνο  στην κύρια και μέχρι εμβαδού 70+15=85??? 

Έχω τη γνώμη ότι για αναπηρία 67%, με την προϋπόθεση  του οικογενειακού εισοδήματος να είναι μικρότερο των 24.000 ευρώ, η έκπτωση θα ίσχυε στην κύρια κατοικία σε σχέση με τις στεγαστικές ανάγκες. Αντιλαμβάνομαι ότι όταν το ζευγάρι βαρύνεται φορολογικά από τους γονείς με ποσοστό αναπηρίας 67%, τότε εξετάζουμε το ζευγάρι σαν να είχαν αυτοί το κριτήριο της αναπηρίας. Άρα αν το ζευγάρι δεν έχει παιδιά τότε οι στεγαστικές τους ανάγκες περιορίζονται στα 70 τ.μ της κύριας κατοικίας και δεν υπάρχει έκπτωση. Αν είχαν 2 παιδιά θα είχαμε 100 τ.μ πάλι δεν υπάρχει έκπτωση.

 

εδώ φαντάζομαι να εννοείς ότι δεν έχει έκπτωση, στην αποθήκη και στο κατάστημα,

αλλά μόνο στην κύρια, ακόμη και στην περίπτωση που το ζευγάρι είχε και άλλη κατοικία

 

Με προκαλεί εντύπωση το ότι οι ανάπηροι γονείς δεν αυξάνουν τα τ.μ της κύριας, ενώ λογικά θα έπρεπε 

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως το έχω καταλάβει, από τα γραφόμενα στο νόμο διακρίνω δυο περιπτώσεις. 

α) Αν το πρόσωπο που έχει αναπηρία >67% κάνει δήλωση. Έστω ότι δεν έχει παιδιά. Θα έχει μειωτικό συντελεστή στα τετραγωνικά που ορίζουν την κύρια κατοικία. Δηλαδή αν δήλωνε 50 τ.μ κύρια κατοικία και τακτοποιούσε άλλα 50 τ.μ, θα λάβει μειωτικό συντελεστή λόγω αναπηρία στα 20 τ.μ (μέχρι δηλαδή να συμπληρώσει τα 70) ενώ στα υπόλοιπα δεν θα λάβει μειωτικό λόγω αναπηρίας.Αν τακτοποιεί κατάστημα, αποθήκη κλπ δεν λαμβάνει κανένα μειωτικό λόγω αναπηρίας. 

β) Αν ένα πρόσωπο βαρύνεται φορολογικά από άλλο πρόσωπο με αναπηρία 67%. Τότε για το πρόσωπο το οποίο βαρύνεται, (αυτός δηλαδή που θα κάνει τη δήλωση) ισχύει ο μειωτικός συντελεστής του ατόμου που έχει αναπηρία με τα κριτήρια της κύριας κατοικίας και των στεγαστικών αναγκών καθώς και του εισοδήματος. 

Επειδή και για μένα είναι θέματα υπό διερεύνηση, όπου υπάρχει λάθος Βασίλη δώσε μου τα φώτα σου.

Link to comment
Share on other sites

εγώ Παύλο με το "καθώς και στα άτομα που το βαρύνουν φορολογικά"

αντιλαμβάνομαι ότι δεν ισχύει το β) το δικό σου, αλλά κανονικά εφαρμόζονται τα 70+..*Τέκνα (βαρυνόμενου)

ακόμη και για τη δήλωση στον 4178, που αφορά ΑΚΙΝΗΤΟ ιδιοκτησίας-επικαρπίας κλπ  εξ ολοκλήρου του βαρυνόμενου ατόμου 

Link to comment
Share on other sites

Έστω γονέας με αναπηρία 67%.

Γιος, ο οποίος βαρύνεται φορολογικά από τον γονέα και έχει 2 παιδιά. Δηλώνει κύρια κατοικία 80 τ.μ και έχει προς τακτοποίηση 30 τμ αυθαίρετα. Οι στεγαστικές του ανάγκες καλύπτονται με 70+15+15=100 τ.μ.

Ο γιος κάνει τη δήλωση και ως βαρυνόμενος φορολογικά από τον πατέρα του λαμβάνει έκπτωση 80% στο πρόστιμο για τα 20 τ.μ (μέχρι δηλαδή να εξαντλήσει τα 100) και στα άλλα 10 τ.μ δεν λαμβάνει την έκπτωση. 

 

Αν έχω καταλάβει από αυτό που λες θα κάνει τη δήλωση ο βαρυνόμενος γιος και θα λάβει συντελεστή μείωσης λόγω αναπηρίας του πατέρα και θα αυξήσει τις στεγαστικές ανάγκες του σε σχέση με τα παιδιά που έχει ο πατέρας του και όχι σε σχέση με τα δικά του παιδιά?

Δηλαδή κάτι αντίστοιχο με το να έκανε τη δήλωση ο επικαρπωτής με τη συναίνεση του ψιλού κύριου.

όμως στη περίπτωση της αναπηρίας, το άτομο που έχει κριτήριο της  αναπηρίας, αν έχει κύρια κατοικία και αυθαιρεσίες που θέλει να υποβάλει μπορεί να το κάνει.

Και για να μην μπερδευόμαστε, έστω ότι ο γιος έχει διαφορετικό ακίνητο από αυτό του πατέρα (που έχει το 67% αναπηρία). Ο γιος δεν θα χρησιμοποιήσει το κριτήριο αναπηρίας του πατέρα, εφόσον ο τελευταίος τον επιβαρύνει φορολογικά?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Ανοίγω νέο topic μιας και στην αναζήτηση δε βρήκα κάτι παρόμοιο.

Σε αυθαίρετο εντός σχεδίου (που δεν έχει όμως κυρωθεί η πράξη εφαρμογής)χωρίς οικοδομική άδεια, ένας πελάτης με 80% αναπηρία θέλει να τακτοποιήσει το ακίνητό του.

Πρόκειται για το μοναδικό ακίνητο της οικογένειας, το οποίο είναι στο όνομα της συζύγου του ωστόσο ως κύρια κατοικία του δηλώνει ακινητο σε άλλη περιοχη όπου και μένει.

Η ερώτηση είναι: Μπορεί να τακτοποιήσει πληρώνοντας το 15% του ενιαίου ειδικού προστίμου εφόσον το ακίνητο είναι στο όνομα της συζύγου του(το αυθαίρετο έχει κατασκευαστεί κατά τη διάρκεια του έγγαμου βίου) και εφόσον ως κύρια κατοικία δηλώνει άλλο ακίνητο το οπίο νοικιάζει;

Ακούω γνώμες

 

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

ζητούνται ...βελτιωσεις για το αρθρο 17 απο τον δημαρχο Ηρακλειου Κρητης.

 

http://www.buildnet.gr/default.asp?pid=235&catid=213&artid=10472

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.