Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

αν ελεγες

ποσα τμ. ειναι το οικοπεδο

και ποιός ο σδ....

θα ειχαμε πληρη εικονα...

 

[το σπίτι =διαμερισμα στην Αθηνα και το αγροκτημα, δεν μετρανε]

Link to comment
Share on other sites

δημητρη δες το προηγουμενο το διορθωσα

 

δεν μετρανε ωστε λες να βαλω μοναδικη?

 

 

υγ εχει εξαφανιστει κ ο Ηρακλειδεας ,να μας φωτισει ,τα επαιζε στα δακτυλα το αρθ17 κ 19 :???:

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την ΤΡΙΤΕΚΝΙΑ όπως αναφέρει 4 εγκυκλιος αποδεικνυεται με πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης αυτο γινεται ανεξαρτητα με την ηλικια των τεκτων χρειαζεται να ειναι προστατευομενα μελη και πως θα το ξερω εγω αφου το πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης δεν αναφερει τιποτα γι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω απόσπασμα Ν.4178 όπως αυτός έχει "διορθωθεί" με τις εγκυκλίους:

 

".......6. Τρίτεκνοι, με ατομικό εισόδημα έως 25.000€ (είκοσι πέντε χιλιάδες ευρώ) ή οικογενειακό εισόδημα έως 40.000€ (σαράντα χιλιάδες ευρώ), για την υπαγωγή στο άρθρο 8 του παρόντος της κύριας κατοικίας τους καταβάλλουν ποσοστό 30% του ενιαίου ειδικού προστίμου, όπως υπολογίζεται σύμφωνα με το Παράρτημα Α΄ του παρόντος και υποβάλλουν επιπλέον τα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν τη συνδρομή των ανωτέρω προϋποθέσεων. Οι διατάξεις του ανωτέρω εδαφίου εφαρμόζονται και για τις μονογονεϊκές οικογένειες.

 
52. Η απόδειξη της πλήρωσης των προϋποθέσεων για τους πολύτεκνους, τρίτεκνους και τις μονογενεϊκές οικογένειες γίνεται μέσω των στοιχείων της φορολογικής δήλωσης (προστατευόμενα μέλη), η οποία και υποβάλλεται στο πληροφοριακό σύστημα. Ειδικά για τις μονογονεϊκές οικογένειες, κατά το σκοπό της διάταξης, εφ’ όσον η αίτηση υπαγωγής υποβάλλεται από τον επικαρπωτή, η προϋπόθεση της κύριας κατοικίας θα πρέπει να αποδεικνύεται από την φορολογική δήλωση είτε του επικαρπωτή, είτε του ψιλού κυρίου-τέκνου του επικαρπωτή της μονογεϊκής οικογένειας.....".
 
 
Άρα χρειάζεσαι, το Ε1 (έλεγχος εισοδήματος - έλεγχος προστατευόμενων μελών, έλεγχος κύριας κατοικίας).
Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

σε 2ΟΡΟΦΟ  κτιριο αυθαιρετο με 100%καλυψη κ υπερβαση του σδ,με δυο χωριστα διαμερισματα  128 τμ κ 46τμ  χωρις συσταση ΟΙ κ ενα ρολοι ΔΕΗ για ζευγος με 6 τεκνα

 

στο Ε1 δηλωνεται κυρια κατοικια 120τμ

στο Ε9 δηλωνονται 118τμ κ 46τμ σαν ΒΧ ενω ειναι στη πραγματικοτητα το δευτερο διαμερισμα του κτιριου

δεν υπαρχουν αλλα ακινητα να πληρουν τις στεγαστικες αναγκες (πλην ενος κτηματος 6στρ που βρισκεται στη αγροτικη περιφερεια δημοτικης κοινοτητας >3000κατοικων κ εχει ΣΔ για 200τμ....μετρα η δομηση για την καλυψη αναγκων οταν το ακινητο ειναι εκτος?)

 

το ερωτημα ειναι σχεδον ιδιο με το παραπανω που εθεσα

 

τα 128τμ μπορουν να δηλωθουν ως ΚΥΡΙΑ κατοικια χωρις συσταση ΟΙ

τα  46 μπορουν στο ιδιο κτιριο να δηλωθουν ως ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ

Link to comment
Share on other sites

6στρ είναι αγροτεμάχιο. Στον υπολογισμό μετέχουν μόνο τα οικόπεδα. Πάει αυτό.

 

Εμένα η λογική μου, μου λέει ότι ΔΕΝ μπορείς να έχεις κύρια κατοικία στον α' όροφο και δευτερεύουσα στον β' όροφο...

Είναι άτοπο.

Link to comment
Share on other sites

6στρ είναι αγροτεμάχιο. Στον υπολογισμό μετέχουν μόνο τα οικόπεδα. Πάει αυτό.

 

Εμένα η λογική μου, μου λέει ότι ΔΕΝ μπορείς να έχεις κύρια κατοικία στον α' όροφο και δευτερεύουσα στον β' όροφο...

Είναι άτοπο.

σε σχεση με την ΚΥΡΙΑ υπαρχει περιορισμος επειδη στο κτιριο δεν υπαρχει συσταση ΟΙ  ?? μεταξυ των 2 διαμερισματων που ανεφερα πιο πανω?.......πρεπει να γινει διορθωση του Ε1 η του Ε9.......?
 
το μονο που βρηκα για δευτερευουσα   
 
ΕΝΝΟΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΙΣΜΟΙ
Ι. ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ – ΚΑΤΟΙΚΙΩΝ ΕΤΟΥΣ 2001
Eξοχική είναι η κανονική κατοικία που βρίσκεται συνήθως μακριά από την κύρια κατοικία του
νοικοκυριού (σε βουνό, κοντά στη θάλασσα κλπ.) και χρησιμοποιείται για ανάπαυση και
αλλαγή περιβάλλοντος, κατά το καλοκαίρι ή κατά διαστήματα όλες τις εποχές.
Δευτερεύουσα είναι η κατοικία που χρησιμοποιείται από το νοικοκυριό παράλληλα με την
κύρια κατοικία χωρίς να είναι εξοχική. Oι κυριότερες περιπτώσεις δευτερεύουσας κατοικίας
είναι:
α) Kατοικία κοντά στον τόπο της επαγγελματικής δραστηριότητας του νοικοκυριού που
χρησιμοποιείται συνεχώς όλο το χρόνο ή κατά διαστήματα ή κατά εποχές από μέλος ή μέλη
του νοικοκυριού, παράλληλα με την κύρια κατοικία (π.χ. κατοικία επιχειρηματία κοντά στην
επιχείρησή του, αγροικία, κατοικία κτηνοτρόφου μακριά από τον οικισμό της κύριας κατοικίας
του, θερινή κατοικία νομάδων κτηνοτρόφων κλπ.).
β) Kατοικία που χρησιμοποιείται για τη διαμονή ενός νοικοκυριού ή μέλους του νοικοκυριού
ορισμένη εποχή του χρόνου αντί της κύριας κατοικίας του, π.χ. κατοικία στην Aθήνα
νοικοκυριού που έχει την κύρια κατοικία του στην επαρχία
 
συμφωνω με σενα κ τον Δημητρη GM  αλλα θα επρεπε να δοθουν ακριβη κριτηρια για το τι εννοουμε δευτερευουσα κατοικια
Link to comment
Share on other sites

 μπορει ενας πολυτεκνος η γενικωτερα οι ειδικες ομαδες, να κανει συνδυαστικα χρηση της ΚΥΡΙΑΣ κ της ΜΟΝΑΔΙΚΗΣ κατοικιας? η δικαιουται την μειωση μονο για την κυρια  κατοικια χωρις την μειωση για μοναδικη?

Link to comment
Share on other sites

Nίκο έχω τη γνώμη ότι η κύρια και μοναδική θα δώσει επιπλέον μειωτικό συντελεστή στις ειδικές ομάδες από αυτόν που αναφέρεται στο άρθρο 17. Δεν έχω βρει κάποια διάταξη που να απαγορεύει τη χρήση του συντελεστή 0.40 για τις ειδικές ομάδες.

Οι μειώσεις του προστίμου μέσω συντελεστών που αναφέρονται στο Α17 περιλαμβάνουν τόσο τη κατάσταση όσο και την κύρια κατοικία. Όμως δες για τα ΑΜΕΑ με αναπηρία >80% ο περιορισμός της κύριας δεν υπάρχει καν. Δεν ενδιαφέρει το νομοθέτη. Απλά νομίζω ότι η κύρια κατοικία μπήκε σαν φρένο για να μην υπάρχει το ευεργέτημα του νόμου σε αυτές τις ομάδες ανθρώπων για κατοικίες που δεν χρησιμοποιούνται άμεσα ως κύριες (πχ εξοχικα κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.