Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Nίκο έχω τη γνώμη ότι η κύρια και μοναδική θα δώσει επιπλέον μειωτικό συντελεστή στις ειδικές ομάδες από αυτόν που αναφέρεται στο άρθρο 17. Δεν έχω βρει κάποια διάταξη που να απαγορεύει τη χρήση του συντελεστή 0.40 για τις ειδικές ομάδες.

Οι μειώσεις του προστίμου μέσω συντελεστών που αναφέρονται στο Α17 περιλαμβάνουν τόσο τη κατάσταση όσο και την κύρια κατοικία. Όμως δες για τα ΑΜΕΑ με αναπηρία >80% ο περιορισμός της κύριας δεν υπάρχει καν. Δεν ενδιαφέρει το νομοθέτη. Απλά νομίζω ότι η κύρια κατοικία μπήκε σαν φρένο για να μην υπάρχει το ευεργέτημα του νόμου σε αυτές τις ομάδες ανθρώπων για κατοικίες που δεν χρησιμοποιούνται άμεσα ως κύριες (πχ εξοχικα κλπ).

Παυλο καλη χρονια ,με προβληματιζει λιγο η πιο κατω φραση,που ομως δεν νομιζω να αφορα το ΜΟΝΑΔΙΚΗ  αλλα τις ομαδες..

<<47. Κύρια κατοικία είναι αυτή που αναγράφεται στη φορολογική δήλωση ως κύρια κατοικία.
Σε περίπτωση ατόμου που εμπίπτει σε περισσότερες από μια ειδικές ομάδες πληθυσμού του άρθρου 17 του ν. 4178/13 επιλέγεται η πλέον συμφέρουσα για τον πολίτη>>
Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλο οι ειδικές ομάδες και άλλο το κύρια και μοναδική.

καλημερα Σταυρο,το ιδιο νομιζω αλλα φοβηθηκα μηπως κρυβεται κατι στη πιο πανω επισημανση..

επισης ξαναρωτω επειδη στο κτιριο (1οροφος κυρια κ μοναδικη κ ο  β οροφος αλλη κατοικια) δεν υπαρχει συσταση  ΟΙ μηπως χανει το ευεργετημα??

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Αν η κύρια και μοναδική πληροί τις προϋποθέσεις, γιατί να το χάνει;;

Το γεγονός ότι δεν υπάρχει σύσταση, δεν επηρεάζει κάπου.

Link to comment
Share on other sites

στο Ε1 αναφερεται η κυρια κ τιποτα αλλο στο κτιριο

σρο Ε9 αναφερεται ως κυρια κ το ανεξαρτητο διαμερισμα του επανω οροφου αναφερερεται ως βοηθητικος χωρος

 

κανω τακτοποιηση για ολο το κτιριο μηπως να εβαζα ολο το κτιριο(2ΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΔΙΑΜ) σαν κυρια,εχει 6 παιδια κ τα 120 ως μοναδικη η ειναι τραβηγμενο?

Με εχει αγχωσει μερες αυτη η υποθεση...

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Κύρια κατοικία είναι αυτή που αναφέρει το Ε1.

 

Εσύ που έχεις στα μάτια σου την κατάσταση τα ξέρεις καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω την εχω στα ματια μου ,αλλα δεν χωραει στο μυαλο μου   :confused:

επιμενω τοσο πολυ γιατι κ 300 ε να γλυτωσει με 6 τεκνα ειναι ποσο γιαυτον

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται, θα ήθελα μια βοήθεια απο κάποιον που μπορεί να γνωρίζει καλύτερα.

Επειδή δεν έχω τελικά καταλάβει, η ιδιότητα του πολυτέκτου διατηρείται ανεξαρτήτως ηλικίας των τέκνων ή ενδεχομενως ενας πολύτεκνος που εχει και ενήλικα τέκνα χάνει την ιδιότητα και την σχετική μείωση στα πλαίσια του παρόντα νομου?Η περιπτωση μου ειναι ιδιοκτητης με 4 παιδια, τα δύο ενήλικα.

Επίσης ελέγχουμε τα προστατευομενα μελη για να υπολογίσουμε τα τετραγωνικά κυριας και μοναδικής κατοικίας (70τμ + τεκνα κλπ) ?

 

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε χωρίς να το έχω ψάξει, στα προηγούμενα ποστ που διάβασα οι υπόλοιποι συνάδελφοι λένε ότι πάντα είσαι πολύτεκνος. τώρα για τα τμ λογικό θεωρώ ότι εκεί μετρούν μόνο τα προστατευόμενα, πώς να μετρήσουν τα άλλα αφού θεωρείται από την εφορία ότι "τα βγάζουν πέρα μόνα τους"?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω τώρα για το άρθρο 17 :

Α. απ ότι καταλαβαίνω εδώ ελέγχουμε μόνο την εξεταζόμενη κύρια κατοικία ως προς τις στεγαστικές ανάγκες, τυχόν άλλες κατοικίες ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ. Σωστά?

Β. Και εδώ το < 3000 κατοίκων δεν έχει εφαρμογή, δηλαδή και σε οικισμο κάτω των 3000 κατοίκων να βρίσκεται η κύρια, πάλι έκπτωση παίρνουν τα (70 + 15) χ παιδιά τμ, σωστά?

Γ. Αν έχουμε ένα παλινοστούντα (βορειοηπειρώτης, που πήρε χαρτί με το νόμο Ραγκούση (ο οποίος κρίθηκε αντισυνταγματικός μόνο ως προς τα τέκνα) και ελληνική ταυτότητα) με τη σύζυγό του (η οποία ακόμη δεν πήρε ελληνική ταυτότητα βέβαια), οι οποίοι μενουν φυσικα μονιμα εδώ, έχουν μία κατοικία, η οποία είναι 130 τμ, και 2 παιδιά: την έκπτωση παίρνει μόνο το 50%, εφόσον είναι συγκύριοι στο σπίτι. Ο έλεγχος των στεγαστικών αναγκών γίνεται όμως λαμβάνοντας υπόψη όλη την κατοικία, σωστά? δηλαδή την έκπτωση θα την παρουν τα 100τμ (70 + 2 χ 15) ΜΕΙΟΝ τα νόμιμα και ήδη τακτοπ με 3843 μέτρα, που εδώ είναι 60 τμ =, άρα 100 τμ - 60 τμ = 40 τμ / 2 = 20 τμ, σωστά???

 

Και δύο ερωτήσεις για άρθρο 19 :

Δ. Για την πρωτη και μοναδική, εφόσον η ίδια η εξεταζόμενη κατοικία είναι σε δ.δ. < 3000 κατοικων, ισχύει ο περιορισμός των 70 τμ + παιδιά?

γιατί από τη διατύπωση του νομου προκύπτει ότι ΔΕΝ ισχύει (θα ήταν και αδικο, δηλαδή να αφαιρουνται ολα τα Αλλα σπιτια, αλλα να μετραει η ιδια)

Ε. Ο όρος "σε δ.δ. < ΤΩΝ 3000 κατοίκων", περιλαμβάνει ΤΑ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΑ ΟΡΙΑ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ Δ.Δ.(ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Δ.Κ, ή Τ.Κ. με Καλλικράτη φυσικα) ή πρέπει να είναι μέσα στον ιδιο τον οικισμο για να μη μετραει???

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.