Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
perastikos

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)

Recommended Posts

Τελικά είναι ξεκάθαρο ότι πολύτεκνοι θεωρούνται μόνο αυτοί των οποίων τα τέκνα είναι προστατευόμενα μέλη;; 

Διότι με την Εγκύκλιο 4 το μπερδεύει λίγο.. ζητάει μόνο πιστοποιητικό οικ. κατάστασης στο οποίο δεν είναι πάντα σαφές αν τα τέκνα είναι προστατευόμενα.

Επιπλέον, ο σύλλογος πολυτέκνων συνεχίζει να επιβεβαιώνει σε πελάτη μου (ο οποίος έχει 4 τέκνα - μη προστατευόμενα) ότι υπάγεται κανονικά στην έκπτωση, διότι λέει η ιδιότητα του πολύτεκνου είναι ισόβια..

 

το θεμα εχει αναλυθει επανειλημενα απο τον σουανη και αλλους φιλους,

με αναφορες και σε νομικες διαταξεις...

η ιδιοτητα του πολυτεκνου

ειναι "ισοβια"

"και οταν λεμε ισοβια...εννοούμε ισοβια..."

 

Ναι!!!!

Για τον πολύτεκνο δεν μας ενδιαφέρει αν τα παιδιά του είναι προστατευόμενα μέλη.

Για τον υπολογισμό των τ.μ. της κύριας κατοικίας του υπολογίζουμε εκείνα τα παιδιά που φαίνονται στο Ε1 αυτού (προστατευόμενα).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 
 

 

Ναι!!!!

Για τον πολύτεκνο δεν μας ενδιαφέρει αν τα παιδιά του είναι προστατευόμενα μέλη.

Για τον υπολογισμό των τ.μ. της κύριας κατοικίας του υπολογίζουμε εκείνα τα παιδιά που φαίνονται στο Ε1 αυτού (προστατευόμενα).οχι ολα μονο αυτα που ειναι προστατευομενα?

 

δηλ πολυτεκνος με 4 παιδια (το ενα προστατευομενο) δικαιουται εκπτωση για 85 τμ  η για 130?

Edited by nikosantonakas

Share this post


Link to post
Share on other sites

85.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ιασων εχαριστω 

αρα κυρια κ μοναδικη 132τμ για πολυτεκνο ζευγος με 6παιδια(το ενα προστατευομενο,μπορει να αλλαξει το Ε1 ??)

ΕΧΟΥΜΕ

1ΦΚ  85τμ ΚκΜ +πολυτεκνος

2ΦΚ   15τμ ΚκΜ

3ΦΚ   32ΤΜ αλλη κατοικια

ειναι σωστος υπολογισμος?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το "μοναδική" δεν ενδιαφέρει για τους πολύτεκνους. Μόνο το "κύρια" (να διαμένουν εκεί - Ε1).

Τα υπόλοιπα τ.μ. γιατί τα ξεχωρίζεις;;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το "μοναδική" δεν ενδιαφέρει για τους πολύτεκνους. Μόνο το "κύρια" (να διαμένουν εκεί - Ε1).

Τα υπόλοιπα τ.μ. γιατί τα ξεχωρίζεις;;;;

Ιασωνα το σπαω διοτι ειναι κ μοναδικη κατοικια για το ζευγος ωστε να παρει την εκπτωση κ της μοναδικης για τα υπολοιπα 15τμ

70τμ+30μοναδικη με 1 προστ/νο τεκνο  (αν δεν ηταν πολυτεκνοι)

αρα 70+15 πολυτεκνος  κ τα υπολοιπα 15 σαν μοναδικη κ τελος τα υπολοιπα 32 σαν αλλη κατοικια

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα, παρακαλώ αν μπορεί κάποιος συνάδελφος να με βοηθήσει με τη παρακάτω περίπτωση:

 

Ιδιοκτήτες μονοκατοικίας με υπερβάσεις δόμησης είναι:

 

Πατέρας 50% επικαρπία ο οποίος έχει 87% αναπηρία

Μητέρα 50% επικαρπία 

Ενήλικο τέκνο ψιλή κυριότητα

 

Είμαι της άποψης πως να δηλωθεί από τους γονείς (επικαρπωτές) με την συναίνεση του παιδιού, και τα αυθαίρετα να χωριστούν σε 2 ΦΚ ώστε στο ένα (50%) να μπεί ο κοινωνικός συντελεστής 0,15 λόγω αναπηρίας του Πατέρα.

 

Είναι σωστό, ή 

α) μπορεί να πάει όλη η δήλωση με τον μειωτικό συντελεστή;

β) δεν παίρνει μειωτικό συντελεστή γιατί υπερισχύουν τα στοιχεία του ψιλού κύριου

 

Ευχαριστώ 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΙΑΣΩΝ καλημερα βλεπεις κατι λαθος στον υπολογισμο ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

αρα κυρια κ μοναδικη 132τμ για πολυτεκνο ζευγος με 6παιδια(το ενα προστατευομενο,μπορει να αλλαξει το Ε1 ??)

ΕΧΟΥΜΕ

1ΦΚ  85τμ ΚκΜ +πολυτεκνος

2ΦΚ   15τμ ΚκΜ

3ΦΚ   32ΤΜ αλλη κατοικια

ειναι σωστος υπολογισμος?

αν έχει 6 παιδιά για τις ανάγκες υπολογισμού της κύριας κατοικίας για το άρθρο 17  μήπως πρέπει να είναι 70+6Χ15=160 Τ.Μ, ενώ για την κύρια και μοναδική να είναι 70+30 (2 τέκνα)+20(άλλα 2 τέκνα)=120 τ.μ

Αν είναι σωστή η υπόθεσή μου για την αυθαίρετη κατοικία των 132 τ.μ :

1 φκ: 120 τ.μ Χ 0.40 (κ.κ.μ)Χ0,20 (ιδιότητα πολυτέκνου...

2 φκ:   12 τ.μ Χ 0.20 (ιδιότητα πολυτέκνου)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν έχει 6 παιδιά για τις ανάγκες υπολογισμού της κύριας κατοικίας για το άρθρο 17  μήπως πρέπει να είναι 70+6Χ15=160 Τ.Μ, 70+15=85τμενώ για την κύρια και μοναδική να είναι 70+30 (2 τέκνα)+20(άλλα 2 τέκνα)=120 τ.μ

Αν είναι σωστή η υπόθεσή μου για την αυθαίρετη κατοικία των 132 τ.μ :

1 φκ: 120 τ.μ Χ 0.40 (κ.κ.μ)Χ0,20 (ιδιότητα πολυτέκνου...

2 φκ:   12 τ.μ Χ 0.20 (ιδιότητα πολυτέκνου)...

παυλο δυστυχως το εκανα ετσι πληρωσαν οι ανθρωποι κ τωρα βλεπω οτι μετρουν οπως λεει ο Ιασων μονο το 1προσττευομενο παιδι  στον πολυτεκνο=15τμ  τα αλλα δεν ειναι προστατευομενα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.