Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Βασικά σε μία περίπτωση που έχω με 67%, η ιδιοκτησία είναι 50-50, αλλά και όπως λες να ήταν, εφόσον η σύζυγος-ΑμεΑ βαρύνει φορολογικά τον σύζυγο-ιδιοκτήτη, τότε είναι μέσα στα πλαίσια του 4178.

Link to comment
Share on other sites

Αν η συζυγος ΑΜΕΑ έχει εισόδημα δεν βαρύνει φορολογικά τον σύζυγο....

 

Σύμφωνα λοιπόν με τον Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος στην παράγραφο 1 του άρθρου 7:
1.Θεωρείται ότι βαρύνουν το φορολογούμενο:
α) Ο ή η σύζυγος που δεν έχει φορολογούμενο εισόδημα.
β) Τα ανήλικα άγαμα τέκνα.
γ)  Τα  ενήλικα  άγαμα  τέκνα  τα  οποία  δεν  έχουν  υπερβεί  το  εικοστό  πέμπτο  έτος  της  ηλικίας  τους  και
σπουδάζουν  σε  αναγνωρισμένες  σχολές  ή  σχολεία  του  εσωτερικού  ή  εξωτερικού,  καθώς  και  εκείνα  τα
οποία παρακολουθούν δημόσια ή ιδιωτικά ινστιτούτα επαγγελματικής κατάρτισης στο εσωτερικό.
       Ειδικά,  για  τα  τέκνα  του  προηγούμενου  εδαφίου,  καθώς  και  για  τα  τέκνα  που  δεν  σπουδάζουν,  το
χρονικό  διάστημα  κατά  το  οποίο  θεωρούνται  προστατευόμενα  μέλη  παρατείνεται  μέχρι  και  δύο  έτη,
εφόσον κατά τα έτη αυτά είναι εγγεγραμμένα στα μητρώα ανέργων του Ο.Α.Ε.Δ.
δ)  Τα  άγαμα  τέκνα  τα  οποία  δεν  υπάγονται  στην  προηγούμενη  περίπτωση,  εφόσον  υπηρετούν  τη
στρατιωτική τους θητεία.
ε)  Τα  τέκνα  που  είναι  άγαμα  ή  διαζευγμένα  ή  τελούν  σε  κατάσταση  χηρείας,  εφόσον  παρουσιάζουν
αναπηρία εξήντα επτά τοις εκατό (67%) και πάνω.
στ) Οι ανιόντες και των δύο συζύγων.
ζ)  Οι  αδελφοί  και  οι  αδελφές  και  των  δύο  συζύγων  που  είναι  άγαμοι  ή  διαζευγμένοι  ή  τελούν  σε
κατάσταση χηρείας, εφόσον παρουσιάζουν αναπηρία εξήντα επτά τοις εκατό (67%) και πάνω.
η) Οι ανήλικοι ορφανοί από πατέρα και μητέρα, συγγενείς μέχρι τον τρίτο βαθμό οποιουδήποτε από τους
συζύγους.

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρεις τα όσα αναφέρονται και στην Νο 257 Ε/Α του ΤΕΕ.

Εγω προχωρώ κανονικά σε περίπτωση μου και τους προσπερνώ. Αλλωστε ειμαι σε στάδιο που δεν μπορώ να πισωγυρίσω και να χρεώσω στους ανθρώπους δεκαπλάσιο περίπου προστιμο.

Η παρατήρηση μου ήταν στο πως αντιμετωπίστηκαν ή αντιμετωπίζονται τέτοιες περιπτώσεις από συναδέλφους (... για να μην είμαι μόνη μου σε περίπτωση στραβής).

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος 4172 που τροποποιεί τον Κώδικα λέει τα εξής στο άρθρο 11. (ισχύει από 01.01.2014)

 

1. Ως «εξαρτώμενα μέλη» του φορολογούμενου, θε−
ωρούνται:
α) ο (η) σύζυγος, εφόσον δεν έχει ίδια φορολογητέα
εισοδήματα οποιασδήποτε πηγής,

β) άγαμα τέκνα, εφόσον:
− είναι ανήλικα έως 18 ετών ή
− είναι ενήλικα έως 25 ετών και φοιτούν σε σχολές ή
σχολεία ή ινστιτούτα επαγγελματικής εκπαίδευσης ή
κατάρτισης της ημεδαπής ή αλλοδαπής ή
− είναι ενήλικα έως 25 ετών και είναι εγγεγραμμένα
στα μητρώα ανέργων του Οργανισμού Απασχόλησης
Εργατικού Δυναμικού (Ο.Α.Ε.Δ.) ή υπηρετούν τη στρα−
τιωτική θητεία τους,
γ) τα παρακάτω φυσικά πρόσωπα με ποσοστό νοητι−
κής ή σωματικής αναπηρίας τουλάχιστον 67%, εφόσον
είναι άγαμα, διαζευγμένα ή σε χηρεία:
− τέκνα του φορολογούμενου,
− αδελφοί και αδελφές των δύο συζύγων.
δ) ανιόντες,
ε) ανήλικα ορφανά από πατέρα και μητέρα που έχουν
έως τρίτου βαθμού συγγένεια με το φορολογούμενο ή
τον/τη σύζυγο.
2. Τα φυσικά πρόσωπα που αναφέρονται στις περι−
πτώσεις β΄, δ΄ και ε΄ της παραγράφου 1 δεν θεωρούνται
εξαρτώμενα μέλη, εάν το ετήσιο εισόδημά τους υπερ−
βαίνει το ποσό των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ και
εφόσον συνοικούν με τον φορολογούμενο. Τα φυσικά
πρόσωπα της περίπτωσης γ΄ της παραγράφου 1, δεν
θεωρούνται εξαρτώμενα μέλη, εάν το ετήσιο εισόδημά
τους υπερβαίνει το ποσό των έξι χιλιάδων (6.000) ευρώ.
3. Κατά την εφαρμογή της παραγράφου 2, δεν λαμ−
βάνονται υπόψη οι παρακάτω κατηγορίες εισοδήματος:
α) διατροφή που καταβάλλεται στο ανήλικο τέκνο με
δικαστική απόφαση ή με συμβολαιογραφική πράξη ή με
ιδιωτικό έγγραφο,
β) εξωϊδρυματικό επίδομα ή προνοιακά επιδόματα
αναπηρίας που χορηγούνται από το κράτος.

 

Δυστυχώς,

η 3β ΔΕΝ μπορεί να μας βοηθήσει γιατί η παράγραφος 3 ξεκινάει με την φράση: "Κατά την εφαρμογή της παραγράφου 2"

ενώ εμείς έχουμε τον/την σύζυγο στην 1.α.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρεις τα όσα αναφέρονται και στην Νο 257 Ε/Α του ΤΕΕ.

Εγω προχωρώ κανονικά σε περίπτωση μου και τους προσπερνώ. Αλλωστε ειμαι σε στάδιο που δεν μπορώ να πισωγυρίσω και να χρεώσω στους ανθρώπους δεκαπλάσιο περίπου προστιμο.

Η παρατήρηση μου ήταν στο πως αντιμετωπίστηκαν ή αντιμετωπίζονται τέτοιες περιπτώσεις από συναδέλφους (... για να μην είμαι μόνη μου σε περίπτωση στραβής).

Η 257 Ε/Α του ΤΕΕ. απλά αντιγράφει  τον κωδικα εισοδήματος και αναφέρονται και τα άρθρα....Δεν ειναι προσωπικη αποψη ανθρωπων του τεε

Μπροστα σ ενα ελεγκτή δομησης και το αρθρο της φορολογίας εισοδήματος δυστυχως θα είσαι μονη σου...Δεν μπορεις να πεις "αφου το κανε και ο συνάδερφος"....

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και η λογική είναι μαζί σου.

Ένα ζευγάρι πρέπει να είναι ενιαίο σύνολο.

Αλλά εδώ έχουμε από τη μία μεριά τον κώδικα φορολογίας που λέει συγκεκριμένα

από την άλλη μεριά έχουμε ευχολόγια.

 

Ας περιμένουμε το help desk

όπου εκεί θα μπορούμε να προωθούμε τέτοια θέματα.

 

Εγώ λέω ότι άμα φτάσει στα αυτιά του ΥΠΕΚΑ θα βγάλουν

διευκρίνιση που θα λύνει το θέμα θετικά (αυτό που λες).

Άλλα μέχρι τότε εγώ προσωπικά νομίζω ότι  υπάρχει θέμα και η άποψη είναι στοιχειοθετημένη.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ήδη στείλει από προχτες email στη ΔΟΚΚ  και περιμένω;

Η αλήθεια είναι πως είμαι σε κατάσταση πανικού γιατί οι συγκεκριμένοι είναι μεγάλοι άνθρωποι, βαριά άρρωστοι και οι δύο (η σύζυγος έχει όμως το ποσοστό του 80%) και παρόλο που ο νόμος δεν το ελέγχει το συγκεκριμένο ακίνητο είναι η κύρια και μοναδική τους κατοικία.

Τι να τους πω πως αντί για 2.500 θα πληρώσετε 20.000;;;;;;

.... θα μου μείνουν

Link to comment
Share on other sites

Οποιοδήποτε ζευγάρι, που ο ένας εκ των δύο συζύγων είναι ΑΜΕΑ παίρνει κάποιο επίδομα αναπηρίας. Οπότε ΟΥΔΕΙΣ δικαιούται με την άποψη αυτή το μειωτικό συντελεστή για να ρυθμιστεί ακίνητο με αυθαιρεσίες του έτερου συζύγου. Αν σε αυτό προσθέσουμε και το τεκμαρτό φορολογητέο εισόδημα σε άτομα χωρίς εισόδημα, τότε διευρύνεται ακόμα το παραπάνω και από ΟΥΔΕΙΣ γίνεται ΟΥΔΕΙΣ2!!!!!

 

Ανεπιφυλάκτως λοιπόν όταν η φορολογική δήλωση υποβάλλεται από κοινού και ένας από τους δύο είναι ΑΜΕΑ εγώ βάζω το μειωτικό συντελεστή. Όταν ξυπνήσουν..... ας "τραβήξουν το καζανάκι"!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.