Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Οχι ρε συ μη λες ακόμη τίποτα....Για να δεις τις προθέσεις τους θα μπορουσες να πας να δεις κανα δικηγόρο του υπεκα που ασχολειται με το θέμα μπας και σε καθυσυχασει.Εγω δυο φορες εχω παει στην Αμαλιάδος και παντα κάποιον εβρισκα να μου δωσει γνωμη-πρόθεση...και στη συνέχεια το καναν εγκύκλιο

 

 

Μολις ειδα την αποψη του Ιάσονα η οποια ειναι πολυ σημαντική για να τροποποιθει το εδαφιο του νομου.....

Edited by ioannat
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Περίμενε λίγο να δεις άμα σου απαντήσουν.

Η λογική είναι με το μέρος σου.

Ο νόμος όμως με τα μέχρι τώρα στοιχεία, ΔΕΝ είναι.

 

Μακάρι να βρεις την λύση...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε τι μου έρχεται στο μυαλό, όταν συζητάμε κάτι τέτοιες περιπτώσεις??? Τα λόγια του Καρατσόλη όταν ήρθε εδώ Θεσσαλονίκη με όλο το παρεάκι και μας έλεγε:

 

"Κοιτάξτε να δηλώσετε σωστά τα τ.μ. και τρόπος ή ο συντελεστής κλπ... βλέπουμε."

 

Τα τμ τους ενδιαφέρουν και πιστεύω αρκετά, ότι όταν και εάν ποτέ γίνουν κάποιοι έλεγχοι από τρίτους σε αυθαίρετο, η εντολή θα είναι να δουν Δόμηση-Κάλυψη-Ύψος ως ΑΡΙΘΜΟΥΣ και όχι το πώς δηλώθηκαν ή τι ΤΖ μπήκε ή εάν μπήκε κάποιος συντελεστής λάθος κλπ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το θέμα είναι να μην γίνουν ταρζανιές!!! Κάτι το οποίο αιτιολογείται, ιδίως όταν αυτό έχει πάνω από ΜΙΑ ερμηνεία, τότε θεωρώ ότι είμαστε καλυμμένοι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν σε αυτό προσθέσουμε και το τεκμαρτό φορολογητέο εισόδημα σε άτομα χωρίς εισόδημα, τότε διευρύνεται ακόμα το παραπάνω και από ΟΥΔΕΙΣ γίνεται ΟΥΔΕΙΣ2!!!!!

 

 

Δεν είναι έτσι.

Ο 4172 στο άρθρο 30 κάνει διαχωρισμό στο εισόδημα, στο τεκμαρτό εισόδημα και στο φορολογητέο εισόδημα.

Παραθέτω:

1. Ο φορολογούμενος που υπόκειται σε φόρο εισοδή−

ματος φυσικών προσώπων υποβάλλεται σε εναλλακτική

ελάχιστη φορολογία όταν το τεκμαρτό εισόδημά του

είναι υψηλότερο από το συνολικό εισόδημά του. Σε αυτή

την περίπτωση στο φορολογητέο εισόδημα προστίθε−

ται η διαφορά μεταξύ του τεκμαρτού και πραγματικού

εισοδήματος και αυτή φορολογείται, σύμφωνα με την

παράγραφο 1 του άρθρου 34.

 

Ο 4178 στο άρθρο 17 μιλάει για εισόδημα δλδ τα λεφτά που λαμβάνει κάποιος και όχι αυτά που υπολογίζονται βάσει τεκμηρίων.

Edited by ssouanis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου φίλε!!!!

(Άλλο ήταν το ...."συμπέρασμα" της παράθεσης)

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι πρωτοβουλίες μας σήμερα αύριο γίνονται εγκύκλιοι!

Αν συνειδητοποιήσουν οι σύλλογοι ή οι διάφορες οργανώσεις Ανθρώπων ΜΕΑ κάτι τέτοιο όπως τα παραπάνω αναφερόμενα κ.λπ. (η συζήτησή μας εδώ), τότε θα πάρουν και τον καλαφάτη και τους συν αυτό με τις πέτρες!

Είναι ντροπή τους ν' αφήνουν αδιευκρίνιστο κάτι τέτοιο.......

Ανταπέδωσα....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα με τους πολύτεκνους και την αναφορά στην Εγκύκλιο 3 ότι "διαπιστώνουμε μέσω του Ε1" κάτι που καταργούσε την ισόβια ισχύ της ιδιότητας,

έπαιξε μεγάλο ρόλο το "ντου" από εδώ μέσα

και το "ντου" σε mail.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.