Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Συντελεστές (για τον υπολογισμό προστίμων)


Recommended Posts

Μας ενδιαφέρουν για τον έλεγχο αν είσαι στην κατηγορία Δ.

Εκεί αθροίζουμε όλα τα τετραγωνικά νόμιμα και τακτοποιημένα.

 

Αλλά για την υπέρβαση δόμησης που ρωτάς και τον συντελεστή μας ενδιαφέρουν αυθαίρετα/ επιτρεπόμενα ιδιοκτησίας

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι σωστά... Εγώ έχω περίπτωση προ 83 (αποδεδειγμένα), άρα δεν με ενδιαφέρει κατηγορία Δ... έτσι δεν είναι? Πάω μόνο με Β...

 

Θα μπορούσα να είμαι και Κατηγορία Α (λόγω χρονολογίας), άλλα δυστυχώς στο σύστημα δεν μπορείς να δηλώσεις ταυτόχρονα "Υπηρεσίες" και "πριν το '75" μαζί....  

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένα τα παραπάνω, καθώς και αλλα που αναφέρεται ακόμα πιο πάνω για τα ποσοστά, τι θα κάνατε σε περίπτωση που ως δεδομένα είχατε τα εξής:

 

1) εχω άδεια του 68 όπου αναφέρει μόνο ολική επιφάνεια ορόφων 1080 τμ (6 όροφοι) χωρίς το υπόγειο προφανώς (κάλυψη 185 σε οικόπεδο 220)

2) στο συμβόλαιο αναφέρει οτι ο ιδιοκτήτης έχει μια αποθήκη στο υπόγειο 68 τμ με ποσοστό 2,2% που περιλαμβάνει κοινόχρηστους και κοινοκτητα...

 

Προφανώς αυτο το 2,2 δεν αντιστοιχεί σε αναλογικό ποσοστό επι του όλου κτίσματος αλλιώς θα έπρεπε να εχω περίπου 3500τμ δόμηση και ΣΔ περίπου 14!!

 

Απο τη στιγμή που εχω όμως αυτά τα δεδομένα, πως θα βγάλω τον συντελεστή για να υπολογισω την υπέρβαση δόμησης;;;;;

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αδεια του 1997 με εξαντληση σδ =2.40.εκανα τακτοποιηση στον 4014  για τις υπερβασεις συγκρινοντας με τα της αδειας και τα αντιστοιχουντα ποσοστα συνιδιοκτησιας.ομως το 2001 αλλαξαν  οι οροι δομησης και ο σδ εγινε 0.8.τωρα με τον 4178 τι θα γινει?θα ξαναυπολογισω προστιμα με αναφορα στους δυσμενεστερους ορους που ισχυουν σημερα και οχι της αδειας?τα προστιμα θα εκτοξευτουν και η δηλωση ειναι σε προσωρινη υπαγωγη.ειναι δυνατοοοοον?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . Δηλώνω στο σύστημα 1 φύλλο για αυθαιρεσία με κατηγορία 3 , 3 φύλλα για αυθαιρεσίες με Κατηγορια 4 (γιατί όλες  οι παραβάσεις είναι <40% του ΣΔ της αδείας και καμιά μέσα στο προκήπιο) και συντελεστή προσαύξησης στην υπέρβαση δόμησης 100-200% (1,6) (λόγω ποσοστού συνιδιοκτησίας) και ένα φύλλο με λοιπή πολεοδομική παράβαση και κατηγορία 4 (με αναλυτικό) .Οταν κάνω υποβολή , μου βγάζει το εξής : t.gif

Η δήλωση δεν πληροί τα παρακάτω κριτήρια και δεν μπορεί να υποβληθεί:

- ΦΚ: Στην επιλογή "ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4" δεν επιτρέπεται υπέρβαση δόμησης-κάλυψης > 40% και υπέρβαση ύψους > 20% καθώς και παραβίαση προκηπίου.

 

Εκανα αρκέτες δοκιμές συνδιασμών , βγάζοντας και βάζοντας διάφορα, και μόνο όταν αλλάζω τον συντελεστή προσαύξησης σε <50% το προχωραει.

Θεωρώ ότι πρέπει το ΤΕΕ να το διορθώσει.Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα κόπο και στείλ' τους ένα mail στο ΤΕΕ. ...όπως διαβάζω την περίπτωσή σου μάλλον είναι λάθος του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ένα θέμα που πολύ συζητήθηκε στον 4014.

 

Επιτρεπόμενη δόμηση: 100 τ.μ. 

 

Υπερβάσεις:

1.) Προσθήκη κατ' επέκταση 40 τ.μ. 1 Φ.Κ. με υπέρβαση <50%  

2.) Προσθήκη καθ' ύψος 40 τ.μ. 1 Φ.Κ. με υπέρβαση <50%

3.) Προσθήκη κατ' επέκταση εντός Δ 40 τ.μ. 1 Φ.Κ. με υπέρβαση <50%

 

βλ. 18 2&3.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . Δηλώνω στο σύστημα 1 φύλλο για αυθαιρεσία με κατηγορία 3 , 3 φύλλα για αυθαιρεσίες με Κατηγορια 4 (γιατί όλες  οι παραβάσεις είναι <40% του ΣΔ της αδείας και καμιά μέσα στο προκήπιο) και συντελεστή προσαύξησης στην υπέρβαση δόμησης 100-200% (1,6) (λόγω ποσοστού συνιδιοκτησίας) και ένα φύλλο με λοιπή πολεοδομική παράβαση και κατηγορία 4 (με αναλυτικό) .Οταν κάνω υποβολή , μου βγάζει το εξής : t.gif

Η δήλωση δεν πληροί τα παρακάτω κριτήρια και δεν μπορεί να υποβληθεί:

- ΦΚ: Στην επιλογή "ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4" δεν επιτρέπεται υπέρβαση δόμησης-κάλυψης > 40% και υπέρβαση ύψους > 20% καθώς και παραβίαση προκηπίου.

 

Εκανα αρκέτες δοκιμές συνδιασμών , βγάζοντας και βάζοντας διάφορα, και μόνο όταν αλλάζω τον συντελεστή προσαύξησης σε <50% το προχωραει.

Θεωρώ ότι πρέπει το ΤΕΕ να το διορθώσει.Καμιά ιδέα;

 

 

Αλλά για την υπέρβαση δόμησης που ρωτάς και τον συντελεστή μας ενδιαφέρουν αυθαίρετα/ επιτρεπόμενα ιδιοκτησίας

 

Στον παρονομαστή δε θα βάλεις τα επιτρεπόμενα της άδειας όλου του ακινήτου αλλά θα βάλεις τα επιτρεπόμενα της ιδιοκτησίας σου.

Από τη στιγμή που βγάζεις ποσοστό ΥΔ>40% (50% καταλαβαίνει αυτό) πως θα σου το προχωρήσει.

 

Δεν κατάλαβα κάτι καλά από αυτό που περιγράφεις;

Link to comment
Share on other sites

@ ssouanis - 109

 Πιστεύω πως είναι 2 διαφορετικά πράγματα που ισχύουν συγχρόνως.

1) για τον υπολογισμό της κατηγορίας 4 στον παρανομαστή βάζω τον ΣΔ της αδείας και έτσι προκύπτει < 40%

2) (τώρα αφού έχω επιλέξει την κατηγορία 4) για τον υπολογισμό του συντελεστή προσαύξησης ΣΔ , στον παρονομαστή βάζω το ποσοστό συνιδιοκτησίας των επιτρεπομένων του οικοπέδου (100-200%)

Θεωρώ ότι το σύστημα βλέπει το 100-200% και κάνει έλεγχο για την κατηγορία .

Εστειλα mail και περιμένω νεώτερα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.