Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Συντελεστές (για τον υπολογισμό προστίμων)


Recommended Posts

Γ. Στο παράδειγμα του Θοδωρή γιατί τα επιτρεπόμενα μεγέθη (δόμηση) είναι μηδέν; Αυτό σημαίνει απαγόρευση δόμησης.

Κατ’ εφαρμογή της διάταξης «σε περίπτωση συγκυριότητας ακινήτου με το μέρος των επιτρεπομένων μεγεθών που αναλογεί στο ποσοστό συνιδιοκτησίας της οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας εκάστου συγκυρίου» εφόσον η υπέρβαση έχει γίνει σε κοινόκτοικο χώρο (συγκυριότητα) έστω και με αποκλειστική χρήση το άθροισμα των ποσοστών είναι 100% (νομίζω πως υπάρχει σχετική αναφορά στην εγκύκλιο αλλά δε την έχω βρει ακόμη).

Κατ’ αναλογία οι υπερβάσεις σε τμήματα αποκλειστικής χρήσης καθέτων θα υπολογίζονται με το σύνολο της επιτρεπόμενης έστω και αν η αίτηση γίνεται χωρίς την συναίνεση των υπολοίπων.  Παρακαλώ τις απόψεις σας όπως επίσης και για το παρακάτω:

Νομίζω ότι στην εκδήλωση του ΤΕΕ ΤΚΜ ειπώθηκε το εξής:

ότι βρίσκεται σε κοινόχρηστο (επομένως σε κοινόκτητο) πηγαίνει με το σύνολο.

Το έχει γράψει κάποιος συνάδελφος.

 

Καθ' όμοιο τρόπο,

ένας χώρος αποκλειστικής χρήσης,

συνεχίζει να είναι κοινόκτητος.

Δε βρίσκω άλλον τρόπο από το να πάει με το σύνολο.

 

Γνώμη μου είναι να περιμένουμε την εβδομάδα που έρχεται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγνώμη όταν έλεγα το Γ εννοούσα μετά το Γ... Το ερώτημα με τις δύο οριζόντιες. (Πρέπει να κάνω διάλειμμα και θα το κάνω με την Εθνική). 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Οριζόντια (ισόγειο διαμέρισμα) με 135% στο οικόπεδο και αποθήκη με 20% στο οικόπεδο, λειτουργική συνένωση (και κατά το συμβόλαιο, που περιγράφει την εσωτερική κλίμακα) το οποίο μετετράπη σε κατοικία.

Η υπέρβαση υπολογίζεται σε σύγκριση με το 20% ή το 155%

α) Στην περίπτωση που γίνεται ρύθμιση μόνο για το υπόγειο.

β) Στην περίπτωση που ρυθμίζεται και ένας πρόβολος στο διαμέρισμα.

Θυμίζω την 11§1: κατ’ επιλογή του ιδιοκτήτη, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων είτε με περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί αντικείμενο μεταβίβασης.

Είμαι υπέρ αυτού που σκέφτεσαι.

δλδ κοινή δήλωση με 135+20 χιλιοστά.

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος λέει ότι, για την κατάταξη σε κατηγορία κοιτάμε ολόκληρο το ακίνητο!!!!!

Η εγκύκλιος αυθαίρετα και χωρίς ισχυρή νομική βάση, το μετατρέπει αυτό και το ερμηνεύει ότι, για την κατάταξη κοιτάμε τη μεμονωμένη οριζόντια ιδιοκτησία.

Η εφαρμογή του ΤΕΕ αυθαίρετα (μετά από εντολή του υπουργείου - έτσι λένε) ακολουθεί "μαλακωδώς" όμως την οδηγία της εγκυκλίου.

 

Κι επειδή βαριούνται να το φτιάξουν προγραμματιστικά ακολουθούν αλλ' αντί ΄'αλλων!!!!!!!!!!!

 

Π.χ. αν η οριζόντια έχει υπέρβαση συντελεστή δόμησης 47% θα το πάρει ως κατηγορία 4, που είναι λάθος και με ό,τι λέει η εγκύκλιος!!!!

 

Είναι σαν να μας φοράνε "...χειροπέδες"!!!!!

 

Διαφωνω. 

Η λεξη "ακινητο" στα νομικα (δεν ειμαι δικηγορος αλλα ετσι μου ειπαν) συμπεριλαμβανει και την οριζοντια ιδιοκτησια.

Μια οριζοντια ιδιοκτησια ειναι ΚΙ ΑΥΤΗ ακινητο.

Εγω δεν βλεπω καμια ασαφεια ως προς το οτι εξεταζουμε     (μ2 αυθαιρεσιας) /   (μ2 συνολικης δομησης πολυκατοικιας)*(χιλιοστα οριζ.ιδιοκτησιας μας)

 

Εκει που βλεπω ασαφεια ειναι στα εξης σημεια:

1) Χιλιοστα οριζ. ιδιοκτησιας μας ειναι αυτα που λεει ο Πινακας χιλιοστων ή αυτα που προκυπτουν απο τα μ2 ιδιοκτησιας μας / μ2 συνολικης δομησης πολυκατοικιας? (προφανως το 1ο για μενα...)

2) Για να μπουμε στην 5 κατηγορια πρεπει να παραβαινουμε ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και 40%δομησης ΚΑΙ 40% καλυψης ΚΑΙ 20% υψους ή αρκει ενα απο τα 3?

 

Επισης υπαρχουν κι'αλλα θεματα.

πχ. στον 4014 οταν ενα διαμερισμα σε εσοχη εβγαινε πχ. 1μ προς το μπαλκονι και αυτο οδηγουσε σε παραβαση του ΙΔΕΑΤΟΥ ΣΤΕΡΕΟΥ, τοτε λεγαμε οτι εχουμε ΥΔΚΧ + Υ.Υ.

Ποση Υ.Υ?   Λεγαμε πχ.  2,70/22  (το υψος του διαμερισματος μας προς το υψος της πολυκατοικιας χοντρικα)

Τωρα στον 4178 τι θα πουμε?????    2,70 / 22*χιλιοστα ?!!!!!!!! (εννοειται οτι κατι τετοιο δεν προκειται να βγει ΠΟΤΕ κατω απο 20%...)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

 

2) Για να μπουμε στην 5 κατηγορια πρεπει να παραβαινουμε ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και 40%δομησης ΚΑΙ 40% καλυψης ΚΑΙ 20% υψους ή αρκει ενα απο τα 3?

 

 

αυτό διευκρινίστηκε (σελίδα 9 παρ 33-τελευταίο εδάφιο)

τα ποσοστά υπέρβασης  δεν είναι απαραίτητο να συντρέχουν αθροιστικά για όλα τα μεγέθη

Link to comment
Share on other sites

αυτό διευκρινίστηκε (σελίδα 9 παρ 33-τελευταίο εδάφιο)

τα ποσοστά υπέρβασης  δεν είναι απαραίτητο να συντρέχουν αθροιστικά για όλα τα μεγέθη

 

Δηλαδη εστω σε 1 απο τα 3 πολεοδομικα μεγεθη να εχω υπερβει τα ορια του 40% και 20%, πρεπει να μπω υποχρεωτικα στην Κατηγορια 5........

Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα καλύτερα την σελίδα 9 παρ33- τελευταίο εδάφιο. Αναφέρεται στην κατηγορία 4 και όχι στην 5. Δηλαδή για την κατηγορία 4 δεν είναι απαραίτητο να συντρέχουν αθροιστικά όλα τα μεγέθη δηλαδή ή <40% στην δόμηση, ή  <20% στο ύψος, σε αντίθεση με τον νόμο που λέει και <40% στην δόμηση και <20% στο ύψος για κατηγορία 4. Τι καταλαβαίνει κανείς;

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

"τα ποσοστά υπέρβασης  δεν είναι απαραίτητο να συντρέχουν αθροιστικά για όλα τα μεγέθη προκειμένου η υπαγωγή να γίνει στην συγκεκριμένη κατηγορία (4)"

Άρα, έχω την εντύπωση πως σύμφωνα με την εγκύκλιο - ο νόμος τα λέει αλλιώς - αν έστω και σε ένα μεγεθος ΔΕΝ έχεις υπερβει το όριο, τότε μένεις κατηγορία 4.

EDIT: Με πρόλαβε ο φίλος jja παραπάνω με τον οποίο και συμφωνώ, το ίδιο μου φαινεται πως εννοεί κι ο ΚΑΝΑ (την καλησπέρα μου σύντεκνε!!!)

Edited by Makiaveli
Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο:  

Για να βρω αν ειμαι κατηγορια 4 ή 5  εχω σημειο αναφορας το 40%, ενω για να βρω τι συντελεστη επιβαρυνσης εχω εξακολουθει να ειναι σημειο αναφορας το γνωστο 50% κλπ?  (για την υπερβαση δομησης μιλαω)

Σας φαινεται λογικο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.