Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Συντελεστές (για τον υπολογισμό προστίμων)


Recommended Posts

Ευχαριστώ,

μήπως μπορείς να μου πεις, που ακριβώς το αναγράφει ο Νόμος αυτό;

Το λέει στην εγκύκλιο 44, εδάφιο 33, παρ. 2α.

 

Σκοπός της διάταξης είναι, ανεξαρτήτως εάν το οικόπεδο/γήπεδο όπου βρίσκεται η

αυθαίρετη κατασκευή είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, να συγκρίνονται τα πολεοδομικά μεγέθη

του αθροίσματος των επιφανειών των αυθαιρέτων κατασκευών...........

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

- Καλυψη νομιμου κτιριου = 600μ2

- Επιπλεον καλυψη αυθαιρετης κατασκευης  =  260μ2

- Επιτρεπομενη σημερα ΚΑΛΥΨΗ = 660μ2

 

Ερωτηση:  Μπορω να κανω 2 φυλλα καταγραφης, εκ των οποιων:

1ο φυλλο = 60μ2 με ΥΔΚΧ και οχι ΥΚ

2ο φυλλο = 200μ2 με ΥΔΚΧ και ΥΚ  (ποσοστο ΥΚ = 860/660 = 30%)

 

ή εφοσον συνολικα εχει %ΥΚ>20% πρεπει να βαλω σε ολα τα φυλλα καταγραφης Υ.Κ?

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι θες να βρεις το ποσοστό υπέρβασης...

 

Με βάση τα δεδομένα που δίνεις (δεν αναγράφεις την επιτρεπόμενη σημερινή δόμηση) για να βρεις το ποσοστό υπέρβασης κάλυψης διαιρείς την υπέρβαση με την σημερινή επιτρεπόμενη, ήτοι:

 

260/660 = 39,39%. Η πράξη την οποία κάνεις δεν ξέρω τι αφορά αλλά το ποσοστό είναι 130% νομίζω και όχι 30% που λες...

 

Με βάση τα παραπάνω νομίζω ότι σε καλύπτει 1 φύλλο καταγραφής με την αντίστοιχη υπέρβαση δόμησης όμως...

Link to comment
Share on other sites

H σημερινη επιτρεπομενη δομηση = 3.100μ2

Σημειωση:  Δεν εχω διαγραμμα καλυψης αδειας. "Παταω" πανω σε ενα νομιμως υφισταμενο (ως προ του 1955) τμημα κτιριου το οποιο εχει καλυψη (η οποια συμπιπτει με την επιφανεια του σε μ2) = 600μ2

 

Θελω να βρω το %Υ.Καλυψης.

Το ερωτημα μου ειναι αν πρεπει να κανω 260/660 ή 200/660 

Link to comment
Share on other sites

2 Φ.Κ:

1ο φυλλο = 60μ2 με ΥΔΚΧ και οχι ΥΚ

2ο φυλλο = 200μ2 με ΥΔΚΧ και ΥΚ  (ποσοστο ΥΚ = 200/660 = 30%) ΥΚ>20%

 

Κάποιος για το #850 ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως συνάδελφοι διαφωνώ.
1Φ.Κ =260m2 με ΥΔ & ΥΚ και ποσοστό 260/660.
Το που έχεις ΥΔ και ΥΚ το συγκρίνεις ΠΑΝΤΑ σε σχέση ΜΕΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ και όχι τι ενδεχομένως επιτρεπόταν τότε ή τώρα κ.λ.π.Μόνος σου το έγραψες παραπάνω έχεις 260m2 αυθαίρετη κάλυψη.
Εγώ για να μην μπερδεύομαι κάνω πάντα το εξής:Στα καινούρια σχέδια που φτιάχνω,κάνω και 2 περιγράμματα,ένα με την εγκεκριμένη δόμηση της συγκεκριμένςη στάθμης και ένα με τη συνολική εγκεκριμένη κάλυψη.Ό,τι είναι εκτός του 1ου περιγράμματος και εντός του 2ου,είναι ΥΔ,ότι είναι εκτός και των 2 περιγραμμάτων είναι ΥΔ & ΥΚ.
 

Link to comment
Share on other sites

Οπως το εγραψα ("επιπλεον καλυψη αυθαιρετης κατασκευης"), οντως μπερδευει.

Εννοουσα οτι το ΕΜΒΑΔΟΝ της αυθαιρετης κατασκευης ειναι 260μ2 και εχει και καλυψη 260μ2  (δηλαδη δεν εχω δομηση σε παραπανω απο 1 οροφους....αυτο ηθελα να τονισω).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα, μία ερώτηση. Έχω χώρο συνολικά 40 τ.μ με ΥΔ και ΥΚ τα οποία όμως γίνονται 3 ΦΚ. Συμφωνώ ότι και στα 3 ΦΚ Ποσοστό ΥΔ θα πάρω από το άθροισμα των τετραγωνικών και θα είναι το ίδιο και στα 3 ΦΚ.

 

Όμως, την ΥΚ θα την υπολογίσω ανά ΦΚ ή πάλι Συνολικά???

 

 Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα και χρόνια πολλά...

Σε διώροφο κτίριο κατοικιών το υπόγειο έχει αλλάξει χρήση (από αποθήκες και θέσεις παρκινγκ έχει μετατραπεί σε κατοικίες με ταυτόχρονη επέκταση του εκτός νόμιμου περιγράμματος. Το οικόπεδο είναι αρκετά επικλινές με αποτέλεσμα η πίσω μεριά του να είναι όλη υπό του φυσικά (βάση άδειας) διαμορφωμένου εδάφους ενώ η μπροστά πλευρά να είναι όλη πάνω από το έδαφος. Στην άδεια δεν έχει μετρήσει στο σδ και στη σύσταση έχουν δοθεί συνολικά στις 4 οριζόντιες ιδιοκτησίες του υπογείου (2 παρκινγκ και 2 αποθήκες από 2 και 4 χιλιοστά αντίστοιχα).

 

Μαύρο το νόμιμο περίγραμμα υπογείου.

Κόκκινο η υφιστάμενη κατάσταση

Μωβ το οικόπεδο

Η πάνω πλευρά είναι αυτή που βρίσκεται υπό του εδάφους. Το δάπεδο του υπογείου βρίσκεται εκεί που προβλέπεται από την άδεια

Ερωτήματα - επιβεβαιώσεις:

1. Εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής για το τμήμα που έχει αλλάξει χρήση?

2. Εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής για τις επεκτάσεις εκτός νόμιμου περιγράμματος οι οποίες θεωρούνται κατά ΓΟΚ υπόγειες (1,50μ κτλ)?

3. Για τις επιφάνειες που δεν πληρούνται οι όροι υπογείου κατά ΓΟΚ εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής μιας και έχουν ως δάπεδο αυτό που προβλέπονταν από την άδεια?

4. Για την εύρεση των συντελεστών υπέρβασης υφίσταται δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί ο λόγος των τετραγωνικών αντί του λόγου των χιλιοστών για τα αναλογούντα στο σδ ή δεν μπορεί αυτό να γίνει μιας και βάση αδείας δεν έχουν μετρήσει αυτές οι επιφάνειες στο σδ ? Θεωρούνται επιφάνειες που προσαυξάνουν το συντελεστή δόμησης. Ποια η γνώμη σας για το κλάσμα του ποσοστού υπέρβασης τελικά??? 

5. Συμφέρει να εξεταστεί το κτίριο εν όλο μιας και υπάρχουν δύο ακόμα οριζόντιες ιδιοκτησίες (ισόγειο και 1ος)οι οποίες έχουν κάποιες μικροαυθαιρεσίες, ούτως ώστε να μειωθούν οι συντελεστές υπέρβασης μιας και τότε θα χρησιμοποιηθεί το όλον του σδ?


 
 
post-69835-0-56921400-1419873147_thumb.png
 
Edited by Chris Fragkos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.