Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Συντελεστές (για τον υπολογισμό προστίμων)


Recommended Posts

Αφού λες ότι καλύπτεις όλο το προκήπιο πως γίνεται να σπάσεις την υπέρβαση σε 2 μέρη; εκτός και αν έχεις υποχώρηση για κάποιο λόγο από την οικοδομική γραμμή.

 

Εκτός πάλι αν δεν το κατάλαβα εγώ σωστά...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στο σύνολο η κατασκευή καλύπτει όλο το προκήπιο, σωστά κατάλαβες

 

σκεφτόμουν αν υπήρχε δυνατότητα (χωρίς να το χω διαβάσει κάπου), αν το έσπαγα σε δύο φύλλα καταγραφής 1. >20% & 2.<20%  διότι απ τα 3μ που είναι το προκήπιο, το 0,60μ δεν είναι άνω του 20%  

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά σε παρόμοια ερώτηση που έχει τεθεί παλαιότερα όσον αφορά την ίδια αντιμετώπιση για το Δ οι τοποθετήσεις των περισσότερων συναδέλφων ήταν ότι κάτι τέτοιο δεν είναι σωστό.

 

Προσωπικά αν 'μπαίνεις' μέσα στο προκήπιο κατά 0,60μ έχει υπέρβαση πρασίας ίση με 0,60/3 (αν όντως το προκήπιο είναι 3,00 μ).

Link to comment
Share on other sites

όχι καλύπτω όλο το προκήπιο (3μ προκήπιο)

 

καταλαβαίνω την απάντηση σου ότι δεν είναι σωστή η διάσπαση, πρέπει να γίνει ένα φύλλο, ok ευχαριστώ

 

 

υγ αυτό που σκεφτόμουν είναι : 3μ προκήπιο , οι πρώτοι 60πόντου είναι εντός του <20%, άρα υπολογίζω ένα φύλλο καταγραφής με <20%, και τα υπόλοιπα (2,40μ) τα βάζω >20% 

Link to comment
Share on other sites

Άρα ουσιαστικά έχεις υπέρβαση >20 % στην πρασιά γιατί κολλάς. Προσωπικά δεν θα το έκανα έτσι όπως περιγράφεις εκτός αν όντως έχεις τμήμα εκτός προκηπίου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε οικόπεδο μή άρτιο και μή οικοδομήσιμο έχω στην μία του πλευρά κατοικία προυφιστάμενη του έτους 1955 (χωρίς Οικοδομική Αδεια) και σε απόσταση 10 περίπου μέτρων απο αυτήν έχω κατάστημα-ταβέρνα επίσης χωρίς οικοδομική άδεια (Αυθαίρετα κτίσματα και τα δύο). Στο κουτάκι της Οικ.Αδ. τι βάζω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε οικόπεδο μή άρτιο και μή οικοδομήσιμο έχω στην μία του πλευρά κατοικία προυφιστάμενη του έτους 1955 (χωρίς Οικοδομική Αδεια) και σε απόσταση 10 περίπου μέτρων απο αυτήν έχω κατάστημα-ταβέρνα επίσης χωρίς οικοδομική άδεια (Αυθαίρετα κτίσματα και τα δύο). Στο κουτάκι της Οικ.Αδ. τι βάζω?

με Οικοδομική Αδεια

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παρακάλω γιατί έχω μια περίπτωση που με έχει μπερδέψει. 

Σε κτίριο του 1979 στην άδεια φαίνεται δώμα 15 τμ ως αποθήκη. Στην πράξη γίνεται κατοικία 120 τμ (κανονικά με συμβόλαιο που την περιγράφει και τις δίνει 5/1000 ) . Επιπλέον το περίγραμμα της δεν συμπίπτει πουθενά με τα 15τμ που υπήρχαν στην άδεια για το δώμα. Θεωρώ ότι την βάζω ολόκληρη αυθαίρετη λοιπόν. Πως θα υπολογίσω συντελεστές; Το οικόπεδο είναι 1162 τμ και σήμερα ο συντελεστής δόμησης είναι 4,2 . Αν το πάω με χιλιοστά έχω 1162*4,2/0,005 = 24,40 τμ δηλαδή >200% . Είναι σωστό αυτό; Υπάρχει κάποιος άλλος ευνοϊκότερος(και σύννομος) τρόπος υπολογισμού διότι έτσι εκτοξεύεται το πρόστιμο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.