Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Συντελεστές (για τον υπολογισμό προστίμων)


Recommended Posts

α) Όχι δεν βάζεις υπέρβαση δόμησης (έτσι και αλλιώς δεν παίζει ρόλο)

 

β) Πως πήρε σήμα ΕΟΤ χωρίς αλλαγή χρήσης ? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

akis73

μεταφέρω το ερώτημά σου εδώ για καλύτερη εποπτεία

(...)

Κτίσμα στον πίσω ακάλυπτο χώρο της οικοδομής. Αποτελείται από ισόγειο 19 τμ και υπόγειο 80 τμ.

-Θα πρέπει να υπολογιστεί ένας ενιαίος συντελεστής υπέρβασης και να μπει στα φύλλα καταγραφής; Δηλαδή τα 19 + 80 τμ; Μήπως υπάρχει πρόβλημα επειδή τα 19 τμ ανήκουν σε κύριο χώρο και τα 80 σε βοηθητικό; (δε βλέπω άλλη λύση πέραν αυτής του να βάλεις στο παρανομαστή τον σημερινό επιτρεπόμενο ΣΔ σε τ.μ του οικοπέδου. Αριθμητής το σύνολο 99 τ.μ, όπως ορθά αναφέρεις)

- Οι παραπάνω χώροι δεν έχουν συμπεριληφθεί σε καμία σύσταση, ούτε παρακολούθημα, δηλ. δεν έχουν χιλιοστά. Άρα για να βρω τους συντελεστές θα διαρέσω απλά με τα επιτροπόμενα σήμερα χωρίς να πολ/σω με κάποιο ποσοστό;

- Το υπόγειο είναι εκτός νομίμου περιγράμματος, και κολλητά με το όριο. Λογικά έχω και υπέρβασης κάλυψης και παραβίαση Δ; (συμφωνώ)

Καλημέρα σε όλους.Εμένα απο την παραπανω ερωτο-απαντηση μου δημιουργηθηκαν περισσοτερες αποριες :

Εχουμε και λεμε....Πρεπει νομιζω καταρχην να αποσαφηνιστει για τι είδους οικοδομη μιλαμε. Μονοκατοικια ή Πολυκατοικία? Υπάρχει ΣΟ ή ΣΚ?

Σε ποιον είναι χρεωμένη ή σε ποιόν θα χρεωθει τελοσπαντων η αυθαιρεσία?Σε ένα ιδιοκτητη ή στο συνολο των ιδιοκτητών ?

Σε αυτο μου έχει δημιουργηθει η απορια εάν όντως συναντησουμε περίπτωση αυθαιρετου κτίσματος με οποιαδηποτε χρηση , εκτος νομιμου περιγραμματος σε Πολυκατοικία όπου υπαρχει Σ.Ο.Ι ,το οποίο αυθαίρετο ανήκει σε καποιον εκ των συνιδιοκτητων , τοτε δεν θα πρέπει να εξετασουμε τους συν/ες υπερβασης με βάση τα χιλιοστα ή το ποσοστο δομησης επι του οικοπέδου που θα αντιστοιχουσε στη συγκεκριμένη Ο.Ι ?? Εαν γνωρίζει καποιος συναδελφος ας βοηθησει...

Επισης εάν το υπογειο δεν προσαυξάνει το ΣΔ συμφωνα με τα οριζόμενα στα αρθρα 11παρ6θ και 17παρ6β του ΝΟΚ και κατ επέκταση ούτε το ΣΚ Τότε δεν το υπολογιζεις καθόλου στις υπερβασεις.Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

α) Όχι δεν βάζεις υπέρβαση δόμησης (έτσι και αλλιώς δεν παίζει ρόλο)

 

β) Πως πήρε σήμα ΕΟΤ χωρίς αλλαγή χρήσης ? 

Πήρε διότι ο εοτ δεν ζητούσε αλλαγή χρήσης. Όπως και τα περισσότερα δεν έχουν αλλαγή χρήσης.

Επίσης, στο β) ερώτημά μου, την χρήση τουρισμό την βάζω γενικά, σε κτίρια κατοικίας βάση της οικοδομικής άδειας, τα οποία λειτουργούν σαν τουριστικά?

Δηλ. άδεια κατοικίας η οποία πάλι έχει ε.ο.τ , επιλέγω χρήση τουρισμό? Ευχαριστώ πολύ!

Edited by fenia30
Link to comment
Share on other sites

Το είδος χρήσης "Τουριστικές εγκαταστάσεις" θα την βάλεις αν έτσι έχει εκδοθεί η άδεια 

 

Αν η "αυθαίρετη" χρήση σου είναι τουριστικές επιπλωμένες κατοικίες τότε υπάρχει ένα θέμα αν θα βάλεις αλλαγή χρήσης ή όχι (δεν είναι σαφές)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ. Στην πολεοδομία εδώ έχουν αντίθετη άποψη, οτι εφόσον έχουμε εοτ βάζουμε τουρισμός..., το γράφει κάπου ξεκάθαρα ο νόμος αυτό για την επικρατούσα χρήση?

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση είναι αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια (δες παραδ. εγκ 4 (38) )και πας με αναλυτικό 

μόνο για τα καθ'υπέρβαση της αδείας θα βάλεις και ΥΔΚΧ και Αλλαγή χρήσης

Link to comment
Share on other sites

μόνο για τα καθ'υπέρβαση της αδείας θα βάλεις και ΥΔΚΧ και Αλλαγή χρήσης

 

Δεν μπαίνει συντελεστής αλλαγής χρήσης.

Τα καθ'υπέρβαση παίρνουν την χρήση που έχουν (π.χ. υπηρεσίες ή κατοικία) και έχουν ΥΔΚΧ καλυψης και δόμησης.

Συντελεστής αλλαγής χρήσης θα έμπαινε αν η νέα χρήση είχε ειδικούς όρους δόμησης που είχαν εξαντληθεί (19.5) 

 

Αν είναι τουριστικές επιπλωμένες κατοικίες (παραμένει δηλ. η χρήση της κατοικίας) δεν χρειάζεται μετατροπή.

Αν είναι οτιδήποτε άλλο τουριστικό μπαίνει όπως πρότεινε ο συνάδελφος αναλυτικός για την αλλαγή χρήσης από κ.χ. σε κ.χ.

Link to comment
Share on other sites

Για τον υπολογισμό του ποσοστού υπέρβασης δόμησης ή κάλυψης δεν λαμβάνουμε υπόψη ΗΜΧ, στέγαστρα και ότι πάει με αναλυτικό. Σωστά; Και ο νόμος θεωρεί ότι οι αυθαιρεσίες αυτής της κατηγορίας δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου.

 

Σε περίπτωση αποθήκης κατηγορίας 3 (που έν τέλει είναι επιφάνεια) την αθροίζουμε στα τετραγωνικά αυθαιρεσίας για να βγάλουμε τον συντελεστή ή όχι; Εγώ θα έλεγα όχι εφόσον και ο νόμος την θεωρεί ξεχωριστή κατηγορία.....

 

Πιθανόν να έχει απαντηθεί αλλά από όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι σχετικό

Edited by don chiero
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

 

σε οικόπεδο υπάρχουν δύο κτήρια και ένα ενιαίο υπόγειο parking.

 

Υπάρχει φυσικά σύσταση οριζοντιου και κάθετη μεταξύ των δύο κτηρίων.

 

Αναφέρεται κάθε τμήμα στο οικόπεδο (κτήρια α και 2, υπόγειο parking) ως ξεχωριστά τμήματα.

 

Τα χιλιοστά στον πίνακα ποσοστών αναφέρονται στο σύνολο του οικοπέδου για κάθε οριζόντια ιδιοκτησία των 2 κτηρίων και των θέσεων στάθμευσης στο υπόγειο

οι οποίες και αυτές έχουν χιλιοστά ιδιοκτησίας.

 

Θέλω να τακτοποιήσω για πελάτη κλείσιμο τμήματος του υπογείου σε αποθηκη. Πέρα από το εμβαδό των 2 ΘΣ έχει πάρει και χώρο απο τους διαδρομους του υπογειου παρκινγκ.

 

Στον κανονισμό κάθε τμήμα αναφέρει ότι έχει δική του συνέλευση (αλλά αναφέρει ότι οι αποφάσεις παίρνονταί με απλή πλειοψηφία).

 

Μπορώ εάν έχω το 51% των χιλιοστών ιδιοκτησίας που απαρτίζουν το υπόγειο παρκινγκ να τακτοποιήσω;

 

Δλδ ΝΑ ΑΝΑΓΑΓΩ τα ποσοστα επί του οικοπεδου σε ποσοστά επί του συνόλου του υπογείου και να εχω ετσι το 51% του συνολου στο υπόγειο;

 

Και αν ναι, οι συντελεστες και η κατηγορια με ποια χιλιοστα θα υπολογιστουν;

Βαση του συνολου ή βαση του υπογείου;

 

 

Αριθμοί:

 

Επιτρεπόμενη δόμηση: 3287,04 τμ

Καθαρά μετρα απο πινακα δομημενα οικοπεδου: 2407,6

Χιλιοστά επί του οικοπέδου: 2,0625

Υπέρβαση δόμησης: 23,58 τμ

Χιλιοστά στο σύνολο του υπογείου χωρου σταθμευσης: 106,65

Μετρα ιδιοκτησιας προ αυθαιρεσιών: 33,75

Εμβαδό χώρου στάθμευσης: 991,37 τμ

Καθαρά μέτρα υπογείου: 259,28 τμ

 

 

1η περίπτωση: Υπολογίζω με χιλιοστά οικοπέδου

 

(2,0625/1000) * 3287,04 = 6,78 τμ και άρα ΥΔ= 23,58 / 6,78= 347 %   >200% --> 1,9

 

2η περίπτωση: Υπολογίζω με ποσοστό δόμησης στα καθαρα του οικοπεδου

 

33,75 / 2407,6 = 14 χιλιοστά κι άρα (14/1000)*3287,04 = 46,02 τμ κι άρα ΥΔ= 23,58 /46,02 = 51 %  > 50% --> 1,3

 

3η περίπτωση: Υπολογίζω με χιλιοστά μόνο του υπόγειου χώρου στάθμευσης

 

(106,65/1000)*991,37=105,73 τμ κι άρα ΥΔ = 23,58 / 105,72 = 22%  < 50% --> 1,0

 

4η περίπτωση: Υπολογίζω με ποσοστό δόμησης στα καθαρά του υπογείου:

 

33,75 / 259,28 = 130 χιλιοστά κι άρα (130/1000)*991,37=128,88 τμ κι άρα ΥΔ = 23,58 / 128,88 =20% <50% --> 1,0

 

 

 

υγ. Επειδή τμήμα του χωρου σταθμευσης κολλούσε στο υπόγειο στο όριο, λόγω parking τώρα που θα ειναι αποθηκη θα έχει και παράβαση Δ;

Αν είναι πρόεκταση διπλανής αποθήκης, θελει και διαμερισμάτωση;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.