Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Συντελεστές (για τον υπολογισμό προστίμων)


Recommended Posts

Μπερδεύεσαι χωρίς λόγο.

Οι οικισμοί δεν είναι απαραίτητο να διαθέτουν ρυμοτομικό. Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν έχουν. Εκτός σχεδίου και εκτός οικισμού περιοχή βάζεις συντ. 1.7. Εντός σχεδίου και εντός οικισμού (ανεξάρτητα αν ο οικισμός έχει ρυμοτομικό ή όχι) βάζεις 1.

Ο νομοθέτης θέλησε να επιβαρύνει περισσότερο τις αυθαιρεσίες που έγιναν σε περιοχές εκτός οικισμών και εκτός σχεδίου, θεωρώντας ως δυσμενή την άναρχη δόμηση και τον κατακερματισμό της γης. Νομίζω αυτό θα ήταν και το σκεπτικό. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Μήπως ξερει κανεις οταν υπάρχουν αιθαίρετα τμήματα του κτιρίου που εχουν δηλωθει με τον Ν3843, αυτα τα προσθετεις στα τ.μ. αυθαιρετων που καταγραφονται με τον Ν. 4178 για τον υπολογισμο του ποσοστού υπερβασης δομησης?

Link to comment
Share on other sites

Αφού τα έχεις ρυθμίσει και η διαδικασία έχει περαιωθεί πως τα θεωρείς αυθαίρετα?

Αν συμφέρει το πρόστιμο μπορείς να εντάξεις εκ νέου ρυθμισμένο χώρο με ν. 3843 και να συμψηφίσεις το πρόστιμο.

Αν όχι, το αφήνεις ως έχει και δεν θεωρείς το χώρο αυτό ως αυθαίρετο.

Τονίζω ξανά, ότι οι ρυθμισμένοι χώροι συμμετέχουν μόνο στον προσδιορισμό της κατηγορίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επιλεκτική τακτοποίηση με τον ν.4178/13

 

 

Τελικά γίνεται ? Έχω περίπτωση οικοπέδου ενός ιδιοκήτη με δύο κτίσματα. Το ένα είναι τεράστιο και για να τακτοποιηθεί χρειάζονται 50.000€...! Οπότε μου ζητάει τακτοποίηση του άλλου για να πάρει ρολόι ΔΕΗ. 

 

Πιστεύω ότι κανένας δεν μας απαγορεύει την επιλεκτική τακτοποίηση εφόσον έχουμε ΥΔ που ενημερώνουμε τον ιδιοκτήτη για το τι υπάρχει και τι μας ζήτησε να τακτοποιήσουμε και εφόσον στο Δ.Κ. και στο Τοπογραφικό αποτυπώσουμε όλα τα κτίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλει τώρα ΔΕΗ, αλλά σκέφτεται να εντάξει και τα δύο κτήρια (δεν μπορεί να κάνει και διαφορετικά, θα τα βρει μπροστά του στο μέλλον), μπορείς τώρα να κάνεις υπαγωγή μόνο για το ένα, να επιλέξεις δόσεις, να πληρώσει παράβολο και 1η δόση, να βγει η βεβαίωση σύνδεσης με ΔΕΗ, να πάει στη ΔΕΗ και εσύ μετά να μετρήσεις και το δεύτερο κτήριο και να συμπληρώσεις τη δήλωσή σου με όλα τα αυθαίρετα. Έτσι θα έχει και ΔΕΗ και θα πληρώνει κάθε μήνα τα αυθαίρετά του.

 

Το να κάνεις επιλεκτική τακτοποίηση, ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, θα το απέφευγα. Το παραπάνω το έχω κάνει, γιατί τη δεδομένη στιγμή που ήθελε ΔΕΗ, δεν είχε λεφτά, αλλά τώρα έχω κάνει κανονικά τη δήλωση και πληρώνει τις δόσεις του.

Link to comment
Share on other sites

αριθμητής: αυθαίρετα τμ είτε μετράνε στο ΣΔ είτε όχι

παρονομαστής: (επιτρεπόμενα * χιλιοστά ιδιοκτησίας) ή (επιτρεπόμενα * ποσοστό δόμησης)

 

Ερώτηση: επιτρεπόμενα εννοούμε αυτά που γράφει η Ο.Α.;

κι άλλη ερώτηση: ποσοστό δόμησης είναι το ποσοστό συνιδιοκτησίας εξ' αδιαιρέτου στο οικόπεδο;

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που γράφει η ΟΑ είναι τα εγκεκριμένα. Επιτρεπόμενα είναι αυτά που χτίζει το οικόπεδο (Ε * ΣΔ) με τους σημερινούς όρους δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.