Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Συντελεστές (για τον υπολογισμό προστίμων)


Recommended Posts

καλησπερα..........


σε κτιριο με οικοδομικη αδεια για να δηλωσω τισ αυθαιρετεσ κατασκευεσ απο την στιγμη που ανηκω συμφωνα με το παραρτημα Α στην περιπτωση 1β στο συστημα θα δηλωσω χωρισ οικοδομικη αδεια παρολο που εχω;;;;;;;;;;;


οι συντελεστεσ που θα πρεπει να ελεγξω θα ειναι μονο το υψος επειδη δεν βαζω αδεια ή οχι;;;;;;;;;;;;;;


τετραγωνικα που θα δηλωσω ειναι ολου του κτιριου ειναι μονο την διαφορα;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι να ρωτήσω κάτι φαινομενικά χαζό?

Λέει στο άρθρο 18 παρ 2 ότι ".... συγκρίνονται με τα επιτρεπόμενα ΠΟΥ ΙΣΧΥΟΥΝ......." και συμπληρώνει η Εγκύκλιος 4/13 στο σχολιασμό του άρθρου το "ΣΗΜΕΡΑ".

και Ερωτώ : πού αφορά το σήμερα??? στις 8/8/13? στην ημέρα υποβολής της αίτησης??

π.χ. έχω περιπτώσεις με ΓΠΣ νέο, το οποίο μειώνει τη δόμηση εκτός στα 150 τμ σε περιοχη ΠΕΠ (Περ. ειδ. προστασίας), το οποίο ΓΠΣ έγινε φεκ τον 06/2014 (Κασσανδρα -  έχω αναρτησει το φεκ στο αντιστοιχο θέμα - το νου σας συντοπιτες Θεσ/νικεις και Χαλκ/τες!!).

1) σε αίτηση που υποβάλλω σήμερα (φυσικα για αδεια παλια 2000 και παραβασεις του 2001), ελέγχω με τα 200 τμ που ίσχυαν όταν βγηκε ο 4178, ή με τα 150 τμ που ισχύουν σήμερα λόγω ΓΠΣ?

2) σε αιτηση στην ίδια περιοχή που έκανα περυσι, και είναι σε δόσεις??? θεωρώ με τη λογική ότι σημερα εννοει στη χειροτερη την ημέρα υποβολης της αίτησης!!! αλλιώς πρέπει να πω στους Γερμανους πελάτες ότι το πρόστιμο αυξάνεται .... αναδρομικώς!! (γιατι αλλάζω κλιμακα στο ποσοστό υπέρβασης δόμησης)

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το "σήμερα" δεν έχει να κάνει ούτε καν με τον 4178, άρα και την 8/8/13, αλλά με την κόκκινη γραμμή, δλδ στις 28/7/2011. Αυτό το στηρίζω και στην παρατήρηση που έχει κάτω - κάτω το τροποποιημένο παράρτημα. Δες το λίγο!!!

 

ΥΓ: Στείλε μου λίγο το θέμα με το ΓΠΣ που λες... Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

offtopic: δες αυτό για ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ http://www.michanikos.gr/topic/7447-%CE%95%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CF%83%CF%87%CE%B5%CE%B4%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CF%8C%CE%BC%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%A7%CE%B1%CE%BB%CE%BA%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE/page-6

 

σου έστειλα και pm, ελπιζω οτι σε καλυψα.

 

τώρα στο θέμα που ρωτησα, σωστη η επαγωγικη λογικη αλλα δε νομιζω οτι μπορουμε να πουμε οτι μας φτιαχνει πληρως, αφού μιλαει ειδικά για τους οικισμούς αυτούς. να μη σου πω ότι αυτός ο διαχωρισμός ειδικά για αυτά, πιο πολύ μπερδεμα δημιουργει στα υπόλοιπα παρά τα σώζει (θα σου πει καποιος πχ οπου ήθελαν αυτοί να ισχυσουν οι παλιοι όροι προ 28/7/11, το ξεκαθαρισαν).

η δικη μου αποψη λοιπον φιλε architect duth παραμενει μεταξυ των : σήμερα??? ή 8/8/13?? και αν έχουμε μεταγενεστερη (της δηλωσης σε δοσεις) αλλαγή???

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ των δύο λέω 8/8/13, δλδ τότε που βγήκε αυτό το πράγμα (4178) και ειλικρινά εάν δεν το αναφέρει κάπου διαφορετικά, αυτό θα ακολουθούσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι της άποψης ότι, λαμβάνουμε υπόψην μας τους Όρους Δόμησης που ισχύουν την ημερομηνία Υπαγωγής της δήλωσης στο Ν.4178.

Link to comment
Share on other sites

Ιασονα και γω εκεί κλεινω αφού δεν ειναι αλλιώς διατυπωμένο (αν και αυτο που λεει ο archtect duth ειναι πιο λογικό).

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Οι όρο δόμησης είναι αυτοί της 8-8-13 (δημοσίευση του νόμου) με μοναδική εξαίρεση τους οριοθετημένους οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων για τους οποίους οι όροι δόμησης είναι αυτοί της 3-11-11 (δηλ. οι όροι πριν το ΠΔ της 4-11-11) όπως προκύπτει από το τροποποιημένο Παράρτημα.

Αν η πρόθεση ήταν να λαμβάνονται υπόψη οι όροι δόμησης κατά τον χρόνο της δήλωσης, τούτο θα αναφέρονταν ρητά.

Edited by armenopoulos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να ήταν έτσι αν ο νόμος ή έστω κάποια εγκύκλιος έγραφε π.χ. "....σύμφωνα με τους όρους δόμησης που ισχύουν την ημερομηνία δημοσίευσης του εν λόγω νόμου κ.λπ.".

 

Γράφουν όμως "...σύμφωνα με τους όρους δόμησης που ισχύουν σήμερα κ.λπ.". Κι αυτό το "σήμερα" είναι που δημιουργεί το πρόβλημα....

 

Μακάρι πάντως να είναι έτσι!!!!  :smile:  :smile:  :smile:

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς την ιδια λογικη σειρα με Ιασονα ακολουθω. ρωτησα και το helpdesk, πρωτη φορα να δω και αν / πώς δουλευει το συστημα (τωρα που σταματησε και η ενημερωση στο ΤΚΜ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.