Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Συντελεστές (για τον υπολογισμό προστίμων)


Recommended Posts

Θα έπαιρνα το β), αυτό  που παραθέτεις το πετάξαν έτσι στην εγκύκλίο χωρίς περαιτέρω οδηγίες..προσωπικά δεν το έχω εφαρμόσει ποτέ.

 

Εφόσον υπάρχει σύσταση που δίνει 150 χιλιοστά στο διαμέρισμα είσαι καλυμμένος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτή η οδηγία που δίνει η εγκύκλιος προφανώς και αναφέρεται στην περίπτωση που τα τ.μ. που έχουν μετρήσει στο ΣΔ είναι περισσότερα απο το δικαίωμα δόμησης αναλόγως του ποσοστού.

Στη δίκη σου περιποίηση προκρίνεται η παρ. 2 του άρθρου 18 που είναι νομοθετική διάταξη, πολύ πιο ισχυρή της εγκυκλίου.

Το β λοιπόν χωρίς δεύτερη σκέψη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για μια αυθαίρετη επιφάνεια που δεν έχει χιλιοστά, στον υπολογισμό του συντελεστή υπέρβασης δόμησης, στον παρανομαστή θα βάλουμε μόνο το γινόμενο Σ.Δ.(σημερινός) x Εμβαδόν οικοπέδου, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οι περισσότεροι συνάδελφοι κλείνουνε προς αυτή την αντιμετώπιση. Υπάρχει και η εναλλακατική να βάλεις υπέρβαση > 200% αλλά τα πρόστιμα θα είναι μεγάλα. Σε κάθε περίπτωση εσύ αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδερφοι, έχω την εξής απορία:


 


Κτίριο προ του 55,  εμβαδού 50,00 * 2 ορόφους = 100 μ2,  πραγματοποιήθηκε επέκταση του ισογείου κατά 18,00 μ2 μετά το 2004. Το οικόπεδο είναι εκτός σχεδίου μη άρτιο και μη οικοδομίσιμο με εμβαδόν οικοπέδου 500 μ2. Πως τακτοποιείται????


 


 


1) Έχει οικοδομική άδεια (λόγω προ 55)


2) Υπέρβαση δόμησης κυρίων χώρων στην οποία συντρέχει και υπέρβαση κάλυψης


3) πως υπολογίζω επιτρεπόμενα μεγέθη για τους συντελεστές, αφού στους όρους δόμησης των εκτός σχεδίου υπάρχουν τύποι υπολογισμού της επιτρεπόμενης δόμησης και κάλυψης  για εμβαδόν οικοπέδου από  750,00 μ2 και πάνω???


4)Κατηγορία 4???


 


 


 


ευχαριστώ


Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους

 

μια ερώτηση πάνω στους συντελεστές 

 

έχω ένα ισόγειο κατάστημα το οποίο έχει επεκταθεί στον ακάλυπτο χώρο για τον οποίο έχει αποκλειστική χρήση. (η επέκταση είναι χώρος κύριας χρήσης - κατάστημα) καλύπτοντας όλο το προκήπιο

 

Το ερώτημα μου είναι το εξής : Μπορώ να διασπάσω τα τμ επέκτασης σε 2 φύλλα καταγραγής  1)  <20 του προκηπίου  & 2) >20% του προκηπίου ..??? :confused:  :confused:  :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.