Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Συντελεστές (για τον υπολογισμό προστίμων)


Recommended Posts

Καταρχάς ας καταλήξουν ποια έχει και τι έχει.

Για τα κοινόχρηστα (αν τελικά τα δηλώσουν μαζί) συμφωνώ (και το έγραψα παραπάνω) ότι συγκρίνεις με το σημερινό Σ.Δ. για τον συντελεστή υπέρβασης (αυτό εννοεί όταν λέει το σύνολο των επιτρεπόμενων μεγεθών για το ποσοστό υπέρβασης).

Για τη χρήση μειωτικού συντελεστή προστίμου 20% λόγω ΑΜΕΑ κάνεις αυτό που λες. Επιμερισμό, (ανάλογα με το ποσοστό συνιδιοκτησίας επί οικοπέδου) των αυθαίρετων επιφανειών σε διαφορετικά ΦΚ με τους αντίστοιχους συντελεστές. Στη περίπτωση που υπάρχει λοιπή παράβαση (λόγω αμφιβολιών) κερδίζει ο ΑΜΕΑ, καθότι δεν μπορεί να επιμεριστεί διαφορετικά.

 

άρθρο 19 παρ. 4

4. Στην περίπτωση συγκυριότητας του ακινήτου, στο 
οποίο έχει εκτελεστεί η αυθαίρετη κατασκευή ή έχει 
εγκατασταθεί η αυθαίρετη χρήση, οι συντελεστές μει−
ώσεως του προστίμου και του παραρτήματος λαμβά−
νονται υπόψη για όποιον από τους συγκυρίους πληροί 
τις σχετικές προϋποθέσεις υποβάλλοντας διαφορετικά 
φύλλα καταγραφής για την επιφάνεια που αντιστοιχεί 
στο ποσοστό συνιδιοκτησίας της οριζοντίου ή καθέτου 
ιδιοκτησίας.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επιστρέφω για μία επαλήθευση διότι το πρόστιμο μου βγαίνει πολύ μικρό κι έχω καταχαρεί!!!

Λοιπόν άρα για την παραπάνω περίπτωση θα κάνω 1 κοινή δήλωση όπου θα έχω τα εξής 5 φύλλα καταγραφής:

1οΦΚ: ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΟΡΟΦΟΥ 130τμ (τελικά δεν είναι χώρος αποκλειστικής χρήσης και θέλει να τον κρατήσει η αδερφή που είναι ΑΜΕΑ >80%)---->ΥΔΚΧ & ΥΥ & Κοινωνικός συντελεστής

2οΦΚ: επέκταση ΕΞΩΣΤΗ ισογείου(>10%)---->1 λοιπή παράβαση

3οΦΚ: ΣΤΕΓΑΣΤΡΟ σε κοινόχρηστο χώρο---->1 λοιπή παράβαση

4οΦΚ: ΑΠΟΘΗΚΗ (α), δηλαδή η μισή αποθήκη---->ΥΔ με μειωτικό συντελεστή & Υ.Κ. & Κοινωνικός συντελεστής

5οΦΚ: ΑΠΟΘΗΚΗ (Β), δηλαδή η υπόλοιπη μισή αποθήκη---->ΥΔ με μειωτικό συντελεστή & Υ.Κ.

 

ΑΠΟΡΙΕΣ:

1. το 2ο ΦΚ αφορά την Ο.Ι. του ισογείου κ το 3ο ΦΚ αφορά τα κοινόχρηστα. Καλώς δεν τα έχω αθροίσει σε 1 λοιπή παράβαση?

2.  ο Συντελεστής υπέρβασης δόμησης θα είναι κοινός σε όλα τα φύλλα, δηλαδή (αυθαίρετος Β όροφος + αυθαίρετη αποθήκη)/ επιτρεπόμενα οικοπέδου  , σωστά?

Έτσι μου βγαίνει  < 50%.

Αλλιώς αν τα έβαζα ανά Ο.Ι. θα μου έβγαινε ΥΔ=[αυθαίρετος Β όροφος/(ποσοστό ιδιοκτησίας*επιτρεπόμενα οικοπέδου)]>50%,

ενώ για τα κοινόχρηστα θα έβαζα ΥΔ= αυθαίρετη αποθήκη/ επιτρεπόμενα οικοπέδου????

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρήσεις ότι η ιδιοκτήτρια (ΑΜΕΑ) είναι και η φερόμενη ιδιοκτήτρια των αυθαιρέτων χώρων σε κοινόχρηστους χώρους του ακινήτου, τότε ελέγχεις μόνο αυτά. Η δήλωση που κάνεις δεν αφορά γενικά τους κοινόχρηστους χώρους παρά μόνο όσα δηλώνεις από την φερόμενη ιδιοκτήτρια.

Αν δεν είναι έτσι τα πράγματα θα καθορίσεις στη μια δήλωση τις ιδιοκτησίες και σε ξεχωριστή δήλωση τις αυθαιρεσίες στον ακάλυπτο.

Μην πας να τα σουμάρεις όλα μαζί για να γλυτώσουν. Μην παίρνεις ευθύνες που δεν σου αναλογούν.

Η απλές λύσεις συνήθως είναι και οι καλύτερες.

Η μια δήλωση θα περιέχει τον αυθαίρετο όροφο μαζί με τον αυθαίρετο εξώστη. 

Η άλλη δήλωση θα περιέχει το αυθαίρετο στέγαστρο, την αποθήκη καθώς και ότι άλλη αυθαιρεσία θα θεωρηθεί κοινόχρηστη.

Νομίζω τα είχαμε ξεκαθαρίσει σε προηγούμενη δημοσίευση.

Link to comment
Share on other sites

Pavlos33 δυστυχώς τίποτα δεν είναι ποτέ πλήρως ξεκαθαρισμένο...όπως βλέπεις....

Πιστεύω ότι έχω το δικαίωμα να τα βάλω όλα μαζί σε 1 δήλωση.

Και καταλήγω στα εξής:

 

 5 φύλλα καταγραφής:

-1οΦΚ: ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΟΡΟΦΟΥ 130τμ (τελικά δεν είναι χώρος αποκλειστικής χρήσης και θέλει να τον κρατήσει η αδερφή που είναι ΑΜΕΑ >80%)---->ΥΔΚΧ & ΥΥ & Κοινωνικός συντελεστής  

αφορά την Ο.Ι. Α' ορόφου

η οποία έκανε έναν επιπλέον όροφο από πάνω, άρα βάζω ΥΔ = αυθαίρετος Β όροφος /ποσοστό συνιδιοκτησίας*σημερινό ΣΔ

 

-2οΦΚ: επέκταση ΕΞΩΣΤΗ ισογείου(>10%)---->1 λοιπή παράβαση   αφορά την Ο.Ι. ισογείου

 

και για τα κοινόχρηστα:

-3οΦΚ: ΣΤΕΓΑΣΤΡΟ σε κοινόχρηστο χώρο---->1 λοιπή παράβαση 

-4οΦΚ: ΑΠΟΘΗΚΗ (α), δηλαδή η μισή αποθήκη---->ΥΔ με μειωτικό συντελεστή & Υ.Κ. & Κοινωνικός συντελεστής με ΥΔ = ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΑΠΟΘΗΚΗ/ σημερινό ΣΔ

-5οΦΚ: ΑΠΟΘΗΚΗ (Β), δηλαδή η υπόλοιπη μισή αποθήκη---->ΥΔ με μειωτικό συντελεστή & Υ.Κ. με ΥΔ = ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΑΠΟΘΗΚΗ/ σημερινό ΣΔ

 

Δηλαδή 1 κοινή δήλωση που περιλαμβάνει

α)την ο.ι. του Α΄Ορόφου τα χιλιοστά της οποίας χρησιμοποιώ για την Υπέρβαση δόμησης που έκανε η ιδιοκτήτρια του προσθέτοντας έναν όροφο από πάνω ,

β) την ο.ι.του ισογείου, όπου δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης αλλά αν υπήρχε θα χρησιμοποιούσα τα αντίστοιχα χιλιοστά και

γ) τα αυθαίρετα στα κοινόχρηστα που παραμένουν κοινόχρηστα και άρα ΥΔ= ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΑΠΟΘΗΚΗ/ σημερινό ΣΔ

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Στις δυο διαφορετικές δηλώσεις θα έχουμε

Στη μια δήλωση μια λοιπή παράβαση για τον εξώστη και ΥΔ με ΥΥ για τον αυθαίρετο όροφο. Συντ. υπέρβασης δόμησης επιφάνεια ορόφου προς σημερινό Σ.Δ (υπάρχει και η άλλη άποψη περί μηδέν χιλιοστών στον παρανομαστή την οποία δεν συμμερίζομαι).

Στην άλλη δήλωση που θα αφορά στέγαστρο και αποθήκη στον ακάλυπτο, κατασκευές οι οποίες θα είναι κοινόχρηστες και όχι να ανήκουν σε μια ιδιοκτήτρια) θα τις υπάγεις όπως είχαμε συζητήσει. Ο συντελεστής υπέρβασης και στη περίπτωση αυτή συγκρίνεται με τον σημερινό Σ.Δ του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Παύλο, έκανα edit το παραπάνω μήνυμα γιατί το έστειλα κατά λάθος. Καταλαβαίνω αυτό που λες και μάλλον αυτό θα κάνω, ωστόσο συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν είναι λάθος κι αυτό που γράφω στο τελευταίο μήνυμα μου...

Link to comment
Share on other sites

Nομίζω ότι στο μόνο που δεν συμφωνούμε είναι η χρήση χιλιοστών από το διαμέρισμα του ορόφου στο συντελεστή υπέρβασης που αφορά στον αυθαίρετο όροφο. 

Πρακτικά σε συμφέρει να συγκρίνεις με το ΣΔ του οικοπέδου και όχι με παρανομαστή "χιλιοστά επί Σ.Δ" διότι μικραίνει ο παρανομαστής και έτσι μεγαλώνει το κλάσμα του συντελεστή υπέρβασης.

Πέρα από αυτό όμως, χιλιοστά θα έβαζες αν το αυθαίρετο ήταν επέκταση του διαμερίσματος. Αυτό είναι στον πάνω όροφο.

Προσωπική άποψη λοιπόν δεν θα έβαζα στον παρανομαστή χιλιοστά επί ΣΔ, αλλά μόνο το 100% του Σ.Δ (τυχαίνει να μας συμφέρει).

Σχετικά με τις διαφορετικές δηλώσεις, νομίζω ότι ξέρεις την άποψή μου και από άλλα νήματα, αλλά και έχω τοποθετηθεί σε προηγούμενη δημοσίευση.

Link to comment
Share on other sites

Ο αυθαίρετος όροφος είναι κατηγορία 5 κι έχει τους max συντελεστές δόμησης και ύψους!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Pavlos33 έκανα αυτό που είπες, με δύο δηλώσεις και υπέρβαση δόμησης σε σχέση με το σημερινό ΣΔ....Δυστυχώς και πάλι φάνηκαν πολλά στον πελάτη μου και μου είπε θα το σκεφτεί....πάει κι αυτός....

 

ΥΓ

Δεν πιστεύω ότι κάποιος από τους τρόπους είναι λάθος, κι ο Ιάσονας έχει δίκιο κι εγώ κι ο Παύλος. Όλοι έχουμε ένα λογικό σκεπτικό..Το λάθος είναι ότι το γεγονός ότι πρέπει να ερμηνεύσουμε τι θέλει να πει ο ποιητής...

Τώρα από κει και πέρα πιστεύω η Πολεοδομία ή όποιος το ελέγξει θα δει ότι έχεις δηλώσει τάδε τετραγωνικά, όχι πως έβγαλες το πρόστιμο. 

Το πρόβλημα στο πως τα δηλώνεις κυρίως το συναντάω με τους συμβολαιογράφους και με το πως θα αναφέρουν αυτά που θέλει ο πελάτης στο κάθε συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.