Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σας ευχαριστώ!

Κάποια στιγμή στο παρελθόν η Λεμπέση είχε βγάλει για τον 4014 κάποιες επισημάνσεις.

Μήπως να ανέτρεχα σ΄αυτές όσων αφορά τις στέγες?

Link to comment
Share on other sites

 

σε μονόροφο επι pilotis  του 76 έχουμε διαφορά ύψους 1.00μ απο την άδεια (60εκ απο την pilotis - 40εκ στον όροφο), ως συνέπεια της αυθαιρεσίας αυξήθηκαν και τα σκαλοπάτια που οδηγούν στον όροφο. Εκτός απο την παραβίαση ύψους θα βάλω και λοιπή παράβαση για τα έξτρα σκαλοπάτια ή το θεωρείται υπερβολικό (το ανάπτυγμα της σκάλας αυξήθηκε); ΝΑΙ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΩΣ ΛΟΙΠΗ ΠΑΡΑΒΑΣΗ, ΑΛΛΑ ΩΣ ΥΔΚΧ

επίσης οι διαστάσεις του κτηρίου έχουν διαφοροποιήσεις αλλά εντός των ορίων ανοχής , σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε με τη δήλωση υπαγωγής, το αναφέρουμε στην τεχνική έκθεση ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝΕΙΣ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ, ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΟΡΙΩΝ ΑΝΟΧΗΣ ή τακτοποιούμε και αυτές τις αλλαγές;

ευχαριστώ

 

συνάδελφε ευχαριστώ για την απάντηση , η σκάλα που οδηγεί στον όροφο είναι εξωτερική και εκτός περιγράμματος Pilotis και ποτέ δεν μέτρησε στο ΣΔ , αν μετρήσω το εξτρά κομμάτι σαν ΥΔΚΧ με το υπόλοιπο τι θα γίνει; πιο λογικό μου φαίνεται να πάει με αναλυτικό...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν έχει καμία σημασία.

Το πρόστιμο για την αυθαιρεσία που υφίσταται ("διαφορά" με την ΟΑ) προσδιορίζεται ως ΥΔΚΧ (ίσως και ΥΚ ψάξτο).

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με τις στέγες, ποια η διαφορά στον υπολογισμο του προστίμου:
1) Στην οικοδομική άδεια έδειχνε στέγη επί πλάκας και στην πραγματικότητα έγινε μία ψηλότερη στέγη ενσωματωμένη στον όροφο (δεν υπάρχει πλάκα) και 

2) Στην οικοδομική άδεια έδειχνε μία στέγη ενσωματωμένη στον όροφο που στην πραγματικότητα έχει γίνει ψηλότερη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση θέλω να κάνω.

 

Εχω ένα κατάστημα το οποίο είναι στο ισόγειο 3οροφης πολυκατοικίας.Υπάρχει επέκταση στον πίσω ακάλυπτο της πολυκατοικίας,οπότε έχω διάφορες υπερβάσεις.Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν έχω υπέρβαση ύψους.Πρέπει να συγκριθεί με ποιό ύψος;

 

Με το ύψος του ισογείου με βάση την άδεια;

Με το συνολικό ύψος που επιτρέπεται στις οικοδομές της περιοχής;

 

Στο Υπεκά που ρώτησα μου είπαν να πάρω υ.υ γιατι έπρεπε να το συγκρίνω με το 0 μιας και στον ακάλυπτο δεν επιτρεπόταν να χτίσεις.

 

Στο Τεε μου είπαν ότι δεν χρειάζεται από τη στιγμή που το μέγιστο της περιοχής είναι πολύ μεγάλο.

 

Εχω ψιλομπερδευτεί όποιος γνωρίζει κάτι ας στείλει.

 

Ευχαριστώ.

 

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι συνέχεια του ισογείου καταστήματος, θα συγκριθεί με το ύψος που έχει το κατάστημα στην ο.α..

Link to comment
Share on other sites

Κατά το παράρτημα του ν.4178

"Το αυθαίρετο ύψος που δεν καλύπτεται από οικοδομική άδεια συγκρίνεται με το επιτρεπόμενο από τους όρους δόμησης ύψος που ισχύει για το ακίνητο".

 

Στην περίπτωση που αναφέρει ο mysteriozos παραπάνω, πρέπει να συνυπολογιστεί υπέρβαση ύψους?

Όταν εντός οικοπέδου υφίσταται νόμιμο κτίριο, αλλά σε απόσταση από αυτό κατασκευάστηκε αυθαίρετο κτίσμα μικρότερου ύψους (έστω αποθήκη που δεν εντάσσεται στην Κατ. 3), θα έπρεπε να δηλωθεί Υ.Υ. για το αυθαίρετο κτίσμα?

Πως καλούμαστε να ερμηνεύσουμε την οδηγία του παραρτήματος?

Προφανώς αναφέρεται στο αυθαίρετο ύψος που πιθανώς προέκυψε σε κτίριο για το οποίο εκδόθηκε η Ο.Α. Εκεί κινούμαστε ανάλογα.

Πέρα από αυτό, πρέπει να δηλώνεται Υ.Υ. για κάθε αυθαίρετο κτίσμα επί του οικοπέδου/γηπέδου/κάθετης ιδιοκτησίας, ανεξάρτητα αν το ύψος του υπερβαίνει ή όχι το εγκεκριμένο της Ο.Α. που αφορά άλλο, νόμιμο κτίριο εντός του ίδιου οικοπέδου/γηπέδου/κάθετης ιδιοκτησίας?

Μήπως τότε, στη γενικότερη περίπτωση που δεν έχει εκδοθεί καμία Ο.Α., θα έπρεπε να λαμβάνεται όλο το ύψος ως αυθαίρετο?

 

Υ.Γ. : Υπάρχει το αντίστοιχο νήμα για τις Υπερβάσεις Ύψους, με συγχωρείτε που γράφω εδώ. Για χάρην της συζήτησης έθεσα τους προβληματισμούς μου στο παρόν.

Edited by tlsman
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Στην περίπτωση που πρόκειται για ανεξάρτητη κατασκευή, τότε δεν έχουμε ΥΥ. Η παραπάνω περίπτωση του mysteriozos είναι επέκταση του ισόγειου καταστήματος και φαντάζομαι λειτουργικά. Σαν ξεχείλωμα ένα πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.