Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Με τους κοινόχρηστους χώρους  κλιμακοστασίου και απόληξης πιστεύω δεν πρέπει  θα ασχοληθώ

Εφόσον στο κτίριο υπάρχει σύσταση δεν είναι απαραίτητο να δηλώσω και τους κοινόχρηστους χώρους

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους. Καταρχήν, ζητώ συγγνώμη για την ερώτηση που θα υποβάλλω, ίσως έχει απαντηθεί και να μην την πήρε το μάτι μου. Σε κτίσμα στο οποίο υπάρχουν Ο.Ι. με φορά το ισόγειο στο οποίο: 
α) υπάρχει ΥΔ (από επέκταση σε σχέση με την Ο.Α) και 
β) το ύψος του είναι +50εκ. μεγαλύτερο από αυτό της Ο.Α. (σχέδια για τη σύσταση των Ο.Ι. δεν υπήρξαν ποτέ για να συγκρίνω με αυτά.)

Ερώτηση: Η υπέρβαση ύψους σε αυτήν την περίπτωση πώς υπολογίζεται; ΦΚ1: τα νόμιμα τμ ΧΩΡΙΣ ΥΔ ΜΕ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΥΨΟΥΣ 50εκ. και ΦΚ2: ΥΔ ΕΠΕΚΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΥΨΟΥΣ 50 εκ; 

Γενικά, για ό,τι αφορά τις αυθαιρεσίες καθ'υψος έχουν διαλευκανθεί διάφορα πράγματα. Για τις αυθαιρεσίες κατ'επέκταση, όμως, (πχ ΧΩΡΙΣ ΥΥ του νόμιμου τμήματος στο οποίο αναφέρονται) λογικό θα ήταν, στον έλεγχο των βασικών πολεοδομικών μεγεθών να προσδιορίζεται ''σαφώς'' και το ύψος μιας που αφορά τον όγκο τους και όχι μόνο την έκταση τους. Σωστά το σκέφτομαι? Απόψεις? 

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ghad. Πρέπει να τα ξεχωρίσεις κατά αυτόν τον τρόπο σε δύο φύλλα καταγραφής.

 

Υ.Γ. Πάντα πρώτα ελέγχεις την αποτύπωσή σου σε σχέση με τα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας και ποτέ με τα σχέδια σύστασης ή συμβολαιογράφου.

Edited by kefalosgr
Link to comment
Share on other sites

σωστά για τα υψόμετρα όμως εφόσον είσαι σε ισόγειο η προέκταση θα πάρει και υπέρβαση κάλυψης εκτός από ΥΔ-ΥΥ και αν βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο θα θες και συναίνεση , καλό είναι να βρεις λοιπόν τα σχέδια της σύστασης (αποκλείεται να μην έγιναν , είναι υποχρεωτικό για σύσταση και θα έχει στο αρχείο του ο συμβολαιογράφος που έκανε τη σύσταση ή νέος συμ/φος το αρχείο του παλιού) για να δεις και αν ο χώρος που έγινε η προέκταση είναι κοινόχρηστος ή όχι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

killertomato σωστά τα λες, εννοείται ότι είναι και ΥΚ απλά την παρέλειψα παραπάνω. Στην περιγραφή του συμβολαίου διευκρινίζεται ότι δεν είναι κοινόχρηστος (κι εγώ συμφωνώ για την ύπαρξη σχεδίων αλλά ο συμβολ/φος αποδείχτηκε μούφα-όντως δεν βρέθηκαν ΠΟΤΕ τα σχέδια και, άρα, μόνο από την λεκτική περιγραφή του βγαίνει το όποιο συμπέρασμα). Αυτό που ακόμα δεν έχω ξεκαθαρίσει στο κεφάλι μου σε σχέση με την ΥΥ στις κατ'επέκταση αυθαιρεσίες είναι πχ. αν ΔΕΝ υπήρχε ΥΥ στο νόμιμο τμήμα στο οποίο αναφέρονται υπολογίζεται ή όχι ΥΥ? Άν όχι, τότε δε λαμβάνεται υπ'όψιν ο όγκος της αυθαιρεσίας παρά μόνο η έκταση της -κάτι το οποίο είναι μπαίνει στο καλάθι με τα παράλογα του όλου πράγματος.. Εκτός αν το σύστημα ''αυτόματα'' το μεταφράζει σαν όγκο μιας που, αλλιώς, δε νοείται σαν υπέρβαση (κλειστού) χώρου.

kefalosgr σωστός αν και, είναι άλλο ένα από τα παράλογα του πράγματος αυτό μιας που, ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ, όλο αυτό που γίνεται ΤΕΛΙΚΑ θεωρώ ότι αποσκοπεί στον έλεγχο/μελλοντική ταυτοποίηση (ταυτότητα κτιρίου-κτηματολόγιο-δεη κτλ)/''εκμετάλλευση'' των ιδιοκτησιών και όχι στο 'περιβ/κο ισοζύγιο΄' και σε όλα αυτά τα ρομαντικά ''χάδια των αφτιών''.. (και, αν θυμάμαι καλά, στον 4014 ο έλεγχος γίνονταν πρώτα με βάση τα σχέδια της σύστασης -αν υπήρχαν..? Δεν ασχολήθηκα πολύ με 4014 και έχω τίγκα πληροφορία ακόμα στο κεφάλι προσπαθώντας να βγάλω άκρη.)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!     

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

1.πως τακτοποιω σκεπη που υπαρχει μεν στην οικοδομικη αδεια αλλα στην πραγματικοτητα αλλαξε το σχημα της?(απο δυριχτη σε τετραριχτη)?

2.στην περιπτωση που εχω και  υπερβαση υψους...<20% να βαλω τα τ.μ. σε κελι μειωμενου συντ. και κλικ στο χωρις υπερβαση?

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σε περίπτωση διαμερίσματος σε εσοχή, με ΥΔ προς την βεράντα (οροφή του υποκείμενου διαμερίσματος) που εξέχει του ιδεατού στερεού, βάζετε ΥΥ;

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

1.πως τακτοποιω σκεπη που υπαρχει μεν στην οικοδομικη αδεια αλλα στην πραγματικοτητα αλλαξε το σχημα της?(απο δυριχτη σε τετραριχτη)?

2.στην περιπτωση που εχω και  υπερβαση υψους...<20% να βαλω τα τ.μ. σε κελι μειωμενου συντ. και κλικ στο χωρις υπερβαση?

Ευχαριστω!!

 

Αυτή την ερώτηση την έχω κάνει στο υπουργείο και μου απάντησαν πως είναι υπέρβαση δόμησης βοηθητικού χώρου με υπέρβαση ύψους (εποχή 4014). 

9/10 όμως θα το βάλουν σαν παράβαση αλλά το πιο σωστό είναι το 2 όπως αναφέρεις. Μυαλό έχεις στην Ελλάδα ζεις πρέπει να βρεις τη λύση μόνος.

Συνάδελφοι, σε περίπτωση διαμερίσματος σε εσοχή, με ΥΔ προς την βεράντα (οροφή του υποκείμενου διαμερίσματος) που εξέχει του ιδεατού στερεού, βάζετε ΥΥ;

Νομίζω πως ναι, εμπίπτει στην περίπτωση υπέρβασης ύψους τμήματος κτιρίου του παρατήματος.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σε περίπτωση διαμερίσματος σε εσοχή, με ΥΔ προς την βεράντα (οροφή του υποκείμενου διαμερίσματος) που εξέχει του ιδεατού στερεού, βάζετε ΥΥ;

η υπέρβαση, αν υπάρχει, θα είναι υπέρβαση ύψους, μη εξαρτώμενη από τυχόν παραβίαση ιδεατού στερεού. Ο νόμος, καθώς και το παράρτημά του δεν αναφέρει καταγραφή υπέρβασης ιδεατού στερεού. Από όσο θυμάμαι ούτε και οι "ερμηνευτικές" εγκύκλιοι 3 και 4. 

Στη περίπτωση που αναφέρεις, αν καταλαβαίνω σωστά, έγινε αυθαίρετη επέκταση,σε νόμιμο διαμέρισμα σε εσοχή ορόφου (ανοιχτή βεράντα ή υπαίθριος χώρος κατά ΓΟΚ 85). Η αυθαιρεσία είναι μόνο Υ.Δ αν η αυθαίρετη προσθήκη δεν έχει υπερβεί το ύψος του υφιστάμενου διαμερίσματος. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.