Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Εχω μπερδευτει παρα πολυ με το θεμα της Υ.Υ.......

 

Ας υποθεσουμε οτι εχω μια μαιζονετα (2 οροφοι, 100μ2 ο καθενας, με εσωτερικη σκαλα επικοινωνιας)=  1 οριζοντια ιδιοκτησια

Ας υποθεσουμε οτι στην αδεια ηταν  3+3 = 6μ  και στην πραγματικοτητα εγιναν 3,30+4,00=7,30μ

 

 

1η λυση:

1ο φυλλο καταγραφης = 100μ2 με Υ.Υ. <20%   (0,30/3,00)

2ο φυλλο καταγραφης = 100μ2 με Υ.Υ. >20%   (1,00/3,00)

 

2η λυση:

Ενα μονο φυλλο καταγραφης  =  100μ2 (η επιφαλεια καλυψης δηλαδη) με Υ.Υ >20%  (1,3/6,00)

 

 

 

Δηλαδη οταν εχω μαιζονετα, αντιμετωπιζω ΣΥΝΟΛΙΚΑ την Υ.Υ. και παιρνω σαν σημειο αναφορας την "επιφανεια καλυψης" ή πρεπει να υπολογισω ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΑ (για ολα τα μ2 της μαιζονετας) την Υ.Υ.?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω μπερδευτει παρα πολυ με το θεμα της Υ.Υ.......

Ας υποθεσουμε οτι εχω μια μαιζονετα (2 οροφοι, 100μ2 ο καθενας, με εσωτερικη σκαλα επικοινωνιας)=  1 οριζοντια ιδιοκτησια

Ας υποθεσουμε οτι στην αδεια ηταν  3+3 = 6μ  και στην πραγματικοτητα εγιναν 3,30+4,00=7,30μ

1η λυση:

1ο φυλλο καταγραφης = 100μ2 με Υ.Υ. <20%   (0,30/3,00)

2ο φυλλο καταγραφης = 100μ2 με Υ.Υ. >20%   (1,00/3,00)

2η λυση:

Ενα μονο φυλλο καταγραφης  =  100μ2 (η επιφαλεια καλυψης δηλαδη) με Υ.Υ >20%  (1,3/6,00)

Δηλαδη οταν εχω μαιζονετα, αντιμετωπιζω ΣΥΝΟΛΙΚΑ την Υ.Υ. και παιρνω σαν σημειο αναφορας την "επιφανεια καλυψης" ή πρεπει να υπολογισω ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΑ (για ολα τα μ2 της μαιζονετας) την Υ.Υ.?

 

Εγώ θα πάρω την κουρτίνα 1 για ν' αποφύγω το ...ΖΟΝΚ!!!!

Link to comment
Share on other sites

@ΙΑΣΟΝΑΣ

1-2 σελιδες πριν ομως μου ειχες πει 2 φυλλα καταγραφης με Υ.Υ>20% και τα 2, αφου προκειται για την ιδια οριζοντια ιδιοκτησια :)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,
έχω διώροφο κτίριο με υπόγειο, το οποίο έχει οικοδομική άδεια. Στα μόνα στοιχεία που βρήκα από την άδεια η οποία έχει χαθεί είναι από το φύλλο της άδεια ύψος οικοδομής 7,50 μ. και από την κάτοψη ισογείου ότι έχει στάθμη 0.00.
Το κτίριο έχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας κατά όροφο. Ο ισόγειος όροφος σήμεραarrow-10x10.png είναι στη στάθμη +1.50. Αν υποθέσουμε ότι το εσωτερικό ύψος του ορόφου είναι το ίδιο με της οικοδομικής άδειας, υπάρχει υπέρβαση ύψους και εάν ναι πώς αντιμετωπίζεται? (κατηγορία 3, υπερβαση ύψους χωρίς υπέρβαση δόμησης ή κάπως αλλιώς?)
Όταν βγήκε η άδεια το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής ήταν 7,50 ως εκτός σχεδίου ενω σήμεραarrow-10x10.png είναι εντός σχεδίου και είναι 10.00 μ. Eξετάζω μόνο την οριζόντια ιδιοκτησία του ισογείου.

Σημ: Oι παλιές οδηγίες της Λεμπέση λένε ότι δεν υπάρχει παράβαση

Link to comment
Share on other sites

@ΙΑΣΟΝΑΣ

1-2 σελιδες πριν ομως μου ειχες πει 2 φυλλα καταγραφης με Υ.Υ>20% και τα 2, αφου προκειται για την ιδια οριζοντια ιδιοκτησια :)

 

Τελικά αυτό που σου λέω εδώ είναι το ορθότερο.

Link to comment
Share on other sites

Σε εκτός σχεδίου μονοκατοικία με ΟΑ, Ισόγειο και υπόγειο. Το υπόγειο στην πράξη από τις 3 πλευρές είναι ημιυπόγειο και από την 4η ισόγειο (εχει παράθυρα και εξωτερικη πόρτα εισόδου) . Αυτό έχει γινει με ξεμπάζωμα (στο σχέδιο φαίνεται ότι εκανε επιχωματωση) και επι πλέον εκχωμάτωση.Το κτίριο ως πρός το ύψος κατασκευάστηκε όπως στα σχέδια. Μπορώ να παω μόνο με αναλυτικό για την ταπείνωση της στάθμης και να γλιτώσω την παράβαση ύψους? Ή θέλει και τα δύο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

Σε κτίριο όπου στην οικ. αδεια ('79) έχει δηλωμένα ένα υπόγειο κ 2 ορόφους(2 ΟΙ) και το υπόγειο έγινε ισόγειο κ ουσιαστικά μετατοπίστηκε το κτίριο προς τα

πάνω, έχω:

1.ΥΥ σε μια κοινη δήλωση κ το συγκρίνω με το υψος της οικ. άδειας ή με το επιτρεπόμενο ύψος στην περιοχη??

2.Εχω κ ΥΔΚΧ για το ισόγειο που ήταν δηλωμένο ως υπόγειο??

 

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση αυθαίρετης σοφίτας σε κτήριο μονοκατοικίας με υποχρεωτική στέγη:

 

Είναι υπέρβαση δόμησης μειωμένου συντελεστή, με υπέρβαση ύψους.

 

Για την υπέρβαση ύψους συγκρίνω με το μεγ. επιτρεπόμενο ύψος με ή χωρίς τη στέγη;

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε αγαπητοί συνδαιτήμονες στο άγευστο και άνοστο τραπέζι των αυθαιρέτων!..

 

Για το #343# του συνάδελφου υπάρχει καμιά άποψη? Έχω ακριβώς ίδια περίπτωση και καταλήγω ότι, δεν μπορώ να βάλω μειωτικό συντελεστή επειδή η οικοδομή δεν κατασκευάστηκε στην προβλεπόμενη από την άδεια στάθμη.

 

Επίσης δεν χτυπάω υπέρβαση ύψους σύμφωνα με την ΕΓΚ. 4 Άρθρο 18 παρ. 2 β στο τέλος.

 

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.