Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Με δεδομένο πως η αυθαιρεσία έγινε προ 2003 (1999) μήπως πρεπει να εξετασουμε τον ορισμο της σοφιτας κατά ΓΟΚ και όχι κατα ΝΟΚ;

Πως ανεβαινει σχηματική τομή ;Δεν το εχω ξανακανει .

Ειδα τωρα την εγκυκλιο 4 που διευκρινιζει πως χρησιμοποιουμε τον ορισμο του ΝΟΚ

για το τι ειναι σοφιτα (Αρθρο 2 ,ΝΟΚ) χωρις να λαμβανουμε υπ 'οψιν τα σχετικα με το

αν μετραει στην δομηση η οχι (Αρθρο 11,6ιε ΝΟΚ) απο οτι καταλαβαινω .Δηλαδή ολοι οι οροφοι

που εχουνε στεγη μπορουνε να λεγονται σοφιτες ή πρεπει να έχουμε 0 ύψος στην ακρη ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

"....Αν θέλεις ανέβασε σχηματική τομή να γίνει πιο κατανοητό το ερώτημα σου".Η παράβαση έγινε προ του 2003 (1998) .Μήπως πρεπει να εξετασουμε αν πληρειται ο ορισμός του ΓΟΚ 1985 και όχ του ΝΟΚ . Το κείμενο με τη διαγραφή δεν αφορούσε δική μου απάντηση. Το έχεις βάλει κατά λάθος στο ποστ 1116 ως να  ήταν απάντηση μου.

 

 

Με δεδομένο πως η αυθαιρεσία έγινε προ 2003 (1999) μήπως πρεπει να εξετασουμε τον ορισμο της σοφιτας κατά ΓΟΚ και όχι κατα ΝΟΚ;

Πως ανεβαινει σχηματική τομή ;Δεν το εχω ξανακανει .

Η σχηματική τομή ανεβαίνει πατώντας χρήση πλήρους επεξεργαστή κειμένου όταν έχεις ήδη πατήσει απάντηση και μετά επιλέγεις από τον υπολογιστή σου το αρχείο.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

θα βάλεις Υ.Δ με ταυτόχρονη Υ.Υ (>20%) μόνο για το τμήμα αυθαιρέτου ορόφου και μια παράβαση αναλυτικού (λοιπή παράβαση) στον οποίο θα κοστολογείται η ενδιάμεση πλάκα και ότι άλλη κατασκευή αναλυτικού υπάρχει στο ακίνητο.  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

θα βάλεις Υ.Δ με ταυτόχρονη Υ.Υ (>20%) μόνο για το τμήμα αυθαιρέτου ορόφου και μια παράβαση αναλυτικού (λοιπή παράβαση) στον οποίο θα κοστολογείται η ενδιάμεση πλάκα και ότι άλλη κατασκευή αναλυτικού υπάρχει στο ακίνητο.  

Σε ευχαριστώ για την απάντηση .Προφανως χωρίς μειωτικό συντελεστή εννοείς .

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω την 520 ερωτοαπάντηση από ΤΕΕ Πελλοπονήσου:

 

520. Σε διώροφο κτίριο (μεζονέτα) με οικοδομική άδεια παρουσιάζεται υπέρβαση ύψους της
οικοδομής από 8.75μ σε 9.00μ. Η διαφορά αυτή έχει προκύψει από υπερύψωση του υπογείου κατά
50εκ και διαφορές στα καθαρά ύψη των ορόφων (στο υπόγειο αρκετά μικρότερο ύψος από το
εγκεκριμένο, στο ισόγειο αρκετά μεγαλύτερο). Επίσης, ενώ το ισόγειο έπρεπε να διαμορφώνεται
σε μία στάθμη έχει διαμορφωθεί σε δύο. Πρέπει να σημειωθεί πως το κτίριο δεν έχει καμία
διαφορά ως προς το περίγραμμα (ΥΔ ή ΥΚ), παρά μόνο κάποιες παραβάσεις που υπολογίζονται με
αναλυτικό προϋπολογισμό. Για τον υπολογισμό του προστίμου, ποια τετραγωνικά θα δηλώσω για
την υπέρβαση ύψους; Του τελευταίου ορόφου (που είναι ο μόνος που δεν έχει διαφορά το ύψος του
από το εγκεκριμένο), του ισογείου, την δόμηση ή κάτι άλλο; Επίσης, αυτές οι αλλαγές που έχουν
πραγματοποιηθεί εσωτερικά στα ύψη των ορόφων και στις στάθμες, καλύπτονται από την
υπέρβαση δόμησης ή πρέπει να δηλωθούν και με άλλο τρόπο (πχ αναλυτικός προϋπολογισμός) και
αν ναι, θα μπορούσε ο προϋπολογισμός να ενοποιηθεί με των υπολοίπων παραβάσεων ή θα
θεωρηθεί ως ξεχωριστή "ομάδα" και θα υπολογισθεί ξεχωριστά;

Απ. Όπως έχουμε πει αρκετές φορές, το ύψος είναι ίσο το χειρότερο σημείο του 4178. Ο προτεινόμενος
τρόπος υπολογισμού του προστίμου είναι τόσο λάθος που προκαλεί μεγάλες ανισότητες.
Κατά τη γνώμη μου και με την αίρεση ότι μιλάμε για μία ιδιοκτησία (λόγω μεζονέτας μάλλον έτσι θα
είναι) θα πρέπει να χρεωθεί η ΥΥ στην τελευταία στάθμη αφού αυτή είναι εκτός του εγκεκριμένου από
την οικοδομική άδεια ύψους, με επιφάνεια αυτήν του ορόφου αυτού (του τελευταίου).

 

Όταν είναι μια ιδιοκτησία ΟΚ. Το θέμα είναι τι γίνεται όταν πρόκειται για ξεχωριστές οριζόντιες ιδιοκτησίες.

 

Εγώ έχω περίπτωση τριών επιπέδων, με τρία ξεχωριστά διαμερίσματα, όπου το κτίριο υπερυψώθηκε κατά 2,0m. Τι θα γίνει εδώ; Μόνο ο τελευταίος θα πάρει υπέρβαση ύψους;;;;

 

Και αν ναι, δεν είναι κάπως παράξενο το διαμέρισμα του ισόγειου που έγινε σχεδόν 1os όροφος να μην πάρει καθόλου υπέρβαση;

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι, θα πρέπει να δηλωθεί ξεχωριστά (και σε ξεχωριστή δήλωση 4178) η κάθε οριζόντια ιδιοκτησία, η οποία έχει αυθαιρεσία στο ύψος. Η επιφάνεια της χωρίς ΥΔ (εφόσον δεν υπάρχει τέτοια) με ΥΥ, τόση όση μετρηθεί κατά την αυτοψία.

Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου γνώμη ταυτίζεται ιασονα. Από τη στιγμή που έχουμε διαφορά στάθμης σε σχέση με την άδεια, τότε έχουμε ΥΥ σε κάθε ιδιοκτησία και όχι μόνο στον τελευταίο όροφο.

 

Το θέμα είναι ότι φαίνεται (και από το παρόν thread) πως πολλοί διαφωνούν και θεωρούν ότι ΥΥ έχει πάντα μόνο ο τελευταίος όροφος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.