Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Ηλία βάλε τα όλα στον 4178/2013. Αφού κάνεις την κίνηση για την Υ.Δ. που έχεις θέλεις να μπλέξεις τώρα με την πολεοδομία για την Υ.Υ. ? Προσάρμοσε την αμοιβή σου έτσι ώστε να σε καλύπτει με την τακτοποίηση συνολικά που θα κάνεις.

Ερώτηση : σε διώροφο κτίριο με δώμα έχω υπέρβαση ύψος υπογείου άρα και οικοδομής 0,55 μ (Υ.Υ  <20%). Επίσης έχω κατασκευή στο δώμα δωματίου με υπέρβαση ύψους >20% . Πως τα δηλώνω?  Στο φύλλο καταγραφής του δώματος βάζω την Υ>Υ.  με >20% και βάζω Υ.Υ. συνολικά σε ξεχωριστό φυλλο καταγραφής για τους 0,55 μ. με <20% . Άλλη περίπτωση στο φύλλο καταγραφής του δώματος δεν δηλώνω Υ.Υ. και δηλώνεται συνολικά σε φύλλο καταγραφής μαζί με του 0,55 πόντους με υπέρβαση (χωρίς υπέρβαση δόμησης)  >20%.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω αδεια για διωροφη οικοδομη χωρις υπογειο . το οικοπεδο ειχε μεγαλη κλιση αλλα ο μηχανικος δεν την εδειξε. Εγινε αυθαιρετο υπογειο το οποιο όμως στη μια οψη φαινεται ισογειο επειδη ο μηχανικος δεν εδειξε καθολου τις κλισεις στο εδαφος του οικοπεδου. Να χρεωσω Υ.Υ. στην οικοδομη ή να πω οτι τηρηθηκε η σταθμη και να χρεωσω λοιπη παραβαση για μη ολοκληρωση του πρειβαλλοντος χωρου?

Drawing1.pdf

Link to comment
Share on other sites

Για τυχόν ΥΥ θα ελέγξεις με βάση την ψηλότερη στάθμη του εδάφους 

Για τα υπόλοιπα έχεις:

- Ξεμπάζωμα-εκσκαφή π.χ. (λοιπή παράβαση)

- Υπόγειο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!!!!! Θα ήθελα την γνώμη σας για το παρακάτω θέμα. Μεζονέτα 4ου ,5ου  ορόφου με μονόριχτη μη προσβάσιμη στέγη ύψους  1,23μ. σύμφωνα με την οικοδομική άδεια, κατά την αυτοψία διαπιστώνεται ότι:
·         η στέγη έχει γίνει προσβάσιμη και κατοικήσιμη  
·         από μονόριχτη μετατράπηκε σε δίριχτη
·         με αύξηση του ύψους σε 2,75 στο υψηλότερο σημείο της  (επισυνάπτεται σχέδιο )
 
1.       δεν έχει ΥΥ σύμφωνα με τα επιτρεπόμενα μεγέθη αλλά ένα τμήμα  της στέγης είναι εντός του ιδεατού στερεού, το εντάσσω στην 5η  κατηγορία ή ισχύει κάτι άλλο;
2.       το τμήμα της στέγης που είναι πάνω από τα 2,20μ υπολογίζονται με υπέρβαση ΚΧ; και  το υπόλοιπο τμήμα ως  ΒΧ με μειωτικό συντελεστή 50%;

ή

3.       Με εγκύκλιο 4 Αρθρο 18(στίχος 36) παρ.6  (σελ.9);  Δηλαδή όλο το τμήμα της στέγης  σαν ΒΧ;

Ή

4.       Ως λοιπή παράβαση

Στέγη 1.pdf

Edited by sonia rac
Link to comment
Share on other sites

Υ,Υ ως παράβαση έχεις γιατί υπολογίζεται με ΑΔΕΙΑΣ

με επιτρεπόμενο υπολογίζεται το ΠΟΣΟΣΤΟ υπέρβασης  άνω κάτω του 20%

 

το τμήμα το οποίο δεν έχεις πρόσβαση καθόλου θα πάει με αναλυτικό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum.

 

Έψαξα αρκετά προτού ρωτήσω αλλά δε βρήκα κάτι απολύτως σχετικό. Οπότε, δημοσιεύω το εξής:

 

Ισόγειο κατάστημα με άδεια του 87 σε πολυκατοικια. Εχει παταρι. Το παταρι φαινεται στην άδεια αλλά δε μετραει στη δόμηση.

 

Νομιμοποιω το παταρι με μειωτικο συντελεστη αλλα έχω θέμα με τα ύψη.

Στην άδεια φαινονται τα εξής:

 

Καθαρό υψος ισογειου κάτω από το παταρι την τομη : 2,77

Πλακα παταριου: 0,20

Καθαρο ύψος παταριού:2,00

Σύνολο:4,97

 

Τα αντιστοιχα μετρουμενα είναι:2,85  0,20   2,12   5.17 

 

 

Περα από τη δόμηση, για το υψος:

 

α. Θα μπορουσα να πω οτι το 5,17 ανήκει στην κατηγορία 3 επειδη ειναι μεσα στο 5% της διαστασης και να μην ασχοληθω τι γινεται με τους επιμερους χώρους (πανω απο πατάρι, κάτω από πατάρι, ελευθερος χωρος)?

 

β.Εξετάζω κάθε χώρο χωριστά. ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΥΨΟΥΣ ΣΕ ΠΑΤΑΡΙ???

Βαζω μειωτικο συντελεστη και υπερβαση υψους?

Δε ξερω πως να το αντιμετωπισω...Ευχαριστω!

 

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι το πατάρι αποτυπώνεται στα εγκεκριμένα σχέδια της άδειας του 1987 και δεν μέτρησε στη δόμηση?

Ο ΓΟΚ 85 δεν προέβλεπε κάτι τέτοιο.

 

Υ.Γ συμπλήρωσε την ειδικότητά σου στο προφίλ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ! Akius νομίζω αναφέρεσαι στη δική μου ανάρτηση, οκ με την ΥΥ ,η στέγη όμως έχει διαμορφωθεί σε σοφίτα και είναι όλη προσβάσιμη!!!!!  επισυνάπτω σχέδιο με κάτοψη κ τομή.

Στέγη 2.pdf

Link to comment
Share on other sites

Β.Χ όλη αρκεί να είναι μέχρι το 50% του 4 ορόφου

 

το τμήμα που είναι στο ιδεατό στερεό  κατηγορία  5

 

 

 

 

 

προσωπικά στις σοφίτες που εχω ενδοιασμό αν θα πάρουν 50%  μειωτικό είναι αυτές που  είναι ΑΥΤΟΝΟΜΕΣ ως οροφος και δεν είχαν στέγη στην άδεια

Link to comment
Share on other sites

Προς PAVLOS33

 

Ναι ειμαι σίγουρος. Υπαρχει κατοψη ξεχωριστη, φαινεται στην τομη και δεν γινεται μνεια στο διαγραμμα κάλυψης.

Προσωπικα, νομιζω, όσον αφορα τη δόμηση, οτι ο ΓΟΚ85 σου εδινε free το μισο ισόγειο ως παταρι...

 

Αλλά το βασικό μου πρόβλημα είναι το ύψος...Καμια ιδεα για αυτό?????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.