Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Γενικά ελέγχεις σύμφωνα με την τελευταία οικοδομική άδεια.

 

Εννοείς ότι στην κάτοψη της άδειας δείχνει 2 εξώστες και στην όψη κ ξυλότυπο της ίδιας άδειας δείχνει 1 εξώστη ενωμένο??? Και είναι όλα αυτά σφραγγισμένα από την πολεοδομία?? Τι να σου πω δε μου έχει τύχει τα σχέδια της ίδιας άδειας να δείχνουν άλλα και δεν ξέρω ποιο υπερισχύει. Δες ίσως αν έχουν ημερομηνίες πάνω ποιο είναι το πιο καινούριο μήπως έγινε κάποια τροποποίηση. Στην πράξη πως είναι. Εγώ θα έλεγα να το συμπεριλάβεις στον αναλυτικό που μα΄΄λον ούτως ή άλλως θα έχεις

 

 

***Νομίζω είσαι σε λάθος θέμα!

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γενικά ελέγχεις σύμφωνα με την τελευταία οικοδομική άδεια.

 

Εννοείς ότι στην κάτοψη της άδειας δείχνει 2 εξώστες και στην όψη κ ξυλότυπο της ίδιας άδειας δείχνει 1 εξώστη ενωμένο??? Και είναι όλα αυτά σφραγγισμένα από την πολεοδομία?? Τι να σου πω δε μου έχει τύχει τα σχέδια της ίδιας άδειας να δείχνουν άλλα και δεν ξέρω ποιο υπερισχύει. Δες ίσως αν έχουν ημερομηνίες πάνω ποιο είναι το πιο καινούριο μήπως έγινε κάποια τροποποίηση. Στην πράξη πως είναι. Εγώ θα έλεγα να το συμπεριλάβεις στον αναλυτικό που μα΄΄λον ούτως ή άλλως θα έχεις

 

 

***Νομίζω είσαι σε λάθος θέμα!

Ναι... στην ίδια άδεια ξυλότυπος και όψεις με συνεχόμενο εξώστη.... στην κάτοψη 3 εξώστες.... (εκεί που διακόπτονταν οι εξώστες είχε έρκερ χωρίς εξώστη να περνάει απ' έξω, ενώ τώρα περνάει απ' έξω λόγω ενοποίησης. Το ερκερ ήταν μικρότερου πλάτους από τον εξώστη)

 

 

 

*** Δίκιο έχεις,παρασύρθηκα από τα περί αποκλίσεων....

 

 

Εφόσον εξετάζω ανά Ο.Ι εξετάζω το καθαρό ύψος της ανεξάρτητα από το εάν έχει γίνει ανύψωση της στάθμης θεμελίωσης. Σωστά????

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει σε άδεια μερικές φορές άλλα να λέει το τοπογραφικό - ΔΚ, άλλα οι όψεις, άλλα οι κατόψεις, άλλα οι ξυλότυποι. Ο λόγος είναι ότι δεν κατέθεταν όλες τις μελέτες μαζί. Εγκρίνονταν τα αρχιτεκτονικά και μετά μία μία οι απαιτούμενες μελέτες τα τροποποιούσαν, αλλά κανείς δεν έλεγχε για αλλαγές, στις προηγούμενες μελέτες και το περνάγανε αψήφηστα και στις πολεοδομίες και οι μηχανικοί.

 

Εκεί κοιτάς πρώτα το ΔΚ, και μετά κανονικά κοιτάς τις μελέτες ξεκινόντας από την τελευταία που εκπονήθηκε. Από την άλλη, σε κάθε συνεργείο από μαστόρους δίνεις άλλη μελέτη. Στον μπετατζή θα δώσεις τον ξυλότυπο, στον χτίστη τα αρχιτεκτονικά και στον υδραυλικό τα υδραυλικά. Αν όλοι τηρήσουν ότι τους έδωσες (λέμε τώρα), θα καταλήξεις με ένα κτίριο το οποίο είναι συγκερασμός όλων των μελετών (σαν κολάζ).

 

Προσωπικά αν κάτι υπάρχει σε μία από όλες τις εγκεκριμένες μελέτες, το θεωρώ νόμιμο, και ας λείπει από τις υπόλοιπες. Ας τα βρουν στην ταυτότητα του κτιρίου, που θα πρέπει να αποτυπωθούν τα πάντα και ας πάρουν πολιτική απόφαση για αυτό το πρόβλημα που έχει δημιουργήσει σχεδόν αποκλειστικά η πολιτεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ελέγχω μια οικοδομή, και έχω κολλήσει κάπως στο θέμα των υψών, για αυτο θα ήθελα τα φώτα σας.

Οικοδομή με τις εξης σταθμες : υπόγειο, πυλωτη, ισόγειο, α' όροφο, β' όροφο και απόληξη κλιμακοστασίου.

Μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος 10,50 μ.

 

Από που ως που μετραω να δω αν είμαι μέσα στο επιτρεπόμενο υψος ?

Από τη στάθμη του ισογείου, μιας και πυλωτη κ υπόγειο δε μετράνε στη δόμηση?

Απο το διαμορφωμένο έδαφος κατά μήκος κάθε σημείου της όψης?  :arrow:

 

Και ως που μετράω το επιτρεπόμενο ύψος?

Ως και την άνω πλάκα του β' ορόφου?  :arrow:

Ως το στηθαίο του δώματος (πάτωμα απόληξης κλιμακοστασίου)?

Ως και την άνω πλάκα της απόληξης του κλιμακοστασίου?

 

Από τα αρχιτεκτονικά της οικοδομικής άδειας (του 2006) βγάζω αντικρουόμενα συμπεράσματα!

 

edit

Edited by Irini
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν βασικό και ισχύει πάντα.... συγκρίνουμε τα σχέδια με το κτίριο και βγάζουμε διαφορές. Αυτές είναι οι υπερβάσεις.

 

Μετά από αυτό τι εννοείς αν είσαι μέσα στο επιτρεπόμενο ύψος; Γενικά το επιτρεπόμενο ύψος το παίρνεις από τους όρους δόμησης που φαίνονται στην άδεια.

Βρίσκεις την υπέρβαση ύψους (ότι περισσεύει από την άδεια - εγκεκριμένο ύψος για το κτίριο και όχι από το επιτεπόμενο ύψος στην περιοχή).

Πηλίκο υπερβαση ύψους/ επιτρεπόμενο ύψος και βγάζεις συντελεστές.

 

Τώρα σε ποιο όροφο θα το χρεώσεις, σε ποια ΟΙ κλπ.... αυτά είναι άλλο πανηγύρι. Ξεκινάς από τα παραπάνω και βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου. Δεν το διευκρίνισα αρκετα.

 

Η κατασκευή της οικοδομής δεν έχει ολοκληρωθεί. Έγινε αναθεώρηση της άδειας γιατι είχε λήξει (και θέλουν να προχωρήσουν με αποπεράτωση) και θα ενημερωθεί η αρχιτεκτονική μελέτη για αλλαγές σε κάποια ανοίγματα των όψεων και αλλαγές του περιβάλλοντος χώρου. 

Λόγω της νέας διαμόρφωσης του περιβάλλοντος χώρου που θέλουν να κάνουν, διαπίστωσα οτι έχουμε θεματάκια με το ύψος. 

Συγκεκριμένα, η στάθμη του ισογείου ειναι στην σταθμη που λέει η άδεια, αλλά το υπόγειο είναι 0,25 εκ. χαμηλότερα και η απόληξη κλιμακοστασίου φτάνει 1,3 μ. ψηλότερα από το εγκεκριμένο ύψος της.

Μιας και η άδεια είναι σε ισχύ και ενημερώνονται τα αρχιτεκτονικά τώρα (ως προς τα διαμορφωμένα ύψη - περιβάλλοντας χώρος), έλεγα να επαναπροσδιορίσω τα ύψη, με βάση το νεο διαμορφωμένο έδαφος και μετα να δω αν και πόσο έχω υπέρβαση ύψους, ωστε να πάει για τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω περίπτωση 4οροφης πολυκατοικιας με 2 διαμερισματα ανα όροφο. Η πολυκατοικια τοποθετήθηκε ψηλότερα [σε σχέση με την 'αδεια - δηλαδή το υπόγειο , το οποίο δεν έχω αναλάβει, τοποθετήθηκε ψηλότερα] και επίσης ο κάθε όροφος ''ψήλωσε μερικούς πόντους'' με αποτέλεσμα το συνολικό της ύψος να υπερβαίνει το μέγιστο επιτρεπτό κατα 31 εκατοστά. Πως το αντιμετωπίζω?? Διαιρω το 31 με τους 4 ορόφους και βάζω 7,8 εκατοστά υπέρβαση σε κάθε διαμέρισμα?? Να σημειωθεί οτι ο τελευταίος όροφος δεν έχει υπέρβαση ύψους και κατασκευάστηκε και κοντύτερος απο την 'αδεια. Επίσης σε κάθε διαμερισμα έχω και υπέρβαση δόμησης. [κλειστοι Η/χ]. Σας ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ για ποιο λόγο ελέγχεις την πολυκατοικία, ozzfest?

Τακτοποίηση μεταβιβασης? Αποπεράτωση εργασιών?

Πόσοι ιδιοκτήτες είναι? Υπάρχει Ο.Ι?

Εσύ ελέγχεις ενα συγκεκριμένο διαμέρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Irini,

Έγινε αναθεώρηση για συνέχιση εργασιών και θα γίνει και νέα ενημέρωση για να διορθώσεις τα αρχιτεκτονικά (όψεις, ύψη, στάθμες κλπ).

Θέλουν να κάνουν και διαμόρφωση του περιβάλλοντα χώρου κατά την οποία έχεις θέμα και με τα νέα ύψη της οικοδομικής άδειας, αφού πέρασαν την αναθεώρηση και την ενημέρωση των αρχιτεκτονικών;

Πώς θα τακτοποιήσεις κάτι που τώρα θα κάνουν;

Αν ήταν να τακτοποιήσεις τα ως τώρα και με τα παράβολα να συνεχίσεις με την οικοδομική άδεια, πάει καλώς. Εκεί θα πρέπει να ξεχωρίσεις στο ΔΚ σου ή το διάγραμμα δόμησης, τι πάει με άδεια, τι πάει με 4178 κλπ...

 

Αν πάλι πρόκειται να εφαρμόσουν την τελευταία μελέτη - άδεια και δεν έχεις κάποιο πρόστιμο να τρέχει / καταγγελία, θα μπορούσες να μην κάνεις τακτοποίηση (ή στην ζητήσανε στην ΥΔΟΜ;)

Link to comment
Share on other sites

jedi.Yannis...για να κάνω την αναθεώρηση - παράταση ισχύος της οικοδομικής άδειας, κανω μια τεχνική έκθεση γι το σταδιο στο οποίο βρίσκεται η κατασκευη, και πρέπει το κτίσμα να ειναι καθόλα νόμιμο ή σύμφωνο με την άδεια + τις τυχον τακτοποιήσεις.

Εφοσον υπάρχει αυθαιρεσία (υπέρβαση ύψους), δε μου δίνουν την παραταση ισχύος της άδειας, εκτός αν τους πάω την τακτοποίηση με τον 4178 πρώτα.

Οταν τεθει σε ισχύ η άδεια (με την παράταση ισχύος), θα προχωρήσω σε αναθεώρηση των αρχιτεκτονικών (όψεις και περιβαλλοντας χώρος)

 

Παρεπιπτόντως, σήμερα πήγαμε και έκανε αυτοψία ο υπάλληλος της πολεοδομίας.

 

Απορία : Υπέρβαση ύψους και αυθαίρετος ημιυπαίθριος χώρος (που δεν υπήρχε στην άδεια) μπορούν να μπούν σε ένα φύλλο καταγραφής στον 4178?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.