Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

@ IASONAS

Θεωρώ οτι 1 δήλωση για όλο το ακίνητο (εφόσον είναι σύμφωνοι και οι 2 ιδιοκτητες Ο.Ι.) θα ήταν πιο ολοκληρωμένο, μιας και θα εξετάσω τις αυθαιρεσίες εξ ολοκληρου μιας οικοδομικής άδειας.

Ασχέτως με την αμοιβή μου, θεωρώ οτι και τα πρόστιμα ίσως βγούνε πιο σωστά με την "ομαδοποίηση αυθαιρεσιών, βάζοντας ξεχωριστά φύλλα καταγραφής για κάθε στάθμη του κτιρίου.

 

Αυτό θα έκανες αν στο ακίνητο δεν υπήρχε σύσταση ΟΙ. Τώρα δεν είναι ορθό και νόμιμο κατά τη γνώμη μου!!!

 

 

Η άλλη εναλλακτική είναι να έκανα 1 δήλωση για καθένα από τους 2 ιδιοκτήτες και 1 κοινή δηλωση για τα κοινόχρηστα. 

 

Αυτό δεν είναι "...άλλη εναλλακτική λύση". Είναι η ορθή, νόμιμη και μοναδική, κατά τη γνώμη μου, λύση!!!

 

 

Σε αυτήν την περίπτωση όμως θα έβαζα υπέρβαση ύψους και στις 3 δηλωσεις?! Κατηγορία 3?!

 

Θα εξέταζες ξεχωριστά τις αυθαιρεσίες κάθε ΟΙ και βεβαίως και των κοινόχρηστων χώρων, Κι όπου υπήρχε υπέρβαση ύψους κ.λπ. θα το αντιμετώπιζες.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Θεωρώ οτι 1 δήλωση για όλο το ακίνητο (εφόσον είναι σύμφωνοι και οι 2 ιδιοκτητες Ο.Ι.) θα ήταν πιο ολοκληρωμένο, μιας και θα εξετάσω τις αυθαιρεσίες εξ ολοκληρου μιας οικοδομικής άδειας.

 

Συμφωνώ κι εγώ σε αυτήν την άποψη. Το ότι ο νόμος δίνει τη δυνατότητα τακτοποίησης σε ξεχωριστή Ο.Ι. δε σημαίνει ότι απαγορεύεται η εξέταση ολόκληρου του οικοπέδου, αν όλοι οι ιδιοκτήτες συναινούν. Βεβαιώσεις εννοείται ξεχωριστά, αλλά πιστεύω ότι η ρύθμιση μπορεί να γίνει ενιαία.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου ξαναλέω είναι ότι, σε καμία απολύτως περίπτωση ΔΕΝ ΜΠΕΡΔΕΥΟΝΤΑΙ (π.χ. αθροίζονται, αντιμετωπίζονται ενιαία κ.ο.κ.), τόσο οι επιμέρους αυθαιρεσίες των διαφορετικών ανεξάρτητων και αυτόνομων ΟΙ, όσο και οι συντελεστές των υπερβάσεων για τον υπολογισμό του προστίμου, σε ακίνητα στα οποία υφίσταται σύσταση ΟΙ και ο μηχανικός (ή και οι ιδιοκτήτες) αποφασίζουν να υποβάλλουν μία δήλωση Ν.4178. Δηλαδή και με απλά λόγια, η μια δήλωση κάνεις ή περισσότερες, ΔΕΝ μπορείς να αντιμετωπίσεις το ακίνητο ως "ενιαίο", όπως θα έκανες αν στο ακίνητο δεν υπήρχε σύσταση ΟΙ.

 

Από την άλλη, "....μεγάλα παιδιά είμαστε όλοι μας κι επίσης όλοι μας γνωρίζουμε πως, ...όπως στρώσουμε, έτσι και θα κοιμηθούμε".

 

Τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα υπογραμμισμένα προκύπτουν από κάπου; Ο νόμος προβλέπει τη δυνατότητα τακτοποίησης ανεξάρτητης ΟΙ. Όμως δεν απαγορεύει την τακτοποίηση ολόκληρου οικοπέδου. Εκτός αν μου διαφεύγει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μια ερώτηση ... 

σε παλαιά οικοδομή αλλαξε χρήση η πυλωτή και η απόληξη σε κατοικίες. Λόγω αλλαγής όρων δόμησης μπορώ να βγάλω άδεια οικοδομική, αλλά λόγω της απόληξης έχω 1,50 μ. υπέρβαση ύψους. Μπορώ να δηλώσω "όχι Υ.Δ. " μόνο ύψος 1,50 μ.  και να βγάλω άδεια για την υπέρβαση  δόμησης;; Ή θα ρυθμίσω Υ.Δ. και ύψους την απόληξη και την πυλωτή με άδεια οικοδομής;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς στο ίδιο ακίνητο να τακτοποιείς τμήματα και να νομιμοποιείς άλλα. Δεν μπορείς όμως να έχεις έναν χώρο που θα είναι ο ίδιος ταυτόχρονα μισοτακτοποιημένος και μισονοπμιμοποιημένος.

Οπότε πας προς έκδοση άδειας για τα σύννομα τμήματα (πυλωτή)

και προς ρύθμιση για τα μη σύννομα (απόληξη)

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου ξαναλέω είναι ότι, σε καμία απολύτως περίπτωση ΔΕΝ ΜΠΕΡΔΕΥΟΝΤΑΙ (π.χ. αθροίζονται, αντιμετωπίζονται ενιαία κ.ο.κ.), τόσο οι επιμέρους αυθαιρεσίες των διαφορετικών ανεξάρτητων και αυτόνομων ΟΙ, όσο και οι συντελεστές των υπερβάσεων για τον υπολογισμό του προστίμου, σε ακίνητα στα οποία υφίσταται σύσταση ΟΙ και ο μηχανικός (ή και οι ιδιοκτήτες) αποφασίζουν να υποβάλλουν μία δήλωση Ν.4178. Δηλαδή και με απλά λόγια, η μια δήλωση κάνεις ή περισσότερες, ΔΕΝ μπορείς να αντιμετωπίσεις το ακίνητο ως "ενιαίο", όπως θα έκανες αν στο ακίνητο δεν υπήρχε σύσταση ΟΙ.

 

Από την άλλη, "....μεγάλα παιδιά είμαστε όλοι μας κι επίσης όλοι μας γνωρίζουμε πως, ...όπως στρώσουμε, έτσι και θα κοιμηθούμε".

 

Τέλος.

Συμφωνώ γενικά με την λογική αυτή και εγώ. Όμως υπάρχουν περιπτώσεις, πχ υπέρβαση της μίας σε βάρος της αλλης καθέτου, όπου εφόσον υπάρχει συνομολογία των ιδιοκτητών 

η λογική της μίας δήλωσης δεν είναι εσφαλμένη αλλα ίσως και μονοδρομος. Ο καθένας βάσει των χιλιοστών του, με ενιαίο πλέον συνελεστή δόμησης και κάλυψης εφόσον το οικόπεδο

είναι ενιαίο-αδιαίρετο στο σύνολο. Και εδώ βεβαια σημιουργούνται θέματα όπως πχ αν συμψηφίζονται οι λοιπές παραβασεις των διαφόρων ιδιοκτητών κλπ ή αν ο καθένας παίρνει 500ρικα για τα δικα του κλπ.

Θέματα νομικής φύσεως, που δυστυχώς καλούνται να λύσουν μηχανικοί....

Link to comment
Share on other sites

Εγκύκλιος 3, Άρθρο 11, παρ.1 (εδάφιο 36)......εκεί κατέληξα.

Εφόσον υπάρχει μια κοινή οικοδομική άδεια και 1 κτίσμα, μπορεί να γίνει μια κοινή δήλωση υπαγωγής αυθαιρεσιών, για το σύνολο του κτιρίου και των κοινόχρηστων τμημάτων, από όλους τους συνιδιοκτήτες.

Οπότε, μπορώ να ελέγξω κ ολόκληρο το ακίνητο. Η δυνατότητα τακτοποίησης ανεξάρτητης Ο.Ι. γίνεται κατά συνθήκη επειδή είναι πολύ δύσκολο να υπάρξει συναίνεση. 

 

Ο καθένας φυσικά παίρνει την ευθύνη για τον τρόπο που ερμηνεύει τα ασαφή τμήματα της νομοθεσίας.

Edited by Irini
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.