Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ακόμη κάτι που δεν έχει εξηγηθεί επαρκώς στο νόμο.

Σίγουρα και σε πρώτη φάση εξετάζεις το  μικτό ύψος του. Από κει και πέρα αν η στάθμη δαπέδου είναι διαφορετική λόγω υπερύψωσης κτιρίου εκεί αρχίζει ο προβληματισμός.

Πάντως το λεκτικό βεβαίωσης που υπογράφουμε δεν κάνει αναφορά σε ύψος κτιρίου ή στάθμη, αλλά σε ύψος διακεκριμένης ιδιοκτησίας.

Αν το εγκεκριμένο ύψος του διαμερίσματος είναι 3 μ και εσύ το μετράς 3.5 έχεις υπέρβαση ύψους. Δεν μπορείς αυτό να το προσπεράσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όπως είπε κι ο συνάδελφος το ύψος είναι ένα προβληματικό θέμα γενικά.

Θα σου πω πως το αντιμετωπίζω εγώ.

 

Το εύκολο είναι αν εξετάζεις ολόκληρο το κτίριο πχ.μια μεζονέτα. Εκεί ελέγχεις το συνολικό ύψος και αν έχεις διαφορα με το συνολικό της άδειας βάζεις ανάλογη υπέρβαση. Αν υπάρχει διαφορά στις στάθμες των επιμέρους ορόφων (αυξομειώθηκαν δηλαδή) αλλά το τελικό ύψος παραμένει σωστό εγώ προσωπικά το περιγράφω ως λοιπή παράβαση

 

Τώρα αν ελέγχεις οριζόντια ιδιοκτησία θεωρώ οτι με το ύψος της ιδιοκτησίας σου πρέπει να συγκρίνεις. Αφου δεν μπορείς και να κάνεις αλλιώς εκ των πραγμάτων πιθανόν, δεν έχεις εξουσιοδότηση από τους γείτονες. Και όπως ειπώθηκε ε αν έχεις στην άδεια ύψος 3 και μετρας 3,5 ότι και να γινε στην οικοδομή η ιδιοκτησία σου έχει σίγουρα υπέρβαση.

 

Εγώ προσωπικά ακολουθώ τη λογική ότι χρεώνω την υπέρβαση ύψους σε εκείνον που επωφελήθηκε από αυτή. Δηλαδή βλέπω εσωτερικό ύψος ορόφου διαφορετικό εκεί βάζω υπέρβαση.

Έκανες σοφίτα, εσύ έχεις την υπέρβαση.

Θεμελίωσες 1,5 μέτρο πιο ψηλά και απο κει που είχες υπόγειο έχεις ωραιότατο ισόγειο? Εκεί θα τη χρεώσω.

 

Αυτά είναι η προσωπική μου άποψη

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι , κάτι δεν πάει καλά. Ποιό είναι τελικά το εγκεκριμένο ύψος που ελέγχουμε στις ορ.ιδιοκτησίες ?

Το συνολικό του  κτιρίου ? 

Η στάθμη οροφής ?

Το εσωτερικό ύψος ? 

 

Για μένα "εξαρτάται" από το τι ακριβώς εξετάζεις κάθε φορά.

Δηλαδή, τι σου ανατίθεται π.χ. μια οριζόντια ιδιοκτησία μιας πολυώροφης οικοδομής, ένα π.χ τριώροφο ακίνητο χωρίς σύσταση, ένα τετραώροφο ακίνητο με σύσταση τεσσάρων οριζόντιων ιδιοκτησιών κ.ο.κ.

Ο "μπαχτσές" έχει απ' όλα.....

Αναλόγως πράττεις....

Π.χ. αν μου ανατεθεί μια οριζόντια ιδιοκτησία μιας τετραώροφης οικοδομής το μόνο που θα δω είναι το ύψος αυτής, π.χ. αν έχω εγκεκριμένο (γι' αυτή) 3μ και μετρήσω 3μ. όλα καλά, αν βρω διαφορά π.χ. 20 εκ., θα έχω ΥΥ αυτής 20 εκ. Δεν πρόκειται ν' ασχοληθώ με τίποτε άλλο......

κ.ο.κ.

κ.ο.κ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

 

Η υπερύψωση στάθμης οικοδομής κατά 1,00m (μέσω υπερύψωσης εδάφους / θεμελίωσης) χρεώνεται ως υπέρβαση ύψους ή ως λοιπή παράβαση με αναλυτικό π/υ (όγκος επιχωματώσεων)? Η υπερύψωση δεν οδηγεί σε τελική ανώτατη στάθμη υπεράνω της μέγιστης επιτρεπόμενης της περιοχής.

Link to comment
Share on other sites

Η υπερύψωση αφού δεν προβλέπονταν στο προς υλοποίηση ύψος της άδειας, σημαίνει ότι η οικοδομή είναι κατά ένα μέτρο ψηλότερα από το προβλεπόμενο ύψος της. Επομένως έχεις υπέρβαση ύψους.

Link to comment
Share on other sites

σε δηλωση που υπερβαση δομησης ειναι μικροτερη των 50 μ2 και επρεπε να πληρωθει παραβολο 500 ευρω , εχω υπερβαση υψους σε νομιμα τμηματα.βλεπω λοιπον οτι προσθετει στη υπερβαση δομησης κυριων χωρων και τα νομιμα τμηματα και με παει στο παραβολο 2000 ευρω ενω το προστιμο ειναι μικροτερο.τι κανουμε σ αυτη τη περιπτωση??????

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα "νόμιμα" μέτρα με Υ.Υ. δεν είναι νόμιμα για τον 4178 και τα υπολογίζει στο άθροισμα που διαμορφώνουν το ύψος του παραβόλου (το οποίο και πρέπει να πληρωθεί).

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω υπερβαση υψους σε καθε οροφο απ τους 4 οροφους.το επιτρεπομενο υψος της περιοχης εχει μειωθει στα 7 απο τ0 εγκεκριμενο 12.30 της αδειας.με συμφερει οσο αναφορα το προστιμο να βαλω τη συνολικη υπερβαση υψους 0.70μ στο  εμβαδο των δυο τελευταιων οροφων (που ειναι πανω απ τα 7. μ ) .δηλαδη να πω υπερβαση υψους (12.30+0.7-7)/7=85% ΥΥ δηλ. συντελεστη ΥΥ 0.4
(αθροισμα τμ δυο τελευταιων οροφων) * ΤΙΜΗ ΖΩΝΗς *......*0.4(ΣΥΝΤ ΥΨΟΥς)

ετσι βγαινει λιγοτερο το προστιμο απ το να βαλω υπερβαση υψους σε καθε οριζοντια ιδιοκτησια.

βεβαια επειδη υπαρχει συσταση οριζοντιων δεν ξερω αν ειναι σωστο..εσεις τι λετε?



cleardot.gif

Edited by martha1
Link to comment
Share on other sites

 

εγω εχω υπερβαση υψους σε καθε οροφο απ τους 4 οροφους.το επιτρεπομενο υψος της περιοχης εχει μειωθει στα 7 απο τ0 εγκεκριμενο 12.30 της αδειας.με συμφερει οσο αναφορα το προστιμο να βαλω τη συνολικη υπερβαση υψους 0.70μ στο  εμβαδο των δυο τελευταιων οροφων (που ειναι πανω απ τα 7. μ ) .δηλαδη να πω υπερβαση υψους (12.30+0.7-7)/7=85% ΥΥ δηλ. συντελεστη ΥΥ 0.4
(αθροισμα τμ δυο τελευταιων οροφων) * ΤΙΜΗ ΖΩΝΗς *......*0.4(ΣΥΝΤ ΥΨΟΥς)
ετσι βγαινει λιγοτερο το προστιμο απ το να βαλω υπερβαση υψους σε καθε οριζοντια ιδιοκτησια.
βεβαια επειδη υπαρχει συσταση οριζοντιων δεν ξερω αν ειναι σωστο..εσεις τι λετε?
cleardot.gif

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.