Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ Παύλο για την απάντηση. Ως γνωστό το θέμα ύψους είναι από τα θολά σημεία του Νόμου.. Σύμφωνα με το (νέο) Παράρτημα Α' ως αυθαίρετο ύψος υπέργειων κατασκευών ορίζεται ως ένα από τα γνωστά τρία διαζευκτικά:

-είτε σε σχέση με την οικοδομική άδεια

-είτε σε σχέση με το ύψος νομίμως υφιστάμενου τμήματος ή κτιρίου

-είτε σε σχέση με το επιτρεπόμενο στην περιοχή

 

Αρκεί να ισχύει ένα εξ αυτών για να έχουμε υ.υ. ή θα πρέπει να ισχύουν ταυτόχρονα? Η σύγκριση σε κάθε περίπτωση γίνεται με το επιτρεπόμενο στην περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ανεξαρτήτα από την αιτία που δημιουργεί την μεταβολή του ύψους? Οι μεταβολές ύψους που οφείλονται αποκλειστικά σε διαμρφώσεις του περιβάλλοντος χώρου? Για εκχωματώσεις βάσει παρ.2 άρθρ.19 πάμε με αναλυτικό. Για επιχωματώσεις και ανυψώσεις στάθμης θεμελίωσης δε προκύπτει από κάπου ότι πάμε με αναλυτικό? Και τέλος, ως επιφάνεια για την χρέωση υ.υ. χρεώνεται στο περίγραμμα του τελευταίου ορόφου? (το 1.00m στην περίπτωσή μου χρεώνεται στην επιφάνεια του Α' ορόφου)?

Edited by CivilKald
Link to comment
Share on other sites

Mε την προϋπόθεση της θεμελίωσης στη σωστή στάθμη ο νόμος σου λέει ότι αν το άφησες ξεμπαζωμένο (περιπτώσεις υπογείων) δεν θα βάλεις υπέρβαση ύψους παρά μόνο παράβαση αναλυτικού για το ξεμπάζωμα.

Η παραδοχή που κάνουμε πολλοί συνάδελφοι είναι να χρεώνουμε με Υ.Υ τον τελευταίο όροφο με την προϋπόθεση φυσικά ότι δεν έχει μικρότερη επιφάνεια κάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι Παύλο. Αν έχει κλείσει και κάποιος η/υ (γενικά υπέρβαση δόμησης) στο πρίγραμμα που λογίζεται για υ.υ. και έχει δηλωθεί στο Ν.3843/10 δε πάει με 0,20 0,40 αλλά με 1,2 1,40?>?

Link to comment
Share on other sites

το συντελεστή 0.20 ή 0.40 τον χρησιμοποιούμε σε χώρο που δεν έχει άλλη παράβαση. 

Αν ο Η.Χ έχει δηλωθεί στο ν. 3843/10 και αποδεικνύεται σήμερα ότι έχει υπέρβαση ύψους, θεωρώ καλύτερο να δηλωθεί εκ νέου ο χώρος αυτός κάνοντας συμψηφισμό με το καταβληθέν πρόστιμο του τότε νόμου.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.
Διώροφη οικοδομή με ισόγειο κατάστημα και υπόγειο.
Οικοδομική άδεια του 2005.
 
Υπερβάσεις-Αυθαιρεσίες:
1.Υπέρβαση δόμησης προς ρύθμιση λόγω μη ύπαρξης μέτρων δόμησης
2.Υπέρβαση ύψους (και λόγω κατασκευής στέγης και λόγω ανύψωσης υπογείου) σε σύγκριση με το διάγραμμα δόμησης της άδειας που μπορεί όμως να νομιμοποιηθεί με άδεια γιατί:
  • Επιτρεπόμενο ύψος βάσει όρων δόμησης:13.00 μέτρα 
  • Επιτρεπόμενο ύψος βάσει της άδειας: 7.70 μέτρα
  • Πραγματοποιηθέν ύψος: 10.10 μέτρα
Ερώτηση
Είναι ορθό να υποβάλω μία δήλωση με τα εξής φύλλα καταγραφής?
  • ένα φύλλο καταγραφής για ρύθμιση της υπέρβασης δόμησης 
  • ένα φύλλο καταγραφής για έκδοση αδείας για την υπέρβαση ύψους
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι γίνεται αυτό που προτείνεις. Θεωρώ ότι θα κολλήσει σίγουρα στην πολεοδομία η άδεια νομιμοποίησης. Καταρχάς νομίζω εν γένει δεν μπορείς να βγάλεις άδεια αν δεν έχεις υπολειπόμενη δόμηση. Και δεν ξέρω πως μπορείς να τακτοποιήσεις ένα χώρο ως προς τη δόμηση και μετά να πάς να νομιμοποιήσεις την υπέρβαση ύψους στον τακτοποιημένο χώρο!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι με κατάλαβες..μάλλον δεν το εξήγησα καλά.
Την υπέρβαση δόμησης την έχω σε άλλο χώρο και όχι στον ίδιο που έχω την υπέρβαση ύψους.

Link to comment
Share on other sites

Σόρι δεν είχα καταλάβει. Δηλαδή έχεις ας πούμε ένα κτίσμα που χτίστηκε με άδεια αλλά έγινε πιο ψηλό και δίπλα έκανες πχ και μια αποθήκη αυθαίρετη. Και πάλι μου φαίνεται λίγο δύσκολο να πας για άδεια νομιμοποίησης έχοντας αυθαίρετα που υπερβαίνουν την επιτρεπόμενη σου δόμηση/κάλυψη. Δεν ξέρω ας πει και κάποιος άλλος συνάδελφος τη γνώμη του. Σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι πρέπει να το συζητήσεις πρώτα με την εκεί πολεοδομία πριν κάνεις οτιδήποτε. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.