Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Το αυθαίρετο δωμάτιο του δώματος έχει όλο του το ύψος αυθαίρετο. Έχω τη γνώμη ότι μπορείς να χρεώσεις ΥΥ στο διαμέρισμα αφού πρακτικά το μικτό του ύψος έχει αλλάξει. Αν το διαμέρισμα δεν έχει άλλες αυθαιρεσίες μπορείς να κάνεις χρήση του συντελεστή 0.2 (ΥΥ χωρίς Υ.Δ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η "αυθαιρεσία" (μεγαλύτερο ύψος λόγω μόνωσης κ.λπ.) κατά τη γνώμη μου υφίσταται στους κοινόχρηστους χώρους του ακινήτου και με μια τέτοια δήλωση μπορεί (αν το επιθυμούν οι συνιδιοκτήτες) να ρυθμιστεί (γλυτώνουν το σύνολο των τ.μ. του εμβαδού του περιγράμματος του αυθαίρετου "δωματίου").

 

Όσον δε αφορά στο αυθαίρετο "δωμάτιο" σε χώρο αποκλειστικής χρήσης του δώματος ....

 

Το αυθαίρετο δωμάτιο του δώματος έχει όλο του το ύψος αυθαίρετο. 

Link to comment
Share on other sites

Το δώμα σαφώς όπως τα λες. Στο διαμέρισμα είναι το πρόβλημα γιατί υπάρχει μια ( μικρή ) παράβαση , αρα δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω ΥΥ χωρις ΥΔ , και το πρόστιμο είναι πραγματικά δυσανάλογα μεγάλο.

 

Σκέφτομαι το εξής : 

 

Κατά τα εγκεκριμένα σχέδια το Hmax εξαντλείται στο σκυρόδεμα της πλάκας. Αυτό εφαρμόσθηκε στην κατασκευή αρα η άδεια εφαρμόσθηκε.

 

Μετά , κάποιος προσθέτει αυθαίρετα  δάπεδο+μόνωση καθ' υπέρβαση της άδειας και διαμορφώνει την ταράτσα όπως είναι σήμερα.

 

Επειδή η αυθαίρετη κατασκευή δεν είναι προσθήκη χώρου , πάει με αναλυτικό άρα 1 Λοιπή παράβαση.

 

Πως το βλέπετε σαν σκέψη ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά βλέπω Υ.Υ και δεν εξετάζω τον κατασκευαστικό τρόπο με τον οποίο αυτή προήλθε. Αφού έχει αποκλειστική χρήση ταράτσας εύκολα μπορεί να κάνει τακτοποίηση Υ.Υ. Το τμήμα του διαμερίσματος που έχει αυθαιρεσίες θα μπει σε διαφορετικό Φ.Κ μαζί με Υ.Υ, ενώ η υπόλοιπη επιφάνεια θα  μπει με Υ.Υ χωρίς Υ.Δ

Link to comment
Share on other sites

Παύλο, δεν είναι μόνο άποψη του helpdesk του ΤΕΕ. Υπάρχει και στις ερωταπαντήσεις του ΥΠΕΚΑ.

 

Εγώ προσωπικά θα το αντιμετώπιζα ως κατηγορία 3. Απο κει και πέρα κι εγώ νομίζω θεωρώ ορθότερο ότι η αυθαιρεσία αυτή αφορά κοινόχρηστους χώρους.

 

Το αυθαίρετο δωμάτιο όλο με υπέρβαση ύψους όπως ανέφεραν και οι συνάδελφοι.

ΕΡΩΤΟΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΥΠΕΚΑ.pdf

Link to comment
Share on other sites

αυτές εννοούσα.

Το help desk έλεγε γνώμες, όπως επί εποχής 4014 με τις γνωστές ερωτοαπαντήσεις και λίγο πριν κλείσει δημοσίευσαν γραπτώς κάποιες από αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως οι ερωταπαντήσεις αυτές του ΥΠΕΚΑ έχουν θέση αντίστοιχη με αυτές των εγκυκλίων

 

Νόμος δεν είναι βέβαια αλλα σίγουρα έχουν μεγαλύτερη ισχύ από αυτές του ΤΕΕ που είναι καθαρά γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

γνώμες και οι δυο, αλλά δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία. Οι νόμοι 4014 και 4178 έχουν τόσες πολλές ασάφειες που και 100 εγκύκλιοι να βγουν δε σώζεται η κατάσταση. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σε διώροφη οικοδομή με στέγη συνολικό ύψος 7,55μ. από το φυσικό έδαφος ή 7,40 από την κάτω μεριά της πλάκας του ισογείου (δεν έχει υπόγειο), έχω μικρές αποκλίσεις σε ύψος εσωτερικά. Στα σχέδια τα ύψη ήταν 0,2+2,8+0,2+3+1,2 = 7,4μ. (πλάκες-καθαρό-στέγη)

στην μέτρηση ήταν 0,15+2,93+0,28+3+1,2 = 7,56.

Το πάτωμα του ισογείου (είναι ακόμα στα μπετά) ήταν κατασκευασμένο 0,10 χαμηλότερα (ή δεν έχει γίνει το τελικό πάτωμα ακόμα

1) - τι μετράμε εδώ;)

Η τελική στάθμη του κτιρίου και ο όγκος είναι 6εκ ψηλότερα.

 

2) Τελική υπέρβαση ύψους είναι τα 16εκ ή τα 6εκ;

3) Όταν κατασκευαστεί το πάτωμα τα καθαρά ύψη των ορόφων θα είναι κανονικά. Η υπέρβαση λόγω πάχους πλάκας πάει με αναλυτικό ή με το 0,2/0,4 και ΥΔ τ.μ.; (Το περίγραμμα είναι εντάξυ)

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια κατηγορία 3 και πολύ πάει. Εντάξει είπαμε να δηλώσουμε τα αυθαίρετα αλλά ας μην φτάνουμε και στην υπερβολή..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.