Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο καθένας κάνει ό,τι τον φωτίσει ο ΜΑΤΣ....

ΜΑΤΣ; τ' είν' τούτος;  :huh:

Αν αποδίδει, πείτε ρε παιδιά. Εγώ όποτε έχω ανάγκη από φώτα παρακαλάω το άγιο πνεύμα, αλλά το σκασμένο μου κάνει μούτρα και μ έχει στα σκοτάδια!  :angry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

σε διώροφη κατοικία με υπόγειο, σύμφωνα με την άδεια, η στάθμη του ισογείου έπρεπε να είναι στο +0,70 μ. και την βρήκα περίπου 0,75 μ. πιο ψηλά.  στο +1,45 μ. (σύγκριση με υψόμετρο δρόμου 

Από εκεί και πέρα οι όροφοι έχουν ύψη σωστά με μικρή απόκλιση (εγκεκριμμένο μικτό ύψος 3,00 μ. και είναι 3,04 μ.) νομίζω ότι είμαι μέσα στην απόκλιση.

 

Το θέμα είναι ότι ο μηχανικός που έχει μελετήσει το ακίνητο διατείνεται ότι στην δήλωση του 4178 που έχει ήδη κάνει αυτή  η διαφορά των 0,75μ. στην στάθμη του ισογείου μπορεί να δηλωθεί ως λοιπή παράβαση.

Είναι ορθό; Ή έχουμε υπέρβαση ύψους ΟΛΗΣ της οικοδομής 0,75 μ. περίπου (γιατί το μέτρησα χωρίς όργανα)

Σε αυτήν την περίπτωση με ποια επιφάνεια πρέπει να το υπολογίσει; της κάλυψης; 

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση ισόγειας κατοικίας στης οποία τα σχέδια απεικονίζουν το πάνω τμήμα της πλάκας στο +0,15 αλλά πραγματικότητα είναι ότι βρίσκεται στο +0,45.

 

Πως αντιμετωπίζεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

σε διώροφη κατοικία με υπόγειο, σύμφωνα με την άδεια, η στάθμη του ισογείου έπρεπε να είναι στο +0,70 μ. και την βρήκα περίπου 0,75 μ. πιο ψηλά.  στο +1,45 μ. (σύγκριση με υψόμετρο δρόμου 

Από εκεί και πέρα οι όροφοι έχουν ύψη σωστά με μικρή απόκλιση (εγκεκριμμένο μικτό ύψος 3,00 μ. και είναι 3,04 μ.) νομίζω ότι είμαι μέσα στην απόκλιση.

 

Το θέμα είναι ότι ο μηχανικός που έχει μελετήσει το ακίνητο διατείνεται ότι στην δήλωση του 4178 που έχει ήδη κάνει αυτή  η διαφορά των 0,75μ. στην στάθμη του ισογείου μπορεί να δηλωθεί ως λοιπή παράβαση.

Είναι ορθό; Ή έχουμε υπέρβαση ύψους ΟΛΗΣ της οικοδομής 0,75 μ. περίπου (γιατί το μέτρησα χωρίς όργανα)

Σε αυτήν την περίπτωση με ποια επιφάνεια πρέπει να το υπολογίσει; της κάλυψης; 

Αφού η αύξηση του ύψους δεν προήλθε από την  μη ολοκλήρωση των διαμορφώσεων του περιβάλλοντος χώρου, έπρεπε να χρεωθεί ο συντελεστής υπέρβασης ύψους σε όλη την επιφάνεια που προκύπτει να παραβιάζει το εγκεκριμένο ύψος. Η δήλωση είναι λάθος. 

 

dimidomo, εξετάζεις αν η αύξηση του ύψους προήλθε από την  μη ολοκλήρωση των διαμορφώσεων του περιβάλλοντος χώρου. Αν ναι, υπολογίζεις το πρόστιμο με αναλυτικό. Αν όχι, υπολογίζεις το πρόστιμο με τον συντελεστή.

Edited by melissa
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ melissa για την απάντηση σου.

 

Ο περιβάλλον χώρος έχει διαμορφωθεί.

 

Στην πράξη θα βάλω στο σύστημα με υπέρβαση ύψους 30εκ και τι άλλο;

Μήπως χωρίς υπέρβαση δόμησης αλλά με συμπλήρωση τον τετραγωνικών στα οποία αντιστοιχεί η υπέρβαση ύψους;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.