Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

On 1/3/2019 at 8:45 ΜΜ, jedi.Yannis said:

Την υπέρβαση ύψους την περιγράφεις με τις τομές και την Τ/Ε. Στο ΔΚ βάζεις τις ίδιες τομές σε μικρογραφία. Ο όγκος δεν έχει συντελεστή στον υπολογισμό του προστίμου. Υπάρχει σχετικός για ΥΥ.

Δεν έχω υπέρβαση στο ύψος απλά αλλάζει ο όγκος μου. Σε ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 months later...

γενικά και ειδικά......όσον αφορά  το συντελεστή ύψους του παραρτήματος Α στον 4178/13

α) όταν υπάρχει άδεια σε γήπεδο για εντελώς αυθαίρετα κτίρια μπορεί κανείς να επικαλεστεί, εφόσον επιθυμεί, τη σύγκριση με το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής  στην περίπτωση που υπάρχει νόμιμως υφιστάμενο τμήμα ή κτίριο στην ίδια στάθμη με την αυθαίρετη κατασκευή  με μικρότερο ύψος από το επιτρεπόμενο;

β) Θεωρώ αυτονόητο ότι όταν το αυθαίρετο κτίριό μου δε βρίσκεται στην ίδια στάθμη με το νόμιμο κτίριο, προφανώς αναγκαστικά το ύψος του συγκρίνεται με το επιτρεπόμενο της περιοχής.

γ) αναγράφεται σε εκατοστά το αυθαίρετο ύψος που δεν καλύπτεται είτε από οικοδομική άδεια, είτε από το ύψος  του νομίμως υφιστάμενου τμήματος ή κτιρίου που βρίσκεται στην ίδια στάθμη με την αυθαίρετη κατασκευή....τι εννοεί στάθμη;

 1) στάθμη διαμορφωμένου ακαλύπτου

2) στάθμη δαπέδου 1ης στάθμης 

3)κάτι άλλο;

γ)έχω κτίριο νόμιμο ύψους Α=10,5m και στο ίδιο οικόπεδο εντελώς αυθαίρετο κτίριο ύψους Β=10,5m. Το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής είναι 7,5m. Ωστόσο το οικόπεδο έχει έντονη κλίση με αποτέλεσμα, καθώς το Α κτίριο  βρίσκεται στο ψηλότερο σημείο του οικοπέδου  και το Β στο χαμηλότερο σημείο του οικοπέδου, τόσο η διαμόρφωση ακαλύπτου όσο και το δάπεδο της 1ης στάθμης του Β κτιρίου βρίσκονται χαμηλότερα από τα αντίστοιχα του Α κατά 4 m. Με βάση το γράμμα του Νόμου θα πρέπει το αυθαίρετο κτίριό μου Β που δεν έχει κοινή στάθμη με το Α να πάρει ΔΥΣΤΥΧΩΣ υπέρβαση ύψους...σωστά;...

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλημέρα ,

Εχω οικοδομή του 1983. φαντάζομαι ότι είχε πάει με ΓΟΚ 73. δεν αναφέρει κάπου μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος. Βάσει Ο.Α. στο δώμα είχε την απόληξη και μια αποθήκη. Αυτά δεν μέτρησαν στην δόμηση. Τώρα λοιπόν τα ρυθμίζω μαζί με προσθήκη κατ επέκταση που έχει πραγματοποιηθεί. Ρωτώ λοιπόν. Στην τομή της Ο.Α. το ύψος των παραπάνω κατασκευών ήταν 2,70μ. (για την ακρίβεια 2,70μικτό , υπολογίζει την πλάκα 40εκ μαζί με μόνωση). Από την στιγμή που δεν μέτρησε στη δόμηση το εμβαδόν των κατασκευών του δώματος, σημαίνει ότι έχω Υ.Υ.;

Το ύψος παραμένει το ίδιο μόνο που δεν έχει πραγματοποιηθεί η μόνωση οπότε εχω 2,70 καθαρό. Το είχα βάλει χωρίς Υ.Υ και σήμερα μου ήρθε ότι μάλλον πρέπει να το βάλω και μάλιστα θα πρέπει να πάει κατηγορία 5, ή από τη στιγμή που φαίνεται στην άδεια μπορώ να το υπολογίσω χωρίς Υ.Υ;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα και αυτό για το ύψος. Θα επιμείνω να ελέγξεις το επιτρεπόμενο ύψος από τους ισχύοντες όρους δόμησης της περιοχής για να δεις αν το υπερβαίνεις. Αν δεν υπάρχει υπέρβαση του επιτρεπόμενου δεν χρειάζονται οι συγκρίσεις που κάνεις με το ύψος της άδειας.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα  έχω να κάνω έναν έλεγχο για ΗΤΚ  και έχω ένα διώροφο κτίριο  εκτός σχεδίου  το οποίο έχει κτιστεί βάση οικοδομικής αδείας  και είναι εκτός σχεδίου  και εντός ζώνης οικιστικού ελέγχου  το οποίο είχε ενταχθεί  στον 4178   και δεν μεταφέρθηκε ποτέ στον 4495  .

Οι κυριότερες αυθαιρεσίες της ιδιοκτησίας είναι η κατασκευή παταριού στο ισόγειο το οποίο έχει χρήση καταστήματος   και η κατασκευή αποθήκης και WC  κάτω από την εξωτερική σκάλα  της οποίες τις είχε καταγράψει ο συνάδελφος που έχει κάνει την τακτοποίηση .

Το κακό είναι είναι ότι στην τακτοποίηση δεν γίνεται μνεία για τα υψόμετρα και υστέρα από  δική μου αυτοψία και αποτύπωση του κτιρίου έχω την εξής κατάσταση όπως φαίνεται στην επισυναπτόμενη φωτογραφία  όσο αφορά τα ύψη .

 

Το ισόγειο ήταν υπερυψωμένο από τον περιβάλλοντα χώρο κατά 50 εκ  κάτι το οποίο δεν υφίσταται στην πραγματικότητα και ουσιαστικά είναι στην ιδιά στάθμη και έχουμε καθαρό ύψος 4.20 οπότε υπάρχει  μια  υπέρβαση ύψους 20 εκ για τον όροφο + αναλυτικό για το ξεμπαζωμα  . Την παράβαση αυτή πως δηλώνεται στο Φ.Κ. ;   

Το μεικτό ύψος 420+20 = 440 είναι 10 εκατοστά μικρότερο  που αν θέλουμε να είμαστε αυστηροί μπορεί να δηλωθεί με αναλυτικό  και ότι η πλακά κατέβηκε 10 εκατοστά κλπ. .

Ο όροφος επίσης είναι 10 εκ μικρότερος  αλλά η κυριά διαφορά είναι ότι η στέγη έχει γίνει από οπλισμένο σκυρόδεμα και όχι ξύλινη και ότι αντί για 1.2μ είναι 1.52 μ δηλαδή 30 εκ μεγαλύτερη από το επιτρεπτό  αλλά το συνολικό ύψος του κτιρίου είναι μέσα στο επιτρεπτό  των 7.5μ+ 1.2 που ισχύει για τα εκτός σχεδίου .  

Εφόσον το  μέγιστο ύψος του κτιρίου είναι μέσα στο επιτρεπτό  μπορεί  απλά να δηλωθεί  η παράβαση της στέγης με Αναλυτικό Προϋπολογισμό ; 

Να σημειώσω εδώ ότι εγώ εκπροσωπώ τον ενδιαφερόμενο αγοραστή και έχω έρθει σε συνεννόηση με τον συνάδελφο να προβεί σε ότι αλλαγές χρειάζονται για να διορθωθεί η δήλωση ώστε να μπορέσω να εκδώσω εγώ την ΗΤΚ .

tomi sv.PNG

Edited by sirkos81
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, sirkos81 said:

Την παράβαση αυτή πως δηλώνεται στο Φ.Κ. ;   

Έχεις μόνο παράβαση αναλυτικού προϋπολογισμού λόγω της εκχωμάτωσης.
Τα υπόλοιπα μπορείς να τα περιγράψεις στην τεχνική έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Διογένης said:

Έχεις μόνο παράβαση αναλυτικού προϋπολογισμού λόγω της εκχωμάτωσης.
Τα υπόλοιπα μπορείς να τα περιγράψεις στην τεχνική έκθεση.

καλημερα και ευχαριστώ για την απάντηση 

δηλαδή να μην ασχοληθώ με το γεγονός ότι είμαι εκτος σχεδίου και το μέγιστο υψος για το ισόγειο ειναι 4μ ; 

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον νόμο, η υπέρβαση ύψους (για ακίνητο με οικοδομική άδεια) δεν προσμετράται στο πρόσθετο ύψος αυτής, όταν έχει προκύψει από τη μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντος χώρου της ή από εκχωματώσεις που έχουν εκτελεστεί σε αυτόν.
Το πρόστιμο για το ύψος, σε αυτήν την περίπτωση, υπολογίζεται με αναλυτικό.
Επομένως, σε ό,τι αφορά το ξεμπάζωμα δεν κάνεις κάτι άλλο και ας πρόκειται για εκτός σχεδίου περιοχή με τους γνωστούς περιορισμούς.

Edited by Διογένης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.