Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αν η κύρια κατοικία ζεύγους με 2 ανήλικα παιδιά , εμβ. 137 μ2,  βρίσκεται σε δημοτικό διαμέρισμα με πληθυσμό κάτω των 3.000 κατοίκων , τι πρέπει να εξετάσω για να ξέρω αν είναι και μοναδική?

Link to comment
Share on other sites

Το πνεύμα του νόμου είναι το εξής:

 

Έχεις ένα κτίσμα στο οποίο κατοικείς (κύρια) και το οποίο είτε στο σύνολο, είτε κατά προσθήκη είναι αυθαίρετο.

Αναγνωρίζεται το "δικαίωμά" σου να αυθαιρετήσεις, όταν είναι απαραίτητο για να στεγαστείς, δηλ. όταν δεν διαθέτεις άλλη εναλλακτική λύση (κατοικία ή οικόπεδο) για να στεγαστείς. Γι αυτό το λόγο όταν η κύριά σου αυτή κατοικία είναι και η μοναδική, "πριμοδοτείσαι" με μειωτικό συντ προστίμου.

 

Η όλη φάση γίνεται στο να ορίσουμε τι σημαίνει μοναδική.

Μοναδική θεωρείται λοιπόν, όταν δεν υπάρχει άλλη -όχι γενικά-

ικανή να στεγάσει την οικογένειά σου (βλ. 70+ μ2).

Και όχι μόνο αυτό... δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι μπορείς να στεγαστείς στον Αχλαδόκαμπο Πέρα Παναγιάς.

Γι αυτό μπαίνει και ο περιορισμός των 3000 κατοίκων.

 

Ορίστε και το ΦΕΚ με τους πληθυσμούς:

KALLIKRATHS ΠΛΗΘΥΣΜΟΙ .pdf

Edited by sagiasd
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Το πνεύμα του νόμου είναι το εξής:

 

Έχεις ένα κτίσμα στο οποίο κατοικείς (κύρια) και το οποίο είτε στο σύνολο, είτε κατά προσθήκη είναι αυθαίρετο.

Αναγνωρίζεται το "δικαίωμά" σου να αυθαιρετήσεις, όταν είναι απαραίτητο για να στεγαστείς, δηλ. όταν δεν διαθέτεις άλλη εναλλακτική λύση (κατοικία ή οικόπεδο) για να στεγαστείς. Γι αυτό το λόγο όταν η κύριά σου αυτή κατοικία είναι και η μοναδική, "πριμοδοτείσαι" με μειωτικό συντ προστίμου.

 

Η όλη φάση γίνεται στο να ορίσουμε τι σημαίνει μοναδική.

Μοναδική θεωρείται λοιπόν, όταν δεν υπάρχει άλλη -όχι γενικά-

ικανή να στεγάσει την οικογένειά σου (βλ. 70+ μ2).

Και όχι μόνο αυτό... δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι μπορείς να στεγαστείς στον Αχλαδόκαμπο Πέρα Παναγιάς.

Γι αυτό μπαίνει και ο περιορισμός των 3000 κατοίκων.

 

Ορίστε και το ΦΕΚ με τους πληθυσμούς:

 

Κάνεις λάθος συνάδελφε, όσον αφορά το πνεύμα του νόμου..

Αλίμονο αν ο νόμος θεωρούσε ότι δεν μπορείς να στεγαστείς στον Αχλαδόκαμπο Πέρα Παναγιάς !! Δηλ. μόνο στις πόλεις επιτρέπεται να στεγαστείς?

 

Κατά τη γνώμη μου το άρθρο αυτό του Νόμου έχει το εξής πνεύμα.:

1 .Έχεις ένα κτίριο, στο οποίο κατοικείς, και είναι η κύρια κατοικία σου, στο οποίο έχεις αυθαίρετες κατασκευές.Πάει καλά, κύρια κατοικία.

2. Για να δεις τώρα αν είναι και η μοναδική , εξετάζεις τα άλλα ακίνητα που βρίσκονται στην κατοχή σου:

     2α. Αν είσαι σε δημοτ. διαμέρισμα με πληθυσμό άνω των 3.000 κατοίκων ,εξετάζεις αν υπάρχει άλλη κατοικία ή οικόπεδο γενικώς ικανό να στεγάσει            την οικογένειά σου , και αν ναι , τότε δεν είναι μοναδική

     2β. Αν είσαι σε δημοτ. διαμέρισμα με πληθυσμό κάτω των 3.000 κατοίκων, δεν εξετάζεις τίποτα, έχεις πάντα μοναδική κατοικία!

 

Πιστεύω ότι αυτό είναι το πνεύμα, δηλ. ενίσχυση και όχι τιμωρία των μικρών χωριών!!

 

Πάντως ευχαριστώ για τον Καλλικράτη, πολύ χρήσιμο

Θα ήθελα τη γνώμη κι άλλων συναδέλφων πάνω σ΄αυτήν την άποψη

Link to comment
Share on other sites

Διορθώνω τα προηγούμενο ποστ

 

2α. Αν τα άλλα ακίνητα που βρίσκονται στην κατοχή σου βρίσκονται  σε δημοτ. διαμέρισμα με πληθυσμό άνω των 3.000 κατοίκωνξετάζεις αν υπάρχει άλλη κατοικία ή οικόπεδο γενικώς  ικανό να στεγάσει την οικογένειά σου , και αν ναι , τότε δεν είναι μοναδική

2β. Αν τα άλλα ακίνητα που βρίσκονται στην κατοχή σου βρίσκονται  σε δημοτ. διαμέρισμα με πληθυσμό κάτω των 3.000 κατοίκων, δεν εξετάζεις τίποτα, έχεις πάντα μοναδική κατοικία!

 

Πιστεύω οτι αυτό είναι το σωστό

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που τελικά συμφώνησες μαζί μου 

στο ότι ο νόμος λέει (όχι εγώ) ότι δεν θεωρείται ότι πληροί τις στεγαστικές ανάγκες μία οποιαδήποτε κατοικία σε οικισμό <3000 κατ.

 

Και εγώ κατάγομαι από ένα χωριό 300 κατοίκων.

Θεωρώ απόλυτα λογικό η κατοικία μου στην Αθήνα να θεωρείται από το νόμο μοναδική, παρά το ότι διατηρείται το πατρικό μου.

 

Αυτό είπα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας
(τυχαία επιλογή απο το Φεκ η Δ. Ενότητα Φερών)
για να καταλάβω καλύτερα ,πιο από τα παρακάτω θεωρείται ''δημοτ. διαμέρισμα με πληθυσμό κάτω των 3.000 κατοίκων''
η Τοπική Κοινότητα ?? η Δημοτική κοινότητα ?? η η Δημοτική Ενότητα??

 

γ. ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΦΕΡΩΝ    9.839
Δημοτική Κοινότητα Πέπλου             2.001
Δημοτική Κοινότητα Φερών               5.461
Τοπική Κοινότητα Αρδανίου                401
Τοπική Κοινότητα Δορίσκου                800
Τοπική Κοινότητα Καβησού                643
Τοπική Κοινότητα Πυλαίας                  231
Τοπική Κοινότητα Τριφυλλίου              302

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Edited by Hombre
Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμοι οι προβληματισμοί σας και βοήθησαν αρκετά στα θέματα διατυπώσεων.

 

Θα προσπαθήσω να προβληματίσω και εγώ- τραβώντας ως προς την αυστηρότητα λίγο στα άκρα την ερμηνεία.

 

Ανατολική Θεσ/νίκη, μεζονέτα 80 τ.μ. κύριοι χώροι και 40 τ.μ. υπόγεια αποθήκη. Οικογένεια 4μελής 70+15+15 = 100 τ.μ. οι ανάγκες. Κανένα άλλο ακίνητο και πουθενά.

 

α) 80+40 = 120 > 100 ή δεν μας απασχολούν οι β.χ. ? έτσι δηλώνεται στο ε9

 

β) Δηλώνω το υπόγειο ως κ.χ. στον Ν.4178 και το ακίνητο που προκύπτει 80+40 = 120 τ.μ. > 100 υπερβαίνει τις ανάγκες

 

Αξίζουν λοιπόν τον μειωτικό συντελεστή?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.